Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Fotbalové Slovácko: Přečtěte si, jak spolujezdec Švancara připravil gól svému řidiči + rozhovor s Lukášem Zelenkou

1256473913-slovacko-kladno-212-1

Fotbalisté Slovácka zvládli dva velice důležité zápasy a po Bohemians 1905 porazili včera doma také Kladno a spěchají do středu tabulky. Celý druhý poločas ale Kladno nepříjemně kousalo a ukázalo, proč třeba vyhrálo v Olomouci. „Bez Švancary, Zelenky a gólmana Vaška je to mužstvo na divizi,“ tvrdili někteří fanoušci včera po zápase. Je pravda, že góly zajišťuje Švancara, i když se v poslední době změnil na nahrávače. Nejčerstvější posila domácích Lukáš Zelenka dal svoji první branku v dresu Slovácka a proti Kladnu byl nejlepší hráč na hřišti. Nesmíme ale zapomínat na fotbalisty, kteří nejsou příliš vidět a dělají tu černou práci. Včera odehrál třeba výborný zápas obránce Aleš Urbánek nebo defenzivní záložník Michal Kordula.


Na pozápasové tiskovce byla vidět ve tváři domácího trenéra Josefa Mazury obrovská úleva – řeknu vám, že to pro ty chlapy musí být každý týden neuvěřitelné nervy a napětí.

Švancara: Teď s pokorou na Boleslav a fanouškům jako vánoční dárek vítězství proti Spartě.


Naposledy hrál útočník Slovácka Petr Švancara vinou šestizápasového trestu na domácím trávníku před více jako dvěma měsíci proti Strahovu, jak sám nazývá mužstvo Bohemians Praha.
Po Olomouci a Bohemians tak miláček domácích fanoušků potřetí slavil výhru se svými obdivovateli na domácím stadionu.

Sám nejlepší střelec domácích ale „Švancarománii“ krotí.
„Trošku bych chtěl zmírnit tu moji postavu. Je to všechno moc o mně a kluci dneska vzadu a taky na Bohemce hráli fantastické zápasy. Peťa Vašek například pochytal nemožné věci a všichni dřou, aby nám tam dopředu něco nachystali. Dneska podal fantastický výkon také Aleš Urbánek, ale je to o celém mančaftu.  Mrzí mě jenom to, že ten druhý gól nepřišel o něco dřív. Ale zaplaťpánbůh že ten „pojišťovák“ vůbec přišel, i když všichni víme, že tam byly hluchá místa a Kladno hlavně v druhém poločase nepříjemně kousalo.“

I když se tentokrát střelecky Petr Švancara neprosadil, tak z jeho přihrávky skóroval muž, který je pro domácího útočníka po nefotbalové stránce zřejmě jeden z nejdůležitějších v mužstvu.
„Jsem rád, že jsem druhý gól mohl připravit právě Tomáši Abrahámovi. Kdo to neví, tak toho můžu ujistit, že spolu trávíme tak patnáct hodin denně. Tomáš mě vozí z Brna do Hradiště a vůbec to nemá se mnou jednoduché (Švancara bude zhruba ještě měsíc bez řidičského průkazu - pozn.aut.). Je totiž terčem mých různých narážek a poznámek, tak jsem mu to alespoň tímto způsobem vrátil, i když jsem se v první chvíli rozmýšlel, jestli nebudu střílet sám. Na Tomášovi bylo vidět, že strašně chce a od příchodu na hřiště do toho neuvěřitelným způsobem vletěl. Bojoval, makal - je to hodný kluk, který si ten gól určitě zasloužil,“ chválil svého řidiče se smíchem Švancara, který už se ale díval na další zápasy Slovácka.

 „Teď se musíme s pokorou připravit na Mladou Boleslav, ale já mám v hlavě dát těmto fantastickým divákům předčasně pod stromeček vítězství proti Spartě. Bylo by to krásné a doufám, že za čtrnáct dnů přijde plný dům, i když bude pršet nebo sněžit.“

Tomáš Abrahám věří ve svou šanci


Druhou a pojišťovací branku domácích vstřelil střídající Tomáš Abrahám. K prvnímu gólu v dresu Slovácka mu stačili necelé čtyři minuty pobytu na hřišti. Když viděl u míče ve střelecké pozici Petra Švancaru, tak s přihrávkou už ani příliš nepočítal. „Myslem jsem si, že se Švanci pokusí po zemi obstřelit brankáře a do vápna už jsem jenom tak dobíhal. Když jsem viděl, že mně přihrává, tak jsem se snažil míč umístit k tyči, aby se do toho gólman Pavlík už nemohl položit a padlo to tam. Možná to byla odměna za to, že ho vozím do Hradiště (směje se Abrahám). Pořád říká, že za měsíc už bude jezdit sám, ale jsou to už čtyři měsíce co to tvrdí, tak já vám nevím, kdy mu ten řidičák vrátí?“

Tomáš Abrahám přišel v létě do Slovácka jako velká posila záložní řady. Po úvodních zápasech, kdy nastupoval pravidelně v základní sestavě, se na hřišti objevuje méně než je mu příjemné. Ze svých předchozích působišť nebyl na něco takového vůbec zvyklý. „Začátek nevyšel úplně podle našich představ. Vím, že jsem tam udělal nějaké chyby, ale teď pracuji naplno a až bude ta příležitost, tak věřím, že mně trenér tu šanci znovu dá. Nebudu lhát - ta situace není pro mě jednoduchá. Během posledních šesti, sedmi let jsem nestál tolik, co za jedenáct kol tady ve Slovácku. Každá i ta sebemenší příležitost se musí proto pořádně využít.“

                                                            

Zelenkovi chybí ke štěstí ještě nějaké body.


