Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Fotbalová liga startuje! Jak je připravené Slovácko? Tady jsou rozhovory s ředitelem klubu, kapitánem a novou posilou + rozlosování Slovácka!

1267048680-1-fc-slovacko-jaro-2010-082

Už nyní v sobotu 27. února startuje jarní část naší prvoligové soutěže. A v neděli zajíždí fotbalisté Slovácka k prvnímu zápasu do Olomouce.

Přečtěte si rozhovor s novým sportovním ředitelem Miroslavem Soukupem a ikonou Slovácka obráncem Pavlem Němčickým, který je v klubu už neuvěřitelných jedenáct let. Těsně před ukončením přestupního termínu přišel do Slovácka z Mladé Boleslavi záložník Radim Nečas. Jeho názory a krátký výhled na jarní část sezóny od Lukáše Zelenky najdete pod rozhovorem s Miroslavem Soukupem.

 

O schůzce s ředitelem Slovácka

Ještě odpoledne to vypadalo, že setkání s novým sportovním ředitelem Slovácka Miroslavem Soukupem asi nebude. Schůzka sice byla dopředu domluvená, ale pár hodin před ní mně hlásil tiskový mluvčí klubu Aleš Mazůrek, že je Soukup mimo region a neví jestli se vrátí včas. Rozhovor si mám prý domluvit sám. Telefon nebral, na textové zprávy Soukup nereagoval, ale nakonec asi s desetiminutovým zpožděním dorazil.


Téměř čtyřicet minut odpovídal v tiskovém středisku Slovácka na všechny dotazy, které jsem měl pro něho připravené. Dlouze mluvil zejména o nové tréninkové koncepci pro všechny mužstva klubu a připravovaných seminářích s mládežnickými trenéry jednotlivých věkových kategorií. Trpělivě vysvětloval, jak je těžké a takřka nemožné sehnat pro Slovácko zkušeného fotbalistu.

Nakonec jsme mluvili i o šancích našich hokejistů na olympiádě. Chtěl jsem, aby se pokusil zatipovat jejich konečné umístění. „Když se mě někdo zeptá na můj tip, tak se nikdy netrefím. Proto říkám, že skončí už ve čtvrtfinále. Rozumíte mi co tím chci říct, že? Zakončil naše povídání Soukup.

 

 

Změny v kádru 1. FC Slovácko v zimní přestávce:


ODCHODY:
Jan Šimáček odešel do Jihlavy. Petr Struhár ukončil smlouvu. Filip Racko bude hrát na jaře ve Vítkovicích a Michal Gonda odešel na hostování do Opavy.

 

PŘÍCHODY:
Tomáš Košút a Martin Kuncl z béčka Sparty Praha.
Radim Nečas z béčka Mladé Boleslavi a makedonský reprezentant Ilja Nestorovski, který posíli útočnou řadu.
 
Bilance přípravných zápasů na jarní část ligy: Odehráno 11 utkání z toho: 3 vítězství, 3 remízy, 5 porážek. Skóre 16:16.
Nejlepší střelci v přípravě: Nestorovski - 4, Ondřejka - 3, Švancara -2.

 

Sportovní ředitel Slovácka: Některé přestupy jsme řešili systémem pokus -omyl

Necelé dva měsíce práce má za sebou u fotbalového Slovácka nový sportovní ředitel Miroslav Soukup.  Mimo to je také ve funkci šéftrenéra klubu a má pod sebou celkem 33 trenéru všech mužstev v klubu. Těsně po skončení přestupního termínu odpovídal trpělivě více jako čytřicet minut na připravené dotazy.

Při příchodu jste prohlásil, že chcete nastartovat také skauting, který ve Slovácku až tak dobře nefungoval. Podařilo se to?

Připravujeme se na to. Že nám to schází, nám ukázala letošní zima. Musím říct bohužel do našich řad. Díky tomu, že ten skauting nebyl vypracovaný i možná díky tomu, že jsem na tu pozici přišel až ke konci roku, jsme řešili určité věci systémem pokus -omyl. To znamená, že jsme měli dobrý typ na hráče a dobré reference, ale hráče jsme osobně neviděli. Řekli jsme si, že nás to nic nestojí, tak to vyzkoušíme.

Můžete být konkrétnější, o které hráče se jednalo?

Třeba o makedonské stopery. Reference tam byly, to zase nebylo tak, že by to bylo neprověřené, ale hráče potřebujete vidět několikrát. To se ale nedalo tak rychle vyřešit, abychom byli přesvědčení, že ten fotbalista k nám patří.

Nejčerstvější posila Slovácka  Radim Nečas byl vyhlédnutý už dříve nebo to byl přestup na poslední chvíli?

