Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Jak jsem viděl hokejovou nudu v Hradišti a bojovnost v Ostrohu

1258985877-uh-hradiste-uvoz-265

Přesto, že nejsem žádný hokejový fanatik, tak jsem se přes víkend vypravil na dva zápasy krajské ligy, která se hraje v našem regionu. Nejprve jsem jel v sobotu navečer do Uherského Hradiště, které je v tabulce na prvním místě a přijela tam Kometa Úvoz. To je hokejový klub jedné městské částí Brna.

Na zimáku jsem byl asi pět minut před začátkem. O tom, že zdaleka nebude „vyprodáno", svědčilo už poloprázdné parkoviště u zimního stadiónu. U pokladny téměř nikdo, nebo vlastně vůbec nikdo. Hlasatel ještě těsně před zápasem opakoval pro hrstku diváků sestavy obou klubů.

Hokej se hrál hodně vlažný a neměl téměř žádnou šťávu, žádný náboj. Domácí se mně zdáli, že nemají ani nijak velký zájem o hru. Chyběla mně u nich hlavně bojovnost a chuť do zápasu. „Hrajeme špatně, to je dneska hrůza," řekl mně v přestávce domácí obránce Michal Sladký, který je mimochodem šéf sportovního zpravodajství Slováckého deníku. (Na titulní fotce se svým potomkem Michalem juniorem)


Celková atmosféra v hale odpovídala také dění na ledě. Téměř prázdný stadión vůbec domácí hráče nepovzbuzoval (tedy až na tři mladé fanoušky, kteří byli slyšet po celé, takřka pětitisícové hale), ale na této úrovni je to asi normální. Výborné bylo ozvučení haly. Hlasatel mluvil srozumitelně a bylo mu rozumět každé slovo. Také výběr muziky, při přerušení hry, diváky určitě nenudil.  


Na hokeji v Hradišti jsem byl vůbec poprvé v životě. I když jsem si nesliboval žádnou vrcholnou sportovní podívanou, tak přece jenom jsem od mužstva, které je první v tabulce čekal víc. Ale je to jenom sport, tak snad příště. Když jsem odcházel z haly, tak jsem se ještě zastavil u pokladny a prohodil pár slov s jedním s pořadatelů. „Slabá návštěva?"  podivoval se nad mým dotazem a vysvětloval. „To je tady naprosto normální. V Hradišti chodí na hokej jenom pár skalních. Víc lidí přijde jenom na derby s Brodem nebo Ostrohem. To víte, tady se spíš chodí na fotbal. Dneska tady bylo přesně 130 platících diváků."

Ještě přidávám zpravodajskou povinnost. Hradiště nakonec remizovala 3:3.

 

... a v Uherském Ostrohu

V neděli hrály ve stejné soutěži v Uherském Ostrohu Moravské Budějovice. Hosté patří ke špičce tabulky a trénuje je bývalý reprezentant a mistr světa z roku 1985 v Praze Oldřich Válek. Ostrožany zase vede jako kapitán Tomáš Němčický, zkušený útočník s bohatými extraligovými zkušenostmi, který hrával namátkou třeba v Olomouci, Zlíně, Třinci, Vítkovicích nebo Karlových Varech.

Zápas v Ostrohu byl daleko bojovnější a rychlejší. Také divácká kulisa byla bouřlivější. Stadión byl zaplněný z menší poloviny a atmosféru vytvářeli hlavně fanoušci hostů  se svými bubny.

„U nás chodí na hokej zhruba stejná návštěva jako je dnes," řekla mně pokladní, která spočítala 402 platících diváků. Tvrdila to samé, co její kolega v Uherském Hradišti. Derby z okresními mužstvy přiláká vždycky o pár stovek lidí víc. Hlasatel byl stejný jako v Hradišti, tedy pan Boček, kterému  ale v Ostrohu na rozdíl od sobotního zápasu nebylo příliš rozumět.

Také v Ostrohu se domácí diváci za svých třicet korun vítězství nedočkali a domácí prohráli 1:2.

 

 

Na nejbližší meziokresní derby zápasy se můžete přijít podívat v těchto termínech:

9. hrací kolo, sobota 28. listopadu 2009
HC Uherský Brod - Uherské Hradiště  

10. hrací kolo, čtvrtek 3. prosince 2009
HOKEJ Uherský Ostroh - HC Uherský Brod

11. hrací kolo, neděle 6. prosince 2009

Uherské Hradiště - Uherský Ostroh

Text a  foto: Stanislav Dufka