Už v týdnu před utkáním vyhlašoval záložník Slovácka Lukáš Zelenka, že pokud je na zápase jeho manželka, tak mu to přináší štěstí. Jeho věštecké předpovědi se mu v duelu s Kladnem splnily do puntíku. Autor první branky Slovácka běžel svoji gólovou trefu oslavit až téměř na druhý konec hřiště. „Moje manželka seděla na úplně opačném konci stadiónu, a tak jsem musel sprintovat přes celé hřiště a nemohl jsem se snad pět minut rozdýchat,“ smál se po zápase nejlepší hráč na hřišti.

Po jak dlouhé době byla vaše žena na fotbale? Měla by chodit častěji, nemyslíte?

Manželka mně přináší štěstí. Nebyla na fotbale snad pět, šest let a dneska přivedla i děti a já jsem nesmírně šťastný, že se mně podařilo dát i gól. Jsem rád, že jsem mohl pomoct týmu a konečně jsme doma vyhráli.

Zkuste říct něco k té vaší premiérové brance v dresu Slovácka. Pomohl vám sice gólman Pavlík, ale střela byla bez diskusí krásná.

Chtěl jsem dát míč přesně na tu stranu, kam to letělo. Umísťoval jsem to placírkou a měl jsem trochu štěstí, že se to brankáři odrazilo od zad do sítě. V první půli jsem měl ještě jednu střelu levačkou, ale nespadlo to tam. Škoda, mohl jsem přidat ještě další branku. Levou nohu mám ale slabší a budu na ní muset ještě zapracovat.

Po jak dlouhé době jste dal v české nejvyšší soutěži gól?

Uf (přemýšlí). Tak to nevím. Čtyři roky nebo čtyři a půl, už si fakt nevzpomínám. Možná to bylo, když jsme hráli se Spartou proti Olomouci, ale nejsem si vůbec jistý.

Po dvou vítězných zápasech, se soupeři ze spodních pater tabulky, musíte být  tedy spokojený?

Tak určitě. Já jsem spokojený, byly to hrozně důležité výhry a dýchá se nám o hodně líp.

První poločas byl z vaší strany výborný, ale po obrátce se začalo více prosazovat Kladno.
Čím to?

Celý první poločas jsme ovládali hru, byla tam sice nějaká desetiminutovka, kdy bylo Kladno aktivnější, ale celkově jsme byli lepší.  Po přestávce to v naší síti smrdělo brankou, kdyby mělo Kladno víc štěstí, tak mohlo srovnat na 1:1. Hodně jsme ztráceli míče a všechno jsme nakopávali dopředu jenom tak nazdařbůh. Když tam nějaké náznaky šancí byly, tak jsme nebyli schopni dát ten druhý gól. Když to ale vezmu celkově, tak jsme si vítězství zasloužili a o ten kousek jsme byli lepší.

Druhá půlka byla z vaší strany dost neurovnaná a možná zbytečně nervózní…

Kdybychom dali gól na 2:0 dřív, tak jsme hráli daleko klidněji. V zápase šlo ale o hodně a my jsme nechtěli zbytečně riskovat. Věděli jsme, že vedeme a chtěli jsme to ukopat za tři body.

Také z vaší strany byl první poločas lepší než druhá půlka, že?

Neměl jsem tolik míčů a nepodrželi jsme balón ve středu hřiště. Své udělal i poměrně rozbitý terén a my jsme nechtěli hlavně Kladno pustit do gólové šance. Měli jsme dát druhý gól daleko dřív a nemuseli jsme se stresovat až do té pětaosmdesáté minuty.

V minulém kole vstřelil branku Michal Kordula. Dneska jste skóroval vy a Martin Abrahám. Je to střelecké probuzení zálohy Slovácka?

Teď to tam říkal někdo v kabině, že góly střílejí samí střední záložníci (směje se). Já myslím, že je v tom i kus štěstí. Maká celý tým a jsou tam kluci, kteří to odřou a odjezdí. Já mám za sebou například Michala Kordulu, který to tam za mě všechno oběhá a já si pak můžu hrát směrem dopředu a nemusím se tolik vracet. Prostě, takto to máme tak teďka poskládané a daří se nám.

Jaké budou vaše nejbližší dny? Jedete s manželkou zpátky do Prahy?

Manželka tady bude s dětmi až do úterý a potom musí zpátky do Prahy, protože děti jdou do školy. Já už tu mám bydlení, takže spokojenost, ale ke štěstí mně chybí ještě nějaké body.

