Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Jak se lhotští ženáci připravují na hody + co je to ta Moravská beseda? VIDEO

Včera jsem se byl mrknout na lhotské hřiště, abych zájemcům na těchto stránkách ukázal, kdože ze Lhoťanů tančí na letošních hodách, a také, co to vlastně tančí. Na videu se můžete tedy podívat na jednotlivé páry i na jejich tanec při zkoušce. Upozorňuji, že Lhota má jednu kuriozitu, která není vůbec obvyklá - všechny páry na videu jsou manželé. Tedy ne jako v naprosté většině jiných vesnic, kde na hody tančí svobodné páry - ty ve Lhotě tančily loni a budou zase za rok.

Pokud jde o samotný tanec, uvidíte ukázky Moravské besedy. Cože to ta Moravská beseda vlastně je? Kde a kdy vznikla? Proč se tančila? A tančí se ještě dnes? A kde? A kdo ji tančí? A jaký má smysl ji dnes ještě ukazovat?  A jaký je dnes vůbec smysl hodů? Přišli bychom o něco, kdyby už nebyli? Zajímají někoho z mladých? A kde nabereme stárky, když už ani na Slovácku o ně mnohdy není zájem? Otázky, otázky, otázky... Zkuste třeba hledat odpovědi, možná obohatí vás a třeba i nás, když odpovědi napíšete pod tento příspěvek.

A samozřejmě - na hody v Ostrožské Lhotě jste srdečně zváni! Mimo jiné, všechny páry tady na videu uvidíte v neděli v krásných krojích!

 

RB