Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

HLUK: Má smysl dělat z Jízdy králů divadlo? Hlučané se o to pokusili - TADY je výsledek

Myslím, že jsem spíš patřil k těm, kteří se na divadelní scénku s námětem Jízdy králů dívali skepticky. Když jsem ale viděl tuto scénku, kterou si připravili Hlučané, nejdříve ve Skoronicích a následně v Hluku, musím přiznat, že se mi líbila a počáteční skepsi jsem ztratil. Zkuste si udělat názor sami, točil jsem kluky ve Skoronicích i v Hluku, toto je záznam z Hluku.

V první části této scénky si kluci dělají srandu z "ovládání" koně, v druhé části z vyvolávek. Na úplném začátku uslyšíte ještě paní Marii Plačkovou, knihovnici, jednu z největších znalkyň místní historie a také autorku výborných knížek o Hluku. Paní Plačková dělá rovněž skvělé stránky o historii Hluku, najdete je TADY.

Pokud jde ještě o divadelní scénku, lidé kolem Jízdy králů určitě vědí, že vše, co v této scénce uvidí, je docela reálné zobrazení skutečnosti. Tím, jak prakticky vymizeli z vesnic koně, tak se kluci dostávají ke koním mnohdy až několik málo měsíců před Jízdou králů a podle toho také vypadá jejich "umění".  I proto se na tuto tradici berou ve všech místech, kde se Jízda pořádá, koně co nejklidnější a nejméně sportovní, aby se na nich kluci udrželi. Problém bývá také s vyvolávkami, naučit dnešní mladé kluky srozumitelně a hlasitě vyvolávat, není nijak jednoduché. I my bychom s tím určitě měli problémy.

U příprav této divadelní scénky jsem nebyl, proto neznám přesně ani okolnosti vzniku a lidi, kteří ji připravovali. Myslím ale, že to byl především místostarosta David Hájek a dvojice Petr Pospíček a Mirek Šuránek.  Osobně se mi "scénář" celé scénky velmi líbil, stejně jako se mi moc líbilo samotné provedení od kluků. Je skvělé a skoro až  neuvěřitelné, že se z loňské družiny Jízdy králů vytvořila taková skupinka, která drží při sobě a takto prezentuje své rodné městečko a lidové tradice. To je možná ze všeho to nejdůležitější.

RB

 

 

 

 

 

 

Vystoupení kluků bylo součástí hluckého krojovaného plesu, který velmi úpotěšil mě i mnohé další. Účast na plese totiž byla nad očekávání dobrá a zábava - už podle očekávání - vynikající. Ještě před klukama vystoupily děti z místního folklorního souboru Žarúžek. Tady se můžete na jejich vystoupení podívat.  Děti se schází pravidelně, mají výborné vedení a jak je tak pozoruji, zpívání a tančení je baví.