Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Jak je to tedy s akvaparkem v Uherském Hradišti? Smlouva na jeho vybudování je prý tajná + video a fotky přímo z akvaparku + článek do MF DNES

Tímo příspěvkem začínám infomování o dokončovaném akvaparku v Uherském Hradišti, který by se měl stát už brzy novou atrakcí pro obyvatele města i širokého okolí. Pokud by vás zajímal nejnovější vývoj, kupte si případně sobotní MF DNES, kde najdete článek o akvaparku v jeho regionální příloze ze Zlínského kraje. Kromě něho se budu snažit postupně dávat na web i řadu dalších informací, včetně například informací o cenách v akvaparku. 

Nejdříve bych se ale rád podělil o jednu novou zkušenost. Tím, jak postupně začínám psát články do MF DNES, začínám si také zvykat na poněkud zvláštní "pořádky", které na Slovácku panují. Stačí prostě, aby se člověk podíval na něco, co nesouvisí s juchajícími šohaji, vínkem a kroji, a hned vidí, že je na Slovácku něco shnilého. Konkrétně:

Když jsem dnes sbíral informace k článku o budovaném akvaparku v Uherském Hradišti, narazil jsem na pro mě šokující skutečnost. "Smlouvu vám nikdo neukáže," oznámila mi dnes mluvčí radnice v Uherském Hradišti, když jsem jí řekl, že bych rád smlouvu viděl. A nejenom smlouvu, ale také jejích osm dodatků, protože při prohlížení usnesení rady města jsem narazil na osm dodatků. Mimochodem, i ty jsou tajné. Nechtěl jsem se s ní přít, protože mě mnohem víc zajímá stanovisko starosty města Květoslava Tichavského, než stanovisko mluvčí.  Příští týden vám sem stanovisko starosty napíšu.  

Jsem absolutně přesvědčený, že tato smlouva, stejně jako všechny smlouvy města Uherské Hradiště a jiných radnic musí být veřejné a kdokoliv z občanů musí mít právo je vidět. Ve všech případech jde totiž o veřejné peníze, peníze z veřejných rozpočtů, ani koruna z toho nepatří žádnému starostovi nebo radnímu. 

Navíc, a tím se vracím k akvaparku, není možné psát o této stavbě a problémech, které ji doprovází, pokud člověk nevidí smlouvu. Jestliže se tedy píše o možných sankcích nebo možném předražení stavby, je to jen další a další důvod, aby radnice smlouvu lidem ukázala. Bojoval jsem v minulosti za takové a další publikování informací jako zpravodaj MF DNES o dění na magistrátu v Brně, později o dění na magistrátu v Praze a nakonec i jako parlamentní zpravodaj, a budu se stejným úsilím za toto bojovat i v mém okresním městě nebo kdekoliv na Slovácku.

Pokud jde o akvapark, osobně tipuji, že město se s Unistavem nakonec dohodne a Unistav žádné penále platit nebude. 

 

Tady je článek, který jsem včera poslal do MF DNES

Otevření akvaparku v Hradišti se přiblížilo
Stavební úřad včera vydal povolení ke zkušebnímu provozu aquaparku

Uherské Hradiště - Po včerejšku se přiblížil den, od kterého budou moci lidé využívat moderní aquapark v Uherském Hradišti s dvěma velkými tobogány. Pracovníci stavebního úřadu si totiž dopoledne aquapark prohlédli a odpoledne vydali povolení předběžného užívání ke zkušebnímu provozu aquaparku. Radnice by příští týden měla oznámit datum, kdy do aquaparku pustí první návštěvníky. Zároveň by měla říci, zda zhotovitel stavby, firma Unistav, bude muset platit sankce, protože podle radnice nestihla aguapark včas odevzdat.

„Z našeho pohledu je aquapark už několik dní hotový a nic nebrání tomu, aby začal zkušební provoz," reaguje personální ředitel a mluvčí Unistavu Marek Navrátil.

V tomto týdnu dokonce plavaly v aquaparku děti, protože Unistav chtěl novinářům ukázat, jak je vše v pořádku dokončeno a připraveno k předání městu.

Zatímco se ale Unistav chlubí dokončeným dílem, zástupci radnice se netváří nijak nadšeně. Venkovní areál aquaparku chtěli lidem poskytnout k užívání původně už v létě a celý areál měl slavnostně otvírat před volbami ještě minulý starosta Libor Karásek. Jeho nástupce Květoslav Tichavský v prvních listopadových dnech promluvil poprvé o možnosti požadovat po Unistavu peníze za prodlení.

„Podle smlouvy tam jsou sankce, jeden den 200 tisíc korun," prohlásil v televizi Tichavský. „Vždycky jsme firmě vycházeli maximálně vstříc, ona ale několikrát posunula termín dokončení," prohlašuje mluvčí radnice Petra Zemčíková.

O napjatých vztazích radnice a Unistavu svědčí také velmi ostrá reakce mluvčí radnice v tomto týdnu na plavání dětí v bazénu a prohlídku areálu novináři. „Firma UNISTAV neoprávněně povolila vstup na staveniště budoucího aquaparku části veřejnosti. Město se od tohoto jednání jednoznačně distancuje. Stavba není převzata, odstraňují se nedodělky bránící užívání díla. Zkušební provoz za účastni veřejnosti není povolen stavebním úřadem. Veškerá rizika se zapojením veřejnosti nese firma UNISTAV. V těchto dnech probíhá intenzivní kontrola odstraňování nedodělků dotčenými orgány," napsala mluvčí.

