Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

HORŇÁCKÉ SLAVNOSTI 2015: pozvánka, na co se těšit... Plus informace o nové knize (krojovaný průvod) a novém cédéčku (Musica Folklorica)! A ohlédnutí za rokem 2014

Přeji vám všem krásný nový týden, který je spojen také s akcí, na kterou se těší tisíce lidí po celé naší zemi - s Horňáckými slavnostmi. Patřím také mezi ty těšící, navíc se přiznám, že při pohledu na plakát s programem jsem se začal těšit ještě více a po přečtení brožurky s detailními informacemi o letošních programech ještě více. Věřím, že to bude velice povedený ročník s několika velmi silnými magnety!!! Pokud můžu použít slovo "magnet", promiňte mi to :)

 

Rád bych se tady pokusil vypsat například 10 bodů, které podle mě budou stát minimálně za pozoronst. Určitě jich bude více, pokud se podíléte na pořadech a projektech, které jsem mezi desítky nedal, nezlobte se na mě, prosím, je to nespíš proto, protože jsem si dal prostě omezení desítkou. A s klidem mi můžete dát vědět o dalších akcích, které bych neměl minout, za každou informace budu velmi vděčný! Však víte jak to na Horňácku chodí - dostat se k informacím není většinou lehké, řada lidí raději projde a něco si myslí, než by to řekla nahlas, a pokud něco kritizujete, jste od členů programové rady a mnoha Horňáků prokleti až do své smrti :) 

 

RB

 

Vše dopsáno v úterý ráno, omlouvám se za delší dobu rozepsaný článek, ale od pondělního večera nám nešla doma elektrika - a bez šťávy nejede ani člověk, ani počítač :) 

 

 

 

Tak, mrkneme podrobněji na program?

 

1. Jako obvykle začínají Horňácké ve čtvrtek výstavami, u kterých musím vzpomenout jedno jméno: Ferdinand Bučina!!!!!!! Když jsem viděl poprvé jeho knihu fotografií, chtěl jsem hodit foťák do žumpy a už nikdy v životě si žádný jiný nekupovat.... Vytvořil fotografie, které berou člověkovi dech a které dělají z každého na fotkách umělecká díla... Fantazie!!! Strašně moc se na výstavu těším, doufám, že fotky dostanou pořádný prostor...  A velmi moc se těším také na Tomáše Rasla (výstavu připravil právě on ještě s Martinem Škodákem), vnuka pana Bučiny, vždy jsem toužil poznat někoho z příbuzných a dozvědět se o tomto fotografovi mnohem více informací.... Snad to bude nyní možné... A prosím, myslím i na další vystavující, těším se na ně a určitě o nich rád na webu po Horňáckých napíši!

 

2. Zdá se mi, že v poslední době se s výstavami přidala k Velké také Hrubá Vrbka, která svou výstavu otevře v pátek v deset dopoledne. Jsem rád za tuto vrbeckou iniciativu a moc se mi líbí i vybrané téma: Historie zpracování konopí na Horňácku.  Cokoliv co obrací pozornost k pracovitosti a zručnosti Horňáků v minulosti, tak to má smysl, navíc tady se návštěvníci dočkají i praktických ukázek tkaní na tkalcovském stavu. Jsem zvědavý, jak moc toho bude ve Vrbce k vidění, vzpomněl jsem si , že před nějakým časem bylo zajímavé povídání o zpracování konopí při jedné akci v Javorníku. A ještě jsem si vzpomněl na telefonáty jednoho manželského páru v sobě, kdy jsem šéfoval časopisu Krajem svatého Antonínka. Tento pár mi několikrát volal velkou prosbu, abychom v časopise co nejvíce připomínali dřinu a těžké životy lidí na Horňácku, aby si mimo jiné dnešní generace mnohem více vnímala životy svých předků - tak třeba vrbecká výstava tomu napomůže.  