Já jsem ho znal z mého čtyřletého působení u reprezentace. On je ročník 88 a já jsem tam měl 87, takže jsem ho sledoval a on mohl být mezi námi. Některé hráče jsme sledovali a měli jsme i další typy.

Takže ho po fotbalové stránce znáte?

No jasně. Pravý záložník, rychlý s míčem, pohyblivý, prošel pražskou Slávií, takže jsme ho znali.

Vyplynul jeho příchod až když Michal Gonda odmítl podepsat novou smlouvu?

Trošku tomu pomohlo když Gonda odešel, ale nechtěl bych to spojovat. Měli jsme vytypované podobné hráče, možná kdyby nám na to v té době někdo kývl, tak jsme Gondovi novou smlouvu ani nenabídli.

Michal Gonda nebyl spokojený se smlouvou, kterou mu klub předložil?

Nedohodli jsme se na podmínkách smlouvy, tam nic jiného není. Ten hráč s námi prošel přípravu, zapojoval se a řekl, že si ve smlouvě představoval jiné věci, které jsme mu nenabídli. Nechtěl ji akceptovat, tak jsme se prostě nedohodli.


Odešel na hostování a končí mu smlouva, takže ten hráč tady prakticky skončil?

Ano. Dá se říct, že po návratu z hostování mu můžeme nabídnout novou smlouvu, kterou bude akceptovat nebo se může rozhodnout v létě sám.

Andrej Hesek se vrátil do Teplic kvůli výkonnosti nebo jste se nedohodli na podmínkách?

Já musím říct, že u Heska jsme se na podmínkách dohodli, tam problém nebyl. Pokud ten hráč má svoje kvality, které jsme od někoho očekávali, tak se musel projevit. Šanci k tomu měl dost, byl u nás celý měsíc. Já jsem viděl například Davida Lafetu, takový typ by se mi líbil, tam bych viděl, že s ním přijde určitá změna. Když jsme Heska porovnávali s našimi hráči, tak s odpuštěním, proč bychom měli dělat takového hráče, který hraje podobně jako Chmelíček, nebo Ondřejka a je horší než Švancara. Proč bychom takového hráče dělali?

Před jarem jste vyhlašovali, že chcete získat kvalitní posily do obrany. Nakonec jste bez nějakých testů - při vší úctě k těmto fotbalistům, angažovali druholigové hráče béčka pražské Sparty.

My jsme řekli, že chceme na těch postech posílit hráčem, který má zkušenost a schopnost posílit obranou řadu. To jsme řekli, to je pravda. My víme, že se nám nepodařilo přivést na tu pozici hráče, který by byl výraznou posilou. Tomáš Košút je typ hráče, který z různých důvodů nedostával příležitost v áčku Sparty. On hrál pravidelně druhou ligu a já si myslím, že i když přišel bez zkoušky, tak na místě stopera zatím podává nejstabilnější výkony a možná i nejlepší ze všech hráčů, které jsme na tom postu zkoušeli.

Druhým obráncem, který přišel jako posila je Martin Kuncl... 

Byť hrál Martin také v béčku Sparty, tak musíme vidět tu jeho minulost. On hrával pravidelně tři nebo čtyři sezóny na kraji obrany nebo na postu stopera za Brno a má - já teďka přesně nevím, přes šedesát startů v lize. Byl i před třemi lety ve výběru trenéra Škorpila na Mistrovství Evropy U 21. Já si myslím, že on už se dá považovat ve svém věku a odehraných ligových zápasech za zkušeného fotbalistu.


Byly ve vašem výhledu konkrétní prvoligový obránce, který pravidelně nastupuje v lize?

Řešili jsme konkrétní příchod prvoligového, ale i druholigového stopera. Já říkám, dejte mi typ, který by byl vhodný, aby k nám přišel z první nebo druhé ligy.

Pane Soukupe, nezlobte se, ale my tady nejsme od toho, abychom vám dávali typy na různé fotbalisty...

Když teda někdo řekne, že se nám to nepodařilo, tak ať si vezme první a druhou ligu a najde v ní hráče, který by se dal udělat. Toho fotbalistu musí klub nejprve pustit, on musí být ochotný k nám jít a my musíme na něj mít i peníze. Prošli jsme dlouhý seznam jmen a šíleně variant, abychom mohli s někým vůbec jednat.

 

Jak vypadá situace s Milanem Kerbrem, který nepodepsal novou smlouvu?

S Kerbrem jsme se na smlouvě nedohodli. Měl jsem s ním a jeho otcem několik sezení, takže je předpoklad, že bude individuálně trénovat do léta a potom odejde.


