Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

IVO VALENTA: Dáme mnohem méně peněz nemocnicím, sociálním ústavům, postiženým, folkloru, fotbalu i hokeji

Byl jsem velmi zvědavý, jak veleznámý majitel Synotu Ivo Valenta zareaguje na poslední změny zákonů, kterými se snaží stát podstatně více regulovat hazard. Leccos naznačovaly už jeho výroky během projednávání zákonů a především poté tiskové prohlášení jeho nadace, které bylo publikováno loni 20 prosince.

V té době ale ještě zákony nebyly podepsané prezidentem Václavem Klausem, takže se mohlo mnohé změnit. Prezident ovšem zákony velmi rychle podepsal (první den po vánocích) a Ivo Valenta dal zcela jasně na vědomí, jak bude postupovat. Kdo by si chtěl jeho obsáhlé názory přečíst, doporučuji mu, aby si koupil dnešní zlínskou přílohu MF DNES, kde s ním vede rozhovor redaktor Milan Libiger.

Bohužel, Valenta reaguje tak, že omezuje velmi výrazně podporu řady projektů. Částečně je to logické, protože po úpravě zákonů mu klesne zisk a především danění jeho podnikání bude zcela jiné než dosud. I když to dodnes mnozí lidé nevědí, podnikání Ivo Valenty, jako všech jiných firem v hazardu, bylo daňově velmi výhodné, protože na rozdíl od drtivé většiny jiných firem nemusely velkou část daní dávat státu, ale mohly do určité míry samy rozhodovat, kde peníze poputují. Díky tomu se stal z Ivo Valenty nesmírně silný "hráč" s velkými politickými kontakty a stále silnějším ekonomickým postavením. Ne nadarmo občas někteří s nadsázkou navrhují, aby se Uherské Hradiště přejmenovalo na Valentov.

Nyní pro něj nastává nová situace a bude jen na něm, co bude dál podporovat. Tentokrát už ovšem mnohem více z vlastních peněz. Osobně jsem si myslel, že je větší "frajer", a zareaguje na změnu zákonů velkoryseji. Na druhé straně je logické, že se začne chovat stejně jako jiní podnikatelé a na dobročinné či jiné projekty bude dávat podstatně menší částky.

 

Pro představu sem dávám jeho nejdůležitější věty z rozhovoru pro MF DNES. 

"Třeba každoroční Slavnosti vína v Uherském Hradišti podpoříme méně. Fotbalovému klubu 1. FC Slovácko pošleme nižší částku. Dávali jsme tam přes 10 milionů korun, teď to určitě tolik nebude. O miliony přijde i Baťova krajská nemocnice ve Zlíně, řada sociálních ústavů a dětských domovů. Totéž se týká Letní filmové školy v Uherském Hradišti, ale i zlínského hokeje nebo zlínského dětského filmového festivalu, jehož rozpočet byl ze 30 procent financován díky Synot Tipu. Loni jsme do folklorního fondu, z něhož v obcích a městech kraje částečně hradili šití krojů a činnost souborů, dali 4 miliony. To letos nebude," říká Valenta v rozhovoru.

A na co tedy peníze bude dávat dále? "Dáme jen těm nejpotřebnějším. Podporovali jsme asi čtyřicet dětí, kterým jsme v průměru dávali kolem padesáti tisíc korun. To už nebude možné. Ale víme o tom, že jisté dvě děti potřebují ročně 150 tisíc na léky, jinak nepřežijí. Jim ještě peníze dáme."

 

Trošku mně z jeho slov mrazilo, snad by si mohl dovolit i nadále podporovat více nemocných dětí, než jen ony dvě, jak v rozhovoru říká. Ivo Valenta vysvětluje tuto mnohem menší podporu příliš tvrdou politikou státu, opět jeho citace: "Kdyby nás stát jen částečně zatížil a nechal dýchat, asi bychom ještě našli prostředky, které bychom mohli rozdávat. Ale my dnes platíme dvacetiprocentní daň z hazardu, 55 korun za každé povolené hrací místo denně, bez ohledu na to, jestli je vůbec v provozu, dále správní poplatky a teď i daň z příjmu 19 procent. A k tomu si ještě na rozdíl od jiných firem nemůžeme odečítat DPH, což je dalších 200 milionů ročně."

 

Jestliže byste se chtěli se zákony a všemi souvislostmi více seznámit, dávám sem několik odkazů. Jsem ale smířený s tím, že mnozí lidé z našeho regionu těží především z informací, které vycházely v regionáním týdeníku Dobrý den s kurýrem, v novinách, díky kterým Ivo Valenta (majitel novin) rovněž prosazuje svůj vliv. A způsob, jakým tam on a jemu blízcí lidé psali o hazardu, loteriích a zákonech byl - řečeno velmi diplomaticky - neobjektivní. Bohužel, to je riziko některých majitelů novin, kteří nedávají novinám nezávislost, absolutně nejdůležitější věc, kterou noviny potřebují. 

 

Pokud by vás tedy celý zákon zajímal, podívejte se nejdříve TADY, je to odkaz na stránky Poslanecké sněmovny, kde si můžete přečíst, jak byl zákon napsaný, jak složitě procházel Sněmovnou i Senátem a nakonec i všechny dikuse kolem něj.   

Jak byl zákon projednávaný, můžete vidět i TADY, tentokrát na stránkách Senátu.

První diskuse nad zákonem proběhla ve Sněmovně loni v září, stenozáznam je TADY 

Samotná diskuse poslanců ve Sněmovně je TADY ... 

Stenozáznam ze Senátu, kde se zákon dostal z Poslanecké sněmovny, je TADY ...

TADY je videozáznam ...

Takto hlasovali senátoři - TADY

A 20. prosince se zákon vrátil poslancům, TADY  se podívejte, jak hlasovali ...

A je TADY zpráva, že prezident 27. prosince 2011 zákon podepsal

TADY také řady informací z MF DNES

A TADY reportáž České televize

A TADY je velmi zajímavý rozhovor s náměstkem ministra financí, který se týká dopadů zákona, danění hazardu a mnoha jiných věcí.

A TADY  zatím poslední článek na toto téma

Mimochodem, sním o tom, že jednou takto budou na internetu alespoň stenozáznamy nebo zvukové záznamy z jednání zastupitelstev krajů, měst a možná jednou i obcí. 

 

Co na závěr? Snažil jsem se tady věcně popsat nynější situaci a nabídnout vám možnost dostat se k maximálnímu množství informací - a to z různorodých pohledů. Nyní bude nesmírně záležet na zástupcích měst a obcí, jak naloží s penězi, které dosud rozdělovaly samy firmy. Myslím si, že je velmi důležité, aby se občané o toto rozdělování zajímali a hlídali komunální politiky, co a jak budou s penězi provádět. Doufejme, že se budou snažit peníze rozdělovat co nejlépe, že budou myslet především na ty, kteří si sami nemůžou pomoci. Takových lidí je kolem nás mnoho a mnoho. Bohužel. Když si člověk i v této souvislosti uvědomí, kolik peněz se v tomto státě rozkrade či utratí za blbosti, není možné mít jiný pocit, než nekonečný smutek. Rozebírat stovky kauz, které toto rozkrádání a rozhazování dokazují, je zbytečné. Mnozí je znáte. 

RB