 

 

 

3. Rád bych "vypíchl" také výstavu na téma děti, o které dávám raději list z papíru...  

 

4. Sboreček žen z Lipova v pátek 19.30. Skvělý sbor se spoustou nádherných písniček. Ženy slaví společných dvacet let, což je určitě důvod k pořadu, ve kterém slibují "to nejkrásnější a nejoblíbenější, co v reportoáru máme". Jen se trošku bojím, jestli pořadu neublíží obrovský prostor stadionu a tím diváci, kteří budou zřejmě ještě přicházet, tak nějak si vykládat a možná rušit jiné diváky i samotné ženy ze Sborečku... Pro připomínku dávám Sboreček žen z Lipova na jedné videoukázce, takto jsem je nahrál v roce 2010, přiznám se, že už ani nevím, kde to bylo :)

 

 

5.  Vzpomínka na cigánské muzikanty v pátek ve 21.00..... Autoři pořadu Jiří Miškeřík a Antonín Vrba jsou zkušení autoři, moderátoři, znalci Horňácka, já to tipuji na krásný večer, zejména, když Tonda bude určitě pod dohledem pana Miškeříka :) Pochopitelně téma cigánů, Velké a muziky je ohrané, jak nejhranější dlouhrající desky (což platí na Horňácku i o řadě jiných, opakujcících se témat), vždy jde ale o to, jak se autorům a účinkujícím podaří téma "oprášit", znovuobjevit, přinést nové informace, souvislosti, zařadit taková muzikantská a pěvecká čísla, která překvapí, potěší....  Jak autoři programu upozorňují, chtějí vzpomínat především na "majstra" Joženu Kubíka, Jožku Kubíka "Filíka", Jana Kubíka a Jožku Kýra. Velký prostor dostanou také, pokud jsem vše dobře pochopil, dva nejmladší "cigánští" muzikanti, bratři Petr a Pavel Kubík - těším se na jejich vystoupení.    

 

6. Sobotní dopoledne patří pravidelně jarmarku, na kterých chodí tolik lidí, že sa nedá skoro ani projít :) Naštěstí se člověk nemusí posunovat rychle, na řadě míst je důvod se zastavit, něco si prohlédnout, koupit, povykládat si.... Do čtvrtého bodu jsem poněkud diplomaticky zařadil ne jeden pořad, ale spíše čas: tedy čas mezi 14:00 až 17.30 v sobotu odpoledne....  Když se podíváte do programu konkrétně, uvidíte, že jako diváci to budeme mít těžké, několik zajímavých pořadů v docela těsném sledu na různých místech, vyberte si v takové situaci, kde zůstat a v kolik a kam případně utěkat.

Ve 14:00 se ukáže taneční soubor Kuželovjan v pořadu Klárky Kostelanskí, mladé a šikovné to dívčiny, která má možná takto svůj první pořad na Horňáckých... Pokud se mýlím, moc se omlouvám! Ale těším se na pořad a jsem zvědavý :)

O hodinu později, v 15:00 začínají dvě "akce", ve velickém kulturáku uvede Petr Pavlinec videoklipy "své" Musiky Folkloriky, což samo o sobě stojí za pozornost, no a do toho mají ve stejný čas prostor děti na mlýně, které měly ve Velké nedávno letní tvořivé dílny. Jelikož tento výborný projekt dlouhodobě podporuju a navíc tentokrát se účastnila i dcera, budu muset kulturák oželet - což vy nedělejte :)

No a už v 16.00 se předvede v čísle 166 (skoro naprosti mlýna) v samostatném programu Horňácký mužský sbor z Velké, takže, kdo má nohy, ať utěká právě na tento pořad. 

A předpokládám, že pořad nebude ještě u konce, když na mlýně začne hrát v 17.30 Horňácká cimbálová muzika Libora Supa, u které je minimálně jedna jistota. Chlapi vydrží hrát tak dlúho, že nikdo nemosí mnět strach, že jich nestihne :) Pořad s názvem Supí škrek - zapomenuté sedlácké, začínal v minulosti na Horňáckých skoro v ilegalitě mimo oficiální program (myslím, že se nemýlím) a teď už má aj pěkné místo v oficiální brožuře a na plakátu :) Kdo chce "zapařit" a nesedět spíše v klidu na stadionu, pro toho je toto místo na mlýně naprosto ideální!

