Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Jak dopadne tento krásný souboj o Senát? Okamurův skorotchán, kontroverzní Lukáš, nenápadný Kunčar, cimbalistka Lapčíková i další

Už dlouho jsem se chystal napsat o senátním souboji, který se v lednu chystá na našem Slovácku, ale bohužel, dřív jsem se k tomu nedostal. Základní informace už určitě znáte, proto se spíše omezím na komentář, než nějaké suché sepisování faktů.

 

Z faktů tedy uvedu pouze to, že 10. a 11. ledna 2014 proběhnou v části našeho Zlínského kraje senátní volby, protože dosavadní senátor Tomio Okamura  dostal chuť na mnohem větší politický krajíc, z velmi krátkodobého senátora se stal poslancem, šéfem politické strany se svým vlastním jménem a taktéž kandidátem na prezidenta. Nepříliš pohodlné a úzké místečko v jinak pohodovém Senátu tak osiřelo a nyní se na něj tlačí několik nových adeptů.

 

Při pohledu na ně zajásejme, protože můžeme zvolat: Bude to krásný a velezajímavý souboj! Takový souboj, že jeho výsledek nám opět něco napoví o tom, jací že jsme vlastně my voliči a  do koho jsme schopni se zamilovat. Před pár měsíci většina skočila do postele s Okamurou a kdoví, komu většina podlehne tentokrát. Takže, kdože má chuť přijet čas od času do Senátu a tady za slušný peníz pracovat v některé dny v měsíci?

 

Móóóc zajímavé bude, jak dopadne hned první adept, tedy skorotchán Tomio Okamury Pavel Talaš. Když jsem poprvé slyšel, že tento otec Okamurovi přítelkyně chce nahradit Okamuru, nevěřil jsem tomu, přišlo mi to jako nějaký žert. Brzy jsem ale pochopil, že to žert není - Okamura totiž nikdy nežertuje. Všechno krásně vysvětlil a mně je už teď jasné, že pan Talaš je přece úúúúúplně ideální kandidát. A né, abyste mu někdo záviděli, vždyť třeba jednou začne pan Okamura chodit i s vaší dcerou a vy také dostane šanci na velkou politickou kariéru :)

 

Pokud jsem strašně moc zvědavý na volební výsledek Pavla Tomia Talaše, potom jsem minimálně stejně tak zvědavý na to, jaké přízni se bude těšit Libor Lukáš - jó, to je ten Lukáš, který v zástěrce ODS dlouhá léta pekl na kraji dorty s "pejskem" Mišákem, až jednou pojídačům dortů přestali takové divné dobroty chutnat a pejsek se známkou ČSSD na krku si našel místo Lukáše komunisty a Čubu. Libor Lukáš, muž s pověstí všemocného a všeschopného vládce kraje se odporoučel, několikrát zamňoukal o tom, jak se z krajské politiky stáhne až se nyní vynořil v plné ódeesácké zbroji připraven na lítý senátní souboj. Tedy, absolutně nedokáži odhadnout, jestli ho voliči budou něžně hladit v klíně, nebo jestli ho spíš necitlivě nakopnou a tím ho definitivně pošlu pryč z politiky - však on se určitě neztratí.    

 

Velký otazník je také nad dalším kandidátem, tentokrát tím, kterého vysílají lidovci - Patrik Kunčar je starostou Uherského Brodu, který má relativně nejlepší výchozí pozici. Vždyť lidovci mají možná nejvíc hlasů ze všech stran zajištěných automaticky, Slovácko je pro ně učiněný dar z nebes, babičky je volí, ať se jim nabízí Petr či Pavel. Jak zareagují na Patrika těžko odhadovat, Patrik působí nenápadně, možná až tiše, byť se zejména teď před volbami snaží na sebe upozorňovat co nejvíce. Pokud by neuspěl, byla by to pro brodskou radnici docela kalamita, nedávno nepřeskočil do Poslanecké sněmovny zástupce brodského starosty Jan Hrdý, přestože skákal z prvního místa kandidátky, teď je tedy na řadě se svým pokusem Patrik Kunčar - jestliže se do Senátu nedostane, lze čekat, že příští rok na jeho místo dostane chuť veleambiciozní sociální demokrat Kryštof, který je momentálně na kraji odborníkem na kulturu.     