                        

O výhře Slovácka rozhodli ofenzivní záložníci.

Tři body zajistili Lukáš Zalenka a střídající Tomáš Abrahám. Pro oba to byly v dresu Slovácka premiérové trefy.


Uherské Hradiště/ Slovácko neponechalo nic náhodě a od začátku zápasu se vrhlo na svého soupeře s vervou a velkým odhodláním. Domácí chtěli urvat doma po více než dvou měsících konečně tři body.


Úvodní minuty se hrály téměř výhradně na polovině Kladna. Na branku Pavlíka se valil jeden útok za druhým.  Po sérii šesti rohových kopů v rozmezí desáté a dvacáté minuty vybuchlo domácí publikum poprvé. Po rohovém kopu se odražený míč se dostal k Lukáši Zelenkovi a ten ukázal, proč ho Slovácko kupovalo. Napřáhl z hranice šestnácti metrů, míč trefil tyčku a od zad kladenského brankáře Pavlíka zapadl za brankovou čáru – 1:0.

Trenér Středočechů Martin Hřídel si posteskl. „V letošní lize je to už náš třetí vlastní gól, kdyby existovala tabulka „vlastenců,“ tak my jsme zcela určitě v čele ligy.“
Domácí kouč Josef Mazura přiznal, že k vedení Slovácku pomohlo i to pověstné fotbalové štěstíčko. „Krásná střela, náš gól byl trošku se štěstím, ale té smůly jsme už měli na domácím hřišti dost.“


Hosté jakoby se probudili až s inkasovaným gólem. Vyrovnáním zaváněla hlavně parádní střela Lukáše Zoubeleho, ale brankář Vašek mu gólovou radost nedovolil. Domácí mohli zvýšit deset minut před odchodem do kabin. Výborně hrající Zelenka našel ideálně Švancaru a jeho střela jenom těsně minula kladenskou branku.


Do druhého poločasu nastoupilo docela jiné Kladno a první desetiminutovka se hrála více na polovině domácích. Z optického tlaku vytěžili hosté jenom neuznaný gól po předchozím pískaném ofsajdu. Kladenští hrozilo dál a Slovácko si pasivní hrou koledovalo o vyrovnání.


Po hodině hry a rohovém kopu se míč dostal k úplně volnému Procházkovi, ale ten mířil hodně nepřesně. Domácí mohli své příznivce uklidnit z následného protiútoku, ale Cleber nedokázal ani ze dvou kroků svoji šanci přetavit v uklidňující branku.


Dvacet minut před koncem zabránil vyrovnání Struhár. Po rohovém kopu Kladna a nedorozumění v domácí obraně vykopával míč těsně před brankovou čárou, když už byl brankář Slovácka Vašek překonaný. „V této fázi jsme nehráli dobře. Soupeř nás zatlačil a my jsme se báli o výsledek,“ přiznal domácí lodivod Josef Mazura.


Bod zlomu přišel šest minut před koncem. Cleber vybojoval míč u postranní lajny a nahrál jej Švancarovi, který zpětnou přihrávkou našel na hranici penalty střídajícího Tomáše Abraháma, který si už věděl rady. Jeho tvrdou střelu zastavila až síť Pavlíkovy branky – 2:0.


Možná až na hlavní tribunu bylo slyšet, jak si domácí trenér Josef Mazura po druhé brance svému mužstva oddychl. „Z naší strany to bylo až do druhého gólu hodně nervózní utkání. Byl to pro nás obrovsky důležitý zápas, a kdyby přišla naše pojistka v podobě druhé branky dřív, tak bychom hráli daleko uvolněněji. My jsme ale dneska hlavně chtěli tři body a já jsem strašně rád, že se nám to podařilo.“


Kouč hostů Martin Hřídel viděl příčinu prohry hlavně v impotenci svého mužstva. „V druhém poločase jsme byli docela aktivní, soupeř byl daleko produktivnější než my, a proto také zaslouženě vyhrál. Nám trvale chybí gólový hráči a před brankou soupeře se strašně těžko prosazujeme.“

SLOVÁCKO - KLADNO 2:0 (1:0)


Branky: 22. Zelenka. 84. Abrahám.  Rozhodčí: Paták – Handlíř, Tacina.


ŽK: Strnad, Zoubele, Holub.  Diváci: 5065.


1. FC Slovácko: Vašek – Randa, Struhár, Němčický, Urbánek – Racko (63. Valenta) Kordula, Zelenka (81. Abrahám), Cléber – Švancara, Chmelíček (30. Ondřejka).Trenér: J. Mazura.


Kladno: Pavlík – Bartoš, Gross, Procházka, Mráz – Zoubele, Holub, Strnad, Hajník – Tatanašvili(30.Šilhan), Klinka (60. Cigánek). Trenér: M. Hřídel.
                            
Text a foto: Stanislav Dufka

 

 

 Petr Švancara těsně před zápasem

 

 

 Znovu Petr Švancara ( u míče) a Lukáš Zelenka dva klíčoví hráči Slovácka

 

 

 Na zemi Cleber, který odehrál v dresu Slovácka asi nejlepší zápas na podzim.