 

 

 

7. Dětský pořad patří k Horňáckým automaticky, což je dobře, bez starosti o mládí by nebyly budoucí Horňácké. Letošní téma je atraktivní, uvidíme, jak autorky pořadu jednotlivá čísla "propojí" a jak bude všechno pohromadě působit... Vždycky je zajímavé pozorovat i nové dětské talenty, pokaždé se v souborech někdo objeví a zaujme... Navíc věřím, jak se často říká, že děti z Horňácka mají v sobě nějaký zvláštní, dědičný talent pro vystupování, který není jinde na Slovácku až tak automatický... Nebo je to spíše výsledek vytrvalé péče vedoucích folklorních souborů na Horňácku, případně rodičů či prarodičů dětí? 

 

 

 

8. Z programové brožury jsem vybral i tento pořad se sledem čísel... Moc se na tento pořad těším, nesmírně jsem zvědavý, téma tureckých vpádů na Moravu a vůbec vojny je nekonečně zajímavé a umožňuje připravit velmi zajímavé programy... Navíc vojenské písně, to je síla největší, vzpomeňme kromě mnoha jiných fantastickou desku Byla vojna u Slavkova v podání Hradišťanu - myslím, že se psal rok 1972. Nebo spíš 1982, v roce 72 vedl Hradišťan ještě pan Staněk, deska už je dílem Jiřího Pavlici...

 

 

 

 

9. Neděle znamená jako vždy nedělní odpolední program v Kuželově u větráku, davy lidí toto místo spolehlivě přeplní, takže kromě lásky k lidové muzice je třeba oplývat také trpělivostí a tolerantností. Byl jsem zvědavý, s čím letos Kuželovjané přijdou, a osobně jejich volbě velmi tleskám! Vybrali totiž téma studánek na Horňácku, konkrétně dali pořadu jméno "Na tej úce, na zelene". Už několikrát jsem v minulosti narazil na útržkovité zprávy  o tom, jak se skupinka Kuželovjanů stará o studánky a vždy měl špatné svědomí z toho, že jsem o tom nikdy nenapsal. Navíc se mi moc líbí, že tento pořad obrátí pozornost obecenstva k přírodě, krajině, tomu nelze než hlasitě tleskat! Teď už jde "jen" o to, jak toto pěkné téma předložit v co nejlákavější podobě - počkejme si tedy na výsledek do nedělního odpoledne.  

 

10.  A co nakonec? Jsou lidé, kteří se ani pomalu nedívají, jaký program Horňácké slavnosti mají, do Velké a Kuželova jezdí prostě kvůli atmosféře. Desátý bod také patří právě této atmosféře, která je podle mnoha návštěvníků (nebo i místních, co myslíte?) stále ještě neopakovatelná a nikde jinde ji nelze zažít... To jsou především ony večerní a noční chvíle, kdy muzikanti hrají a nikdo z nich se nedívá na čas... Tož, já bych řekl, že takových muzikantů ubývá, šak aj teď ve Strážnici některé muziky končily na volných pódiích přesně podle minuty, jak jim naplánovali pořadatelé, ale mějme pro ty muzikanty pochopení... Přijme si ale na závěr na takové, kteří hrajú jak o dušu a sledování času nechávajú obyčejným smrtelníkom...  Tož, ať žijú Horňácké 2015!!!

 

 

 

 

 

 Krásný plakát s fotografií Ferdinanda Bučiny z Javorníka....

 

 

Z programové brožury jsem vybral několik málo "listů", jinak celá brožura je ke koupi po celou dobu Horňáckých, nedovedu si představit, že by si ji někdo nekoupil, najdete v ní obrovské množství informací, doporučuju všemi deseti!!!! 

 

 No, o počasí raději nenapíši ani slovo, abych nepřivolal nějaký déšť... Však všichni víte, jak nekonečný rozdíl je mezi Horňáckými bez deště a s deštěm... Ale má být krásně! Sluníčko, běda, jestli to zkazíš :)

 

 

Program podrobněji a čitelněji.... 

 

  

 

 

 

A letos na Horňáckých bude mít premiéru tato kniha!!!! Jak už je na Horňácku zvykem, opět je z nakladatelství Albert manželů Šaleových, kteří už jsou na Horňácku tak známí, že je nemusím představovat jediným slovem... Knížku si budete moci koupit u jejich stánku, který bude v sobotu na jarmarku, a jak bývá zvykem, myslím, že budou mít stánek i při cestě na Strážnou hůrku... Vemte si více peněz, protože u Šaleových se dá vždycky koupit něco pěkného...