 

Komunistům a nezávislým se omlouvám, v jejich případě si dovoluji odhadnout, že ani jeden z jejich kandidátů senátní volby nevyhraje. Zmíním se alespoň o kandidátce Nezávislých, což je paní Jana Juřenčáková. Sice ji už jednou voliči za senátorku zvolili, sice si snažila pro náš region i něco učinit, účastnila se také mnoha různých akcí a setkání, ale přece jen, tentokrát má soupeře hodně těžké. Asi jí nezbude nic jiného, než se napít na žal nějakou tou slivovičkou, kterou si na Slovácku pochvalovala snad na každé akci, kde jsem ji zažil.

 

Tento výčet ovšem není úplný, jsme na Slovácku a tady nikdy není o srandu nouze - stejně jako není nouze o muzikanty a muzikantky. Jedna z nich by mohla voličům docela poplést hlavu, do Senátu chce totiž Zuzana Lapčíková, jejíž jméno se občas v politice objevuje. Zatím ovšem především tehdy, když se v minulosti spekulovalo o postu ministryně kultury. Nakonec jsme jednu "naši" ministryně kultury měli, byla z Vizovic, a přiznejme si, že nám příliš dobrou pověst neudělala. Jak by se mohla s politikou popasovat paní Lapčíková netuším, každopádně, jisti si můžeme být tím, že v hraní na cimbál by jistě byla nejlepší senátorkou, ba i političkou, která kdy tento nádherný nástroj ovládala.    

 

Ještě se mi zdá, že za senátními dveřmi stojí někdo další.... Samozřejmě!  Vždyt jsem se nezmínil o kandidátce nejsilnější strany, strany to Sobotkovsko - Haškovské, takřka už vládní, tedy o ČSSD!  Tady si mohl zopakovat senátní souboj hejtman Mišák, který ale kupodivu Senátem pohrdl, byť v předcházejících volbách byl druhý hned za Okamurou. Tentokrát už mohl možná vyhrát, mohl si zajistit klidný důchod, ale divme se nedivme se, rozhodl se jinak - možná měl obavu z těch úzkých senátních lavic. Ty by naopak neměly činit žádné potíže nynější "závodnici" z ČSSD, paní Mileně Kovaříkové, kterou ovšem téměř neznám, nemůžu sloužit, s ničím si ji nespojuji, kromě toho, že se občas mihla s úsměvem mezi dřívějšími radními Zlínského kraje. Kdoví, jak na voliče její úsměv nezafunguje.

 

Každopádně, těšme se, těšme se, těšme se... Kdo by mohl vyhrát? Důležité bude, kdo se dostane do druhého kola, pro ČSSD, komunisty a KDU-ČSL hraje to, že mají poměrně dost voličů, pro Libora Lukáše je velkým plusem  to, že je prakticky jediným pravicovým kandidátem, navíc je  komunikativní  a známý - i když v jeho případě občas platí, že nechvalně známý,  taková majetková přiznání by byla speciálně v jeho případě hodně zajímavá, člověk po tolika letech na kraji by měl automaticky soupis majetku předkládat. 

 

Nechme se překvapit a zbytečně moc to zase neprožívejme. Jsou mnohem důležitější a náročnější místa a práce, než je zrovinka Senát. Když už ale někdo vidí smysl práce v něm, ať si projde nelehkým předvolebním bojem. V něm je třeba zvládnout mnohé - včetně třeba přečtení tohoto mého "pichlavého" článečku :)                  

 

RB

Ps. Zítra ještě doplním odkazy, které ukáží, jak kdo je aktivní v kampani