Jste ve Slovácku od 1. ledna. Co jste zjistil o klubu za tuto dobu?

Já jsem se snažil zjistit maximum toho, z čeho vychází moje práce. To znamená seznámit se v první řadě s realizačním týmem a se všemi hráči áčka. A také zjistit, jaký je hráčský stav u všech mužstev. To penzum práce je obrovské, těch trenérů na všech úrovních je spousta, ale ty moje představy se naplnily. Klub je funkční a také zázemí je na profesionální úrovni. V podstatě si myslím, že moje představy, se kterými jsem do klubu přišel, se naplnily.

Největší porci práce máte asi u prvoligového mužstva?

My jsme v první etapě hlavně řešili příchody a odchody hráčů, realizace soustředění a vůbec celé zimní přípravy. Popravdě jsem se hodně věnoval práci u prvního mužstva. Nastartovali jsme také program práce a koordinace u všech našich mužstev. Bude to takový vnitřní vzdělávací cyklus uvnitř klubu. Na pravidelných mítincích budeme řešit odborné věci se všemi trenéry. Je to děláno hlavně pro mládežníky a ženy.

Říkáte, že budete řešit hlavně odborné věci. Co si pod tím máme představit?

První cyklus byl o správném způsobu bránění - jak individuálního tak zónového. Budeme v tom pokračovat a řekněme jednou za měsíc, měsíc a půl budeme chtít, aby všichni trenéři v rámci kluby formou mítinku a diskuse posouvali tu práci trošku výš.

Téměř všichni vaši trenéři mají největší trenérské vzdělání. Takové věci už jistě řešily při studiu. Je potřeba je ještě školit v rámci klubu?

V podstatě je ten váš názor správný. Já chodím přednášet trenérům na všech úrovních od A licence až k „profi" licenci a vím, že ti trenéři s tím pracují a seznamují se s tím. Všichni víme, jak má vypadat zónová obrana, jaké jsou tam základní pravidla, ale to není všechno. Každý má o tom svůj výklad a svoji vizi. My chceme jenom nastavit to, abychom si řekli a vyřešili detaily. Fotbal není o globálu, ale o detailech. Já netvrdím, že to co jim říkám je všechno pravda, ale proto chci s mimy o tom komunikovat a slyšet jejich názor na věc.

To je věc, která se před vaším příchodem na Slovácku nepraktikovala?

Já netvrdím, že se to tu nedělalo, ale já chci říct, že s mým příchodem mám nějakou představu. Co se dělalo dobře, to podpořit, co se dělalo třeba špatně, to napravit. Já nechci říct, že jsem přišel s nějakým zázrakem, to ne. Já chci, aby trenéři jenom mezi sebou víc komunikovali.

Je ještě něco co se ve Slovácku před vaším příchodem nedělalo?

Ale já nevím, jestli se to nedělalo (říká důrazně). Já tady chci nastavit nějakou věc a chci, aby tady fungovala. Jestli mě ti trenéři kývou hlavou a potvrzují, že to tak v praxi dělají, tak je to dobře. Na něčem se shodneme, že něco tady nebylo a takové vnitřní mítinky na speciální témata tady nebyly. Nechci, abychom se bavili v nějakých vizích. Já mám připravené ukázky na DVD a bavíme se vždycky na konkrétní téma v těch kategoriích, kterých se to týká.


Jste tady téměř dva měsíce, už jste se v Uherském Hradišti zabydlel?

Mám pěkný byt kousek od centra, ale prakticky znám jenom Tesco, blízké náměstíčko a stadión. Na ostatní zatím nebyl čas.

 

         
Němčický : Když prohrajeme, tak raději nechodím do města

V uherskohradišťském klubu je už 11 let. Marně byste hledali dalšího hráče z kádru Slovácka, který by se přiblížil jenom polovině doby, kterou strávil v klubu odchovanec kunovického fotbalu Pavel Němčický. „Zůstal jsem tu už jenom já a Maruška Šabatová, to je paní, která nám vydává prádlo," říká dobře naladěný kapitán a obránce mužstva před startem své další jarní sezóny.

 

Vy už jste zažil několik zimních příprav. Jaká byla ta letošní?

Pořád se běhá (směje se). Mně se to zdá za ty roky pořád stejné. Ne - dělám si srandu, těžko říct, nevím jestli jsme letos naběhali o kilometr víc nebo míň, ale každopádně je to pořád stejná dřina. Každý trenér má svoje metody, ale v globálu je to pořád to samé.

Jaké metody má trenér Mazura? Prozraďte nám něco, co na něj nevíme?

Já nevím, asi že je nejlepší, ne? Musím ho pochválit, abych hrával (směje se). Všechno se to ale odvíjí od výsledků.