Na nejnovější knížku jsem velmi zvědavý, tématem je loňský krojovaný průvod, který máme určitě všichni ještě v paměti.... Jsem velmi zvědavý, jak moc se podařilo knížce dostat dál za samotný obraz, který diváci mohli v podobě průvodu vidět, tedy, jak moc informací se podařilo získat o samotných krojích či jejich historii.... Moc pěkný počin taková kniha, "recenzní slova" si nechám až si knížku podrobněji projdu a trošku si ji nechám zažít....

   

 

 

 Tož a další, velká, převeliká radost! Nové cédéčko Dušana Holého, které nahrál s Musikou Folklorikou! Dávám sem o něm informaci, protože právě na Horňáckých si budete moci CD koupit... A když jsem se pídil po podrobnostech na internetu, TADY dávám jeden důležitý odkaz...  Na něm najdete o CD všecky informace, můžete si pustit kousky písniček a samozřejmě si cédéčko i koupit! Tož, do toho! :) A najdete tam také všechna CD, která Musica Folklorica nahrála... A přidávám slova, které o natáčení napsal do programové brožury Petr Pavlinec... A nezapomeňte si koupit i brožuru, vždycky stojí pár haléřů, přičemž cena a zajímavost informací v ní je mnohem větší! Obal CD jsem převzal ze stránek Musiky Folkloriky TADY, prosím....

 

 

 

 

Pro někoho je tečkou za Horňáckými slavnostmi  moc příjemné nedělní, podvečerní sezení u větráku po skončení oficiálního programu,  pro jiné je definitivní tečkou až úterní, vždy skvělý koncert této "partičky" muzikantů...

 

Tož, když jsem procházel Velkou, tak na tento plakát jsem pořádně hleděl.... Hleděl, hleděl, a nakonec ho přefotil a dávám ho sem na internet... Mezi králíkama, kohůtem, slepicama a kačenů se dozvíte, kdy můžete slyšet vynikající muziku Trnečky, o které jsem si myslel, že se jmenuje Velické Trnečky... Takže si pište: muziku uslyšíte v sobotu od 8.00 do 19.00 v areálu zahrádkářů, což je hned za obecním úřadem. Dojděte na zvířectvo a hlavně na muziku! :)

 

 

 

Ještě ohlédnutí za rokem 2014

 

Samozřejmě o Horňáckých se píše poměrně dost, i když si myslím, že můj styl na těchto mých stránkách je poněkud odlišný a snad i zajímavý a smysluplný. Když si zadáte slovo Horňácké slavnosti, naskočí vám sposuta článků, videoukázek, fotek i odkazů z minulých ročníků. Kdo by si chtěl například oživit rok 2014, může klikat následně, rád bych upozornil, že jsem při těchto ohlédnutích hodně využil videoukázky Tondy Vrby, kterému patří velké díky!!!

 

První návrat k Horňáckým slavnostem 2014: vystoupení s největším aplausem, videoukázky ze začátků pořadů, krásný krojový průvod, šikovné děti + mé poznámky... A kritika televize ...

 

Návrat na Horňácké slavnosti 2014: videozáznam vernisáží výstav Lenky Jurečkové, Mirka Potyky a Františka Gajovského s CM Kubíci - rozhovory s F. Gajovským a M.Potykou .....

 

Návrat na Horňácké slavnosti 2014: videoukázky z pořadu Krojů oheň,písní náruživost! ...

 

-  Návrat na Horňácké slavnosti 2014: videozáznam pořadu Pod Javorinú, horú zelenú ... 

 

-  Návrat na Horňácké slavnosti 2014: videozáznam pořadu Galánečky moje, nezáviďte sobě...

 

Návrat na Horňácké slavnosti 2014: videozáznam pořadu Starali sa mamka ... 

 

Návrat na Horňácké slavnosti 2014: videozáznam nádherného krojovaného průvodu ... 

 

Návrat na Horňácké slavnosti 2014: Supí škrek ...

 

Návrat na Horňácké slavnosti 2014: videozáznam pořadu V Kuželovém si ďupkajú (už 20 roků) ...