Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Fotbalové Slovácko před Jabloncem: Nadějný útočník dostal klubový trest- porušil životosprávu. Trenér na svoje odvolání nemyslí

Václava Ondřejku jsem v sestavě nedělního zápase Slovácka v Ústí nenašel, i když v prvních dvou kolech patřil k nejlepším hráčům. Po víkendu už se vědělo, proč tento talentovaný útočník nehrál. Mírně řečeno porušil životosprávu a trenér Soukup ho do Ústí vůbec nevzal. Je to obrovská škoda, hlavně pro tohoto dvaadvacetiletého fotbalistu. Ondřejka už v minulosti podobný problém řešil. Přejme mladému útočníku Slovácka, aby se soustředil jenom na fotbal. Jinak ho také za chviličku můžeme vídat běhat po okresních hřištích v dresu Březové, odkud pochází, a to by byla obrovská škoda.  Tady je rozhovor s Ondřejkou z ledna 2010.  
 
Přečtěte si ještě povídání s jedním z nejzkušenějších fotbalistů Slovácka Alešem Urbánkem a reakci trenéra Soukupa k jeho případnému odvolání.
 
  

Útočník Slovácka Václav Ondřejka dostal od klubu dvojitý trest


Uherské Hradiště - V zimní přípravě byl s deseti góly nejlepším střelcem mužstva. V úvodních dvou domácích zápasech Slovácka nastoupil útočník Václav Ondřejka na hrotu útoku v základní sestavě a patřil k nejlepším. Proti Ústí byste ho hledali v základní jedenáctce a také na lavičce marně. Na sever Čech totiž s mužstvem vůbec neodcestoval. „Ondřejka nebyl nominovaný a na utkání ani neodjel,“ řekl k útočníku Slovácka trenér Miroslav Soukup.
Podle našich informací bylo za trestem závažné porušení životosprávy.


Proč nebyl Václav Ondřejka nominovaný na zápas v Ústí?

Od pondělí má antibiotika. Marodí a ve čtvrtek je dobírá, takže uvidíme, jak se bude cítit na pátečním tréninku.

Nebyl nominovaný z důvodu nemoci?

Nebyl nominovaný k zápasu.

Prý se u něj musel řešit disciplinární prohřešek. Je to pravda?

Řešili jsme u něj jednu disciplinární věc, z tohoto důvodu nebyl k zápasu nominovaný.

Byl ten prohřešek tak závažný? Má ještě v mužstvu dveře otevřené?

 My jsme to řešili, že vzhledem k tomu provinění nebyl nominován na jeden konkrétní zápas. Tím to pro nás skončilo. Dostal klubový trest a trest, že nebyl nominovaný k zápasu. Od úterý se měl s námi normálně připravovat, bohužel omarodil.

Říkáte, že ještě dostal klubový trest. Byla to finanční pokuta?

To je interní věc klubu, to není do novin, to je naše záležitost. On se něčím provinil a za to byl potrestán.


Soukup na odvolání nemyslí, dívá se na Jablonec


Uherské Hradiště - V úplně rozdílné pozici vstoupí do sobotního zápasu trenéři Slovácka a Jablonce. Zatímco kouč František Komňacký si užívá parádní jarní fazony svého mužstva, tak trenér Slovácka Miroslav Soukup má ke spokojenosti s herním projevem a hlavně s výsledky hodně daleko. Na to, že by mohl být od mužstva odvolaný, ale nemyslí.

„Za výsledky je zodpovědný trenér. Já ještě navíc v té míře, že mám na starosti jako sportovní ředitel také sportovní stránku klubu. Každý trenér si tu zodpovědnost musí nést, ta moje je dvojnásobná. Trenér je pod permanentním tlakem. Když trénujete taková mužstva, jako jsou třeba Budějovice, Hradec nebo Bohemka a těch dalších šest, se kterými hrajeme o záchranu, tak si těžko někdy můžete říct, že máte nahráno a teď budeme hrát jinak,“ povídá Soukup, který dobře ví, že za výsledky nese zodpovědnost trenér. V případě neúspěchu tu vinu musí nést právě on.
 
