Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Ivan Mládek a Václav Pavlas v hlavní roli na Trnkobraní ve Vizovicích

Ivan Mládek a Vašek Pavlas pokřtí sochu Jožina z bažin

Ve Vizovicích na tradičním Trnkobraní se bude v sobotu křtít dřevěná socha Jožina z bažin, kterou vytesal slovenský umělec Cyril Kocůrik. Socha měří téměř čtyři metry a váží jednu tunu a je z lipového dřeva.

K Jožinovi neodmyslitelně patří i práškovací letadlo. Zatím jej ještě skrývají útroby jednoho z hangárů na letišti v Kunovicích. Ačkoliv má tento „čmelák“ už něco nalétáno, stále je v perfektním stavu. „Proto jsme jej vybrali, aby provedl slavnostní přelet nad trnkobranním hnízdem, spojený se symbolickým práškováním sochy Jožina z bažin,“ řekl pro MF Dnes jeden z pořadatelů akce. Slavnostního odhalení sochy se zúčastní i autor slavné písničky o Jožinovi Ivan Mládek, který bude čekat na práškovací letadlo.

Pilotem tohoto zachovalého „čmeláka“ nebude nikdo jiný než profesionální práškovač Vašek Pavlas ze Lhoty, který bude v sobotu odpoledne čekat na letišti v Kunovicích na povel ke startu. „Místo prášku mám natankovanou prapodivnou nealkoholickou směsku, která voní jako slivovice a také trochu po malinách. Jenom se modlím, aby foukal správný vítr, a aby ta směs nezalepila přítomné televizní kamery a jinou drahou techniku,“ obává se o sobotní počasí Vašek Pavlas.

Takže Lhoťané, kteří budete o víkendu na trnkobraní ve Vizovích věřte, že nad vámi bude kroužit ve svém Čmeláku profesionální pilot a také Lhoťan Vašek Pavlas z Dědiny.

                                                                                              std