Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Fotogalerie: hodové páry ze 41 obcí na krojované přehlídce v Uh. Hradišti

Neskromně  si myslím, že takto na internetu asi nikde jinde letošní krojovanou hodovou přehlídku na Slováckých slavnostech vína v Uherském Hradišti nenajdete. Je to sice focení z dálky a jistě má k dokonalosti daleko, ale chtěl jsem zájemcům ukázat bohatost krojů, která byla na přehlídce k vidění - a i takto vzdát hold našim předkům, kteří nám takové bohatství zanechali.

Samozřejmě, aby člověk více pochopil vše kolem krojů, musel by se s nimi a vším kolem nich seznámit mnohem blíže, než "jen" tak na fotkách. Zkuste si proto prosím případně pustit i zvuk z této přehlídky, někteří z vás se i takto můžou orientovat v jednotlivých krojích. Každý kroj, každé právo, které stárci drží, má svůj příběh, který by šlo vyprávět poutavě jako třeba pohádku.

Jen ještě upozorňuji, že šlo o ojedinělou přehlídku, na které lidé (přišlo jich mnoho) viděli hodové páry ze 41 obcí našeho regionu Uherskohradišťska. Průvodkyněmi přehlídky byly dvě dámy ze Slováckého muzea v Uherském Hradišti, paní Ludmila Tarcalová a Marta Kondrová, které mají o krojích perfektní přehled. Vám, kterým je toto "téma" blízké, moc doporučuji knížku paní Tarcalové s názvem Hody s právem na Uherskohradišťsku. Je to krásná knížka s obrovským množstvím informací! Autorka na ní pracovala mnoho let, a když jsem se byl podívat a představování této knihy, bylo dojemné vidět, jak velkou radost z této knížky měla. 

Nemůžu skončit jinak než poděkováním všem, kteří ojedinělou tradici slováckých krojů nesou dál jako "štafetu" dalším generacím, které se po nás budou těšit z tohoto bohatství jako se těšíme nyní my. A nejde jen o potěšení očí či srdce, ale často i o potěšení ducha, protože kroje a tradice skrývají mnohem víc než jen to, co je vidět na fotkách. Snad ale i tyto fotky na internetu přispějí tím nejmenším dílkem ke všemu dobrému, o čem jsem se zmínil.

Ještě bych měl dopsat, že na přehlídce nevidíte žádné modely nebo modelky. Ve všech případech šlo o skutečné stárky (mladší i starší), kteří opravdu šli v hodových chasách svých obcí buď letos, loni nebo třeba předloni. I když v některých případech by to s klidem mohli být i modelové nebo modelky :) A poslední věta - na začátku hrála a poté celou přehlídku svou muzikou doprovázela známá cimbálová muzika Mladí Burčáci.

RB 

 

Tady jsou prosím fotky....

 

A samozřejmě k fotkám by to chtělo komentář :) Zvuk je prosím TADY...

 

A TADY jsem psal o krojované přehlídce na Slováckých slavnostech vína v roce 2008  ...loni byla krojovaná přehlídka o krojích, které se nosily o svatbách - takže v článku nechybí i pár slov o manželství :)