„Takový je prostě život fotbalového trenéra.   Tady ale nejde přece o mě, tady jde o fotbal na Slovácku. Jestli mě bude chtít vedení klubu vyměnit nebo v tom budu pokračovat dál, tak nad tím nijak vážně nepřemýšlím. Nás to nesmí nijak znervózňovat. My se musíme starat o nejbližší zápas, ty moje myšlenky teď směřují hlavně na utkání proti Jablonci,“ dodal Soukup.
 
 


Urbánek: „Mladší hráči tomu nedávají, co by měli.“


Uherské Hradiště - Do sestavy Slovácka se Aleš Urbánek vrátil po zranění kolena a zlomenině žebra po více jako půlroční pauze. V uplynulém kole proti Ústí vystřídal na levé straně zálohy po osmadvaceti minutách hry nevýrazného Reinberka. V té době už Slovácko prohrávalo dvoubrankovým rozdílem. Třicetiletý rodák ze Slavičína sice přinesl na hřiště oživení, ale nečekané blamáži proti poslednímu celku tabulky zabránit nedokázal. 

Jak byste s odstupem času zhodnotil zápas proti Ústí?
 
Jednoznačně jsme ten zápas nezvládli. I když jsme měli k Ústí respekt, tak si myslím, že z toho zápasu, když už jsme ho nevyhráli, jsme si měli minimálně bod odvést. Bohužel, dostáváme góly, které nás srazí. Nemáme sílu, nebo já nevím, asi ani kvalitu zápas otočit.

Ve všech třech jarních zápasech jste dostali branky hned v úvodu střetnutí. To se na podzim nestávalo. Dokážete to nějak vysvětlit?
 
Já nevím, těžko to nějak hodnotit. Před zápasem si říkáme, že se budeme koncentrovat na začátek a hlavně na to, abychom nedostali rychlý gól. To se prostě nemůže stávat, že dostáváme opakovaně na začátku takové góly. Soupeři to neuvěřitelně usnadňujeme.
 

Zatím se vám to stává…
 
Stává se to, bohužel. Já nevím co s tím. Nevím, co se děje v hlavách ostatních hráčů. Každý by si to měl uvědomit a začít sám u sebe. Každý má hřišti nějaký úkol, a ten si musí prostě plnit.

Vy jste naposledy nastoupil v září uplynulého roku proti Českým Budějovicím. První dva zápasy mužstvu nevyšly podle představ. Čekal jste, že právě v Ústí se můžete znovu vrátit do sestavy? 
 
My jsme měli vykartovaného Jirku Valentu, který hrál na mojí pozici. Říkal jsem si, že když se ty první dva zápasy ne že nepovedly, ale nebodovalo se, jak jsme chtěli, že by trenér mohl udělat změnu. Nakonec jsem do toho zápasu přišel ve třicáté minutě, ale bohužel nic jsme s tím výsledkem už neudělali.

Přišel jste na hřiště, aby mužstvo už víc neinkasovalo, nebo s úkoly podpořit ofenzívu?
 
Určitě ne s tím, abychom víc neinkasovali. Jsem tady jeden z nejzkušenějších hráčů a na hřiště jsem šel s tím, abychom se s výsledkem pokusili ještě něco udělat. I když jsme měli nějakou převahu, tak do vyložené šance jsme se nedostali. Chtělo to nějaký kontaktní gól, potom by se to možná na tu remízu dalo uhrát.

Vy jste nastoupil po půl roční pauze. Jaké jste měl pocit ze svého výkonu?
 
Těžko budu sám sebe hodnotit. Neměl jsem v tom zápase co ztratit, šel jsem tam za nepříznivého stavu. Snad se mně povedly nějaké standartky, ale z celkového pohledu to bylo bez efektu, protože jsme prohráli.


V uplynulé sezoně jste prohráli stejně důležitý zápas na Kladně, které bylo také na sestupových příčkách. Jak si vysvětlujete, že v těchto klíčových zápasech spíš nastartuje soupeře?
 
Těžko říct. Jak říkám, nevidím do hlav ostatních, možná je to i psychice. Máme spoustu mladých hráčů a jestli ani vývoj zápasu není pro nás dobrý… Já si myslím, že to je hodně o tom, co se děje v hlavách.

Myslíte si, že mladí fotbalisté si nedokáží naplno uvědomit důležitost takových zápasů? 
 
