Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Jak pomoci Haiti, když naše země nepomáhá...

Už jsem se tady na stránkách pochopitelně o situaci na Haiti zmiňoval, ale rád bych se k ní ještě vrátil. Chtěl bych zopakovat možnosti, jak může každý z nás lidem v tamním "pekle" pomoci, nepochybuji, že každá koruna má smysl a zcela jistě pomůže - byť třeba jen jedinému člověka.
 
Zároveň jsem nesmírně zklamaný přístupem země, která je mým rodným domovem. Nikdy nepochopím, jak je možné, že dodnes tato země nevyslala na pomoc jediného člověka, přestože například máme obrovskou armádu, která každoročně spolyká neuvěřitelné množství miliard. Bohužel, stačí se podívat například na menší sousední Slovensko, odkud už na Haiti odletělo několik záchranářů.   
 
O víkendu jsem slyšel jednu sympatickou a dosti vzdělanou dívku (a měl bych dodat, že naštěstí ne novinářku), která sice s lidmi na Haiti soucítila, ale zároveň dodávala něco v tom smyslu, že holt jde o přirozenou selekci lidí pomocí přírodní katastrofy, protože je nás na světě příliš moc. Absolutně s tímto názorem nesouhlasím, byl jsem strašně zklamaný, když jsem slyšel tato slova. Nevím, jak bych jí odpověděl, možná bych ji pustil povídání českého lékaře Jana Trachty, který je součástí týmu Lékařů bez hranic. Včera mluvil v pořadu Krásný ztráty TADY.  
 
Já věřím tomu, že tragédie lidí na Haiti probudí všechny z nás, kteří si myslíme, že největším neštěstím je sníh na ulicích nebo to, jestli na luxusním zájezdu jsme měli zadarmo pět nebo šest skleniček šampáňa... Každý lidský život má stejnou hodnotu a lidstvo možná začne nyní zase o něco víc přemýšlet nad tím, jak je možné, že dnes a denně na mnoha místech umírají například děti, kterým by stačilo trochu vody nebo nejzákladnější lékařské péče.    
 
Za všechny zprávy z Haiti tady uvedu jen jednu jedinou z dnešního dne:  
 
Katastrofální je i lékařská péče. Reportér televize Sky News Stuart Ramsay tvrdí, že zdravotníci ve městě Leogane provádějí amputace končetin bez anestetik. Tento zákrok musela podstoupit například pětiletá Sandyna Pierreová, jíž v neděli večer amputovala pravou ruku kvůli nedostatku lékařů zdravotní sestra. "Neměli jsme jinou volbu, než jí ruku odejmout. Zemřela by na otravu krve. A takových případů tady vidíme opravdu hodně," popsala Regan Reeová reportérovi televize.   
 
 
 
Pokud chcete pomoci, můžete například takto: 
 
Veřejná sbírka Člověka v tísni:
Dárcovské SMS ve formě DMS SOSHAITI lze posílat na číslo 87777 nebo přispívat na konto sbírky SOS Haiti 40954095/0300.
 
 
SBÍRKA SPOLEČNOSTI ADRA:
Dárcovskou SMS formě DMS ADRA lze posílat na číslo 87777 
 
 
A ještě články: 
 
 
 
 
 
RB