Personální ředitel Unistavu Marek Navrátil ale míní, že taková kritika je neoprávněná. „V žádném případě si nebudeme sypat popel na hlavu. Odvedli jsem prvotřídní práci špičkové kvality, naši lidé udělali to nejlepší, co mohli, trávili tady dny i noci. Jsme hrdi, že jsme takto dobře hradišťský aquapark zrealizovali, a pokud někdo bude tvrdit opak, jsem připraveni se přinejhorším i soudit," říká a nevidí důvod ani pro to, aby firma platila radnici sankce. „Jestli někdo mluví o sankcích,tak se zřejmě nedíval do smlouvy," dodal.

O celé situaci budou v úterý jednat radní Uherského Hradiště, kteří by měli oznámit nejen kdy aquapark lidem zpřístupní, ale také to, zda budou požadovat sankce.

MF DNES se snažila získat smlouvu i osm dodatků, které k ní byly uzavřeny. Vše je ovšem tajné, zápisy rady pouze potvrzují, že dodatky skutečně existují, jejich znění publikováno není. Je přitom evidentní, že rozhodující pro udělení sankcí bude právě to, jak jsou tyto sankce ve smlouvě zakotveny.

MF DNES proto oslovila Unistav i radnici, aby smlouvu ukázaly. Marek Navrátil z Unistavu sdělil, že se zveřejnění smlouvy nebrání, ale musí to udělat město. Mluvčí radnice Petra Zemčíková MF DNES sdělila, že smlouva není veřejná.

„Smlouvu vám nikdo neukáže. V momentě, kdy se budou řešit sankce, tak se dozvíte, součástí jakého dodatku jsou a to vám okopíruju," uvedla pouze mluvčí.

Aquapark v Uherském Hradišti patří k těm nejmodernějším v celé zemi. Lidé budou moci využívat bazény s rozličnými atrakcemi, jako například divoká řeka, chrliče nebo masážní lavice. Největší pozornost budou zřejmě přitahovat dva tobogány, jeden je dlouhý 186 metrů, druhý 140 metrů. V druhém z nich můžou lidé jezdit samostatně nebo ve dvojicích na duších. K dispozici bude také finská sauna, balnárium, turecká lázeň, bylinná lázeň a parní sauna. Venku je ochlazovací bazének, prostor pro odpočívárnu a venkovní terasa. Jeho původní cena byla necelých 250 milionů korun, v současnosti už je ale vyšší, o kolik, to ukáží až příští dny.

RB  

 

Tady na videu můžete vidět nynějšího mluvčího Unistavu Marka Navrátila, který je zároveň i pesonálním ředitelem firmy. Musím ocenit jeho přístup k novinářům, protože, když jsem mu v poledne volal do Brna, měl na večer namířeno do Prahy a s Hradištěm vůbec nepočítal. Přesto do Hradiště přijel a odpověděl mi na všechny otázky - včetně těch, které nejsou pro firmu zrovna příjemné. Z videa jsem vystřihl jen některé momenty, které si "šetřím" pro další článek na toto téma a nechci, aby tyto informace už byly "venku". V druhé části videa uvidíte záblesky světla - fotograf MF DNES Honza Karásek  totiž dělal fotku pro sobotní vydání MF DNES.

 

 

 

 

 

 

Pokud vás případně zajímá dikuse kolem akvaparku, doporučuji vám ji TADY na jeho stránkách ...

 

RB

 

   Tady jsou fotky z dnešního podvečera, nejsou moc dobré, venku byla tma a já fotil navíc v rychlosti.  Tato fotka ukazuje pohled, který budete mít před sebou, když projdete vchodem, šatnami a sprchou. Nalevo je bazén, napravo "zábavná" část s proudy vody ...

 

   Bazén možná poznáte. Je to původní bazén, ovšem po rekonstrukci a celkové úpravě.

 

    Tady je "zábavná" část. Všimněte si dveří. Dveře vlevo vedou k menšímu bazénu, který bude pro plavecké školy. A dveře na konci fotky vedou na schodiště, kterým půjdete k tobogánům.

 

    Pořád jsme ve stejné "místnosti". Tudy můžete "proplout" do malého venkovního bazénu, vedle něj je venku velká terasa.

 

    Tento poněkud nevábný pohled je ze schodiště přímo do otvoru,do kterého "vklouznete" a jste v tobogánu. Hned vedle je menší otvor pro druhý tobogán. Tento větší je pro ty, kteří budou jezdit na duších. Říká se, že to má být hodně rychlá jízda, a docela bych souhlasil. Než jsem se dostal k tomuto otvoru, musel jsem vyjít několik pater a hodně desítek schodů.

 

Tady je právě otvor pro kratší tobogán ... 

 

   A tudy "vyklouznete", pokud vše ve stěně ve zdraví "přežijete" :)

 

  Akvapark má ještě několik dalších částí. Především jde o dva venkovní bazény a velké prostranství pro odpočinek. Uvnitř zase najdete místo pro saunování i následné ochlazení. Jsou tam například "specialitky" typu dřevěného kbelíku, který visí ve vzduchu, vy ho budeme moci naplnit a potom vodu na sebe nalét. 

 

Můj celkový dojem, ovlivněný tím, že byl večer: Areál akvaparku vypadá pěkně, venku bude parádně, vnitřek se mi zdá ale nějak malý, když si představím to množství lidí uvnitř, nevím, nevím...  A pokud jde o tobogány, které prý patří k největším v zemi. Nevím, jestli třeba zrovna na nich město nemohlo ušetřit, případně pořídit menší ... 

Na druhé straně,  než ty miliony a miliardy neustále cpát do nových a stále nenasytnějších silnic, je lepší je investovat takto pro odpočinek "občanstva" ...