Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Hurá! Soud podpořil zveřejňování videozáznamů ze zastupitelstev! Nahrávejte zastupitele, pomozte tomu, aby dění ve vaší obci a městě bylo maximálně veřejné

Hurá! Hurá! Hurá! Pravidelní čtenáři těchto stránek vědí, že se často věnuji záznamům z jednání zastupitelstev. Občas jsem dával sem na stránky i některé videozáznamy i audiozáznamy z jednání zastupitelstev, především mi ale vždycky šlo o princip - tedy princip, že občané mají právo na to, aby na internetu byly zvukové záznamy nebo video záznamy z jednání zastupitelstev.

Je absolutně něco jiného, když se zajímáte o dění v nějaké obci a na radnici a máte k dispozice záznamy ze zastupitelstev, nebo naopak, nemáte je k dispozici. V absolutní drtivé většině takové záznamy neexistují, což je obrovská škoda. Snad se to nyní začne měnit. 

Je to sice nekonečný boj, protože Úřad pro ochranu osobních dat, plnící se odloženými politiky, se snaží všemi způsoby tomuto právu občanů bránit a snaží se, aby naše samospráva a státní správa byla ještě více uzavřená před lidmi než je. Nyní ale přichází povzbuzující informace, soudy daly najevo, že občané mají na takové záznamy právo.

Ukazuje to případ obce Psáry, který se dostal až k soudu. Byl to svým způsobem neuvěřitelný případ, obec Psáry se snažila být transparentní obcí a dávala mimo jiné na web videozáznamy zastupitelstva - za to měla být paradoxně potrestána podle úřadu, který vede odložený a neúspěšný bývalý pražský primátor Igor Němec.

 

TADY najdete celý článek, tady dávám začátek:  
Pražský městský soud v rámci svého dubnového rozsudku ve sporu obce Psáry s Úřadem pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) podpořil zveřejňování videozáznamů z jednání obecních zastupitelstev. Podle verdiktu zveřejňování nahrávek přispívá k poskytování úplných a autentických informací ze zasedání, která jsou ze zákona veřejná, a může je navštívit kterýkoli zájemce. Vyplývá to z dokumentů, které v pondělí zveřejnilo sdružení Oživení.

I tak to bude ještě dlouhý a předlouhý boj. Na jedné straně máme občany, kteří jsou ve většině ovce,  vůbec se o dění kolem sebe nezajímají a je jim úplně fuk, co se v jejich obce či městě děje, na druhé straně máme řadu lidí na radnicích, kteří se snaží a budou nadále snažit všemi způsoby bránit tomu, aby lidé dostávali maximální množství informací. Činí tak různě, od toho, že obchází zákon tím, že dělají neveřejná jednání zastupitelstev (mají tzv. pracovní zasedání) až po to, že zveřejňují tak komicky stručné a často ještě proškrkané zápisy, že nikdo nepochopí, co vlastně probírali a za co obec "utrácí" peníze.

Řekněme si, že technicky je nahrávání například zvukových záznamů nesmírně jednoduché a nestojí prakticky nic. Každá obec, každé město, by mělo v zájmu svých občanů tyto záznamy dělat a dávat na internet. Občané tak budou mít mnohem více informací než dnes, tutlání a různé čachry na mnohých radnicích budou přece jen složitější, navíc je šance, že větší množství informací může přinést i větší zájem občanů o věci veřejné.

Není důvod takové informace tajit, ze zákona musí být jednání zastupitelstev veřejné a jeho členové proto musí počítat s tím, že mluví veřejně, tedy že se jejich názory můžou objevit na internetu nebo kdekoliv jinde. Měli by být za to rádi, protože tak můžou své názory mnohem více šířit a nebude například docházet k nepřesnostem o tom, co vlastně řekli nebo neřekli. Navíc hospodaří s veřejnými penězi, ne se svými vlastními, proto není důvod tajit před lidmi byť jen jedinou korunu výdajů a přijímů.

Chvála osvíceným radnicím, místním politikům i úředníkům, kteří poskytují maximum informací, maximum jich dávají na internet, jednají s otevřenými šuplíky a zveřejňují například podrobnosti o tom, kdo a proč vyhrál výběrová řízení!!! Není takových radnic mnoho, ale držme si palce, abych jich bylo stále více. Nepochybuji, že to je vzájmu dobré budoucnosti naší země. Snažte se každý ve svém místě, aby vaše radnice byla transparentní a vaši konšelé jednali s otevřenými kartami!

RB  

TADY je ještě komentář Hospodářských novin, který stojí za přečtení: Úřad na ochranu politiků 

A TADY je článek z Deníku - Soud: Videozáznamy ze zastupitelstev můžou být zveřejňovány 

 

Ps. Pro zajímavost TADY přidávám i pohled na videoukázky z jednání zastupitelstva v Psárech - páni a dámy z radnic a zastupitelstev, podívejte se, jak je to snadné a porovnejte to se svými internetovými stránkami, mnohé radnice dávají o jednání zastupitelstva i výborů minimum informací, nemluvě o hospodaření obcí a měst, jednotlivých výdajích, výběrových řízeních, zakázkách atd. atd... Prostor pro to, aby se na radnicích dělala politika ve stylu "já na bráchu" je nadále obrovský... A to už nemluvme o jednotlivých ministerstvech, tam panuje stav naprosto katastrofální, tam nejdou dohledat miliardy a miliony, ne tak tisíce ...