Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Informace pro turisty - spíše obecné, ale snad důležité

Občas mi přijde mejlík, kde mě někdo prosí o radu, kam by mohl(i) vyrazit u nás na Slovácku, nejraději ze všeho samozřejmě na nějakou akci. A já mám vždycky problém poradit, protože - dovedete si představit, že někomu řeknete, ať jede tam nebo tam, on se těší, vždyť to měl doporučeno, jenže ouha, můj tip se ukáže jako úplně mylný? Nerad bych někomu připravil takové chvíle, zrovna v tomto týdnu mi přišla taková prosba od jednoho muže, který už léta žije ve Francii. Jak rád bych mu dal tip na tu nej akci u nás na Slovácku!

Uvědomuji, že turistických internetových stránek, turistických cílů i akcí je strašlivě moc, jenže, kde se dozvědět, jaká ta která akce přesně je nebo jaká bývá? To téměř nikdy podle článků na internetových stránkách nebo v novinách nepoznáte, jediná osvědčená metoda je ona prastará šuškanda, kdy si prostě lidé povídají, že někde to mívají móc dobré a jinde je lepší nejezdit.

Ovšem, bohužel, přiznávám se, kam lidé rádi jezdí, to já nevím. Slovácko je tak svým způsobem rozlehlé a rozmanité, že mám tak trochu přehled jen o jedné jeho malé části. Vemte si například takové hody. Ano, jsou skoro v každé vesnici, ale když přijedete, jsou mnohdy tak rozdílné, nejen kroji, muzikou, programem, ale hlavně atmosférou - a o té nikdo podrobně nepíše. Prostě radit, kam jet a kam ne, je složité.

I proto sem na stránky dávám docela často různé akce, anonce a tipy, a už nechávám na čtenářích, zda někde vyrazí. Sice mnohdy prosím tyto čtenáře, aby mi napsali, kde se jim co líbilo, ale taková výzva je marná, komunikace přes internet je na Slovácku pořád ještě v historických časech, mnohé obce, firmy, veřejné instituce, školy i jednotlivci mají dosti děsné stránky (nebo raději jen formální), absolutně neumí využívat toho, co internet nabízí. A chtít ještě po někom, aby odněkud posílal textík nebo fotku, to už je něco, co mně někdo pošle jednou za měsíc. Bohužel.

Tak, slov už bylo až až. Vracím se k začátku článku a prosbě na tip, kam na Slovácku vyrazit. Pokud se nemůžete spolehnout na šeptandu - a to ještě zaručeně pravdivou - nezbývá nic jiného, než internetové odkazy. Takže:

Pokud jde o Slovácko, asi je v tomto největší jistota web http://www.slovacko.cz/, prošel modernizací a dává dokonalý přehled o akcích - pochopitelně, bez oněch předůležitých osobních dojmů účastníků té které akce.

Další výborné turistické stránky mají adresu http://www.vychodni-morava.cz/, na nich už najdete informace nejen o Slovácku, ale o celé východní Moravě.

A jelikož Slovácko bylo úředně nešťastně rozděleno do dvou krajů, dalších část informací o Slovácku najdete na stránkách http://www.jizni-morava.cz/, to je to Slovácko s populární zámeckou Lednicí nebo všemi těmi krásnými cyklotrasami na Pálavě.  

Velmi dobře ještě vypadají i stránky http://www.j-morava.cz/, i tam je mnoho tipů na Slovácku i v dalších místech jihu i východu Moravy.      

Další rada pro tolik neznalé - Česká republika je "rozkrojena" na mnoho a mnoho mikroregionů, které se snaží na sebe co nejvíce upozorňovat a prohlašovat, že jsou pro turisty tím opravdu nejlepším - někdy je to až trošku komické :) Stránky těchto mikroregionů v regionu Slovácka najdete na pravé straně mých stránek, stačí klikat, Podluží, Strážnicko, Buchlovice, Uherské Hradiště, Luhačovice atd atd... - všude tam je mnoho turistických tipů!

Jsem si vědom, že řada čtenářů už předcházející řádky zná, ale chtěl jsem je napsat především pro ty, kteří nemají o Slovácku takový přehled, kteří potřebují základní orientaci.  Chtělo by to asi něco naprosto konkrétního nakonec.

Pro tento víkend 21. a 22. března budou asi top akcí otevřené sklepy ve Velkých Pavlovicích, klikněte prosím TADY. Jenže - a zase se vracím k článku. Rád bych vám napsal, jaká tato akce je, jakou má atmosféru, jak vlídní tam jsou hostitelé, jestli se vyplatí dát tisícikorunu, jenže, bohužel, právě toto absolutně nevím, netuším. Ale mohla by to být pěkná akce, stovky lidí s pohárkem na šňůrce a šňůrkou na krku, nemůžu si pomoc, mám z této podivné masovosti "smíšené" pocity, ale všichni tak asi jednou skončíme, za chvilku budou turistické programy i na okopávání vinohradů...

A ještě jeden tip na Horňácko, teď v sobotu 21. března je ve Velké nad Veličkou košt slivovice. Začátek 15.00, konec 18.00. Tak toto bych mohl doporučit, o kvalitě horňácké pálenky se bavit nemusímem, stejně jako se nemusíme bavit o kvalitě vyhrávající cimbálovky Jarka Miškeříka. A dobrosrdečnost místních lidí také ještě s novým věkem úplně nevyprchala.

RB

Ps. Ale proti turistice nic nemám. Ať žijí turisté, ať žije turistika, ať se jí živí stále více krků, ať se přesouváme jako mravenci tam i zpět, čím více, tím lépe! Čím víc turistických zážitků, tím lepší život! Kdo nemá fotky z pořádné dovolené, ten jakoby nežil. Co bychom dělali doma? :) Kurnik, ale řekněte mně, jak to ti naše předci doma vydrželi?