Nerad bych hodnotil jednotlivé hráče. Od toho jsou tady jiní a povolanější, ale někdy se mi zdá, že ti mladší hráči tomu nedávají, co by měli. Dost dobře si asi neuvědomují tu situaci, ve které jsme. Všechno se zkomplikovalo zápasem s Bohemkou, který jsme prohráli, to nikdo nečekal. Pak jsme sice uhráli bod s Plzní, ale prohra v Ústí nás dostala do velkých problémů.

Myslíte si, že v sobotu proti Jablonci nastoupíte v základní sestavě?
 
Nerad bych mluvil o sestavě, abychom soupeři něco nenaznačovali. Šance tam je, ale nechám to na trenérovi.

Fanoušci Slovácko a hlavně ti, kteří zápas v Ústí viděli, jsou hodně nespokojení. Sledujete reakce na jejich webových stránkách?
 
Já se snažím ty noviny, nebo ty jejich názory nevnímat, ale k člověku se to donese a některé názory jsem si přečetl. 

Trenér mi řekl, že to zatím nevypadá, že by tu opci uplatnili a, že tady od léta jakoby skončím

Po zápase v Ústí se na těch stránkách diskutovalo o nějakém možném protestu vašich nejvěrnějších fanoušků. Divil byste se jim?
 
Ty lidi na ten fotbal chodí a chtějí vidět nějaký výkon a výsledek. Já je chápu, že když si za ten fotbal zaplatí a jedou pět šest hodin do Ústí a ten výkon nevidí, tak jsou nespokojení. Nedivil bych se, kdyby nějakým způsobem projevili svou nespokojenost.

Na podzim jste byl dlouho zraněný a tvrdil jste, že máte obavy, jestli ve Slovácku zůstanete. Měl jste s trenérem před začátkem jarní části nějaký pohovor?
 
My jsme s trenérem seděli už v průběhu zimní přípravy. Já mám smlouvu do léta s následnou roční opcí. Řekl mi, že to zatím nevypadá, že by tu opci uplatnili a, že tady od léta jakoby skončím. Také ale řekl, že pokud uvidí, že dobře pracuji na tréninku a snažím se mužstvu pomoci, tak nemá problém ani s tím, abych tady hrával dál.

Hledáte si tedy už teď nové angažmá?
 
Určitě. Už se musím po něčem ohlížet. Nemám žádného manažéra, tak je to o něco horší. Už mám i svůj věk, ale zatím si nepřipadám jako nepoužitelný. Nějaké náznaky tam byly, ale mám ještě tři měsíce čas. Zatím to nechávám tak.

Vy osobně máte zájem na Slovácku zůstat?
 
Tady jsou výborní lidé, ta první liga Slovácko sluší. Já bych neměl problém tu smlouvu prodloužit, ale to není otázka na mě. Bude záležet na hodně okolnostech. Uvidíme, co bude v létě.

V týdnu jste měli kvůli špatným výsledkům schůzku s vedením klubu. Vy jste zkušený hráč, zažil jste už něco podobného?
 
Určitě, určitě. Tam nebylo nic zvláštního. To je normální věc, že když se nedaří, tak přijde vedení klubu. Každý by to měl přijmout a zamyslet se nad tím.

Byl tam i majitel klubu Zdeněk Zemek?
 
Byl tam pan Krejčí.

Padla na schůzce nějaká bodová ultimáta?
 
Žádná ultimáta tam nebyla. Každý by si měl uvědomit o co nám jde. Nikdo nechce, abychom spadli do druhé ligy. My se teď musíme hlavně zkoncentrovat na další zápasy a první věc je, že musíme porazit v sobotu Jablonec.

To nebude vůbec jednoduchý úkol?
 
To nebude.  My se musíme vyvarovat toho, aby nám soupeř nedej bože zase neodskočil o gól. Ti hráči, kteří budou na tom hřišti, tak u nich musí být vidět bojovnost a agresivita. Porazit se dá každý, když si všichni budou plnit co mají, dá se hrát i s Jabloncem. Oni k nám určitě nepřijedou betonovat, ale já si myslím, že takový styl nám bude vyhovovat.
 
 
Aleš Urbánek při prvním přípravném zápase Slovácka proti HFK Olomouc
 
A ještě jednou Aleš Urbánek
 
Text a foto: std