Cítíte nervozitu před prvním jarním kolem?

Zatím ne, ale lehká nervozita určitě přijde. Že bych nespával, to se nedá říct. Kdybych se měl stresovat už teď, tak co by bylo těsně před zápasem?

Sledujete pohyby v kádru ostatních ligových klubů a speciálně v Olomouci?

Samozřejmě, přehled mám. Z Olomouce si pravidelně voláme s Petrem Drobiszem (brankář Olomouce- pozn. aut.). Vím, že nás jejich hráči sledovali na soustředění v Turecku, když jsme hráli s korejským klubem.

Jste s Petrem Drobiszem kamarádi?

Tak on začal stavět rodinný domek v Kunovicích, v té ulici, co bydlím já, takže jsme skoro sousedi.

Za Olomouc  určitě nastoupí Ordoš a Šultes, které také znáte ze Slovácka. Bude to pro vás výhoda?

Těžko říct, každý zápas je úplně jiný, ale Šultés je prý zraněný. Vím, že když hráli přípravu v Turecku, tak v posledním zápase střídal snad po pěti minutách.

Máte to asi přece jenom o trošku složitější než ostatní hráči. Jste místní a fanoušci vás asi poznávají? Máte s tím problém?

Máte pravdu. Všichni mě znají a když se prohraje, tak já se lidem raději vyhýbám a nechodím ani do města. Fanoušci se ptají na cokoliv, ale já s tím nemám žádný problém. Ten zájem o fotbal je tady opravdu velký.
 
Jak vidíte nové posily do obrany Kuncla a Košúta z pražské Sparty?

Myslím si, že mají na to, aby se v kádru prosadili. Jsou mladí, perspektivní a konkurence nikdy není na škodu. Určitě budou přínosem.

V lednu přišel do klubu nový sportovní ředitel klubu Miroslav Soukup. Pocítili jste jako hráči nějakou změnu?

Já nevím, jestli se něco změnilo. Pro mě se toho moc nezměnilo. Hlavní trenér zůstal stejný a to ostatní jde mimo mě.

Napověděli vám něco o formě mužstva přípravné zápasy?

Je to těžké. Když se prohrává, tak to není ideální a není to dobré ani pro psychiku. To jsme poznali letos, když jsme prohráli asi pět zápasů v řadě. Před třemi lety jsme naopak v přípravě vyhráli všechno a nakonec se sestupovalo. Všechno ukáže až samotná liga, hodně důležitý bude start do soutěže.

Poslední utkání na půdě bratislavskému Slovanu vám vyšlo. Vyhráli jste a vy jste dokonce vstřelil jediný gól zápasu...

To není až tak důležité, raději bych tu branku vyměnil za gól proti Olomouci. V lize jsem se netrefil aspoň tři roky a v přáteláku (přemýšlí) to už si také nepamatuji.

Jak byste pozval fanoušky na první zápas v Olomouci?

Myslím si, že fanoušci už musí být netrpěliví, protože ta přestávka byla přece jenom příliš dlouhá. V Olomouci je krásný stadión a je to poměrně blízko. Bude to takové menší derby, snad nás přijede podpořit co nejvíc lidí. Podzim jsme neměli příliš ideální, tak bychom chtěli jaro úspěšně nastartovat právě v Olomouci. Liga je strašně vyrovnaná a bude důležité urvat v prvním zápase alespoň bod.

 

 

Nečas vidí svoji šanci ve Slovácku

Tři roky se marně snažil prosadit v prvoligové Mladé Boleslavi. Po opakovaných zdravotních problémech se dvaadvacetiletý záložník Radim Nečas rozehrával v druholigové pražské Dukle a juniorce Boleslavi. Do Slovácka přišel tento odchovanec pražské Slavie, a syn bývalého prvoligového fotbalisty, na půlroční hostování jako poslední posila v zimním přestupním termínu.

Jakou vidíte šanci prosadit se do základní sestavy v utkání proti Olomouci?

Jsem s mužstvem asi týden, tak uvidíme, jak to trenér postaví. Kdybych jel na soustředění, tak by ta šance nastoupit byla asi větší. Hrál jsem za Slovácko zatím jenom jeden zápas a nejsem s klukama moc sehraný, tak ta šance moc velká není. Snad se to bude víc a víc zlepšovat.

Vidíte ve své kariéře nějaký posun hostováním ve Slovácku?

Vidím posun v tom, že mám větší naději hrávat než v Boleslavi a to je pro mě určitě lepší. Budu se tady snažit pracovat tak, abych dostal co nejvíc příležitostí a odehrál co nejvíc zápasů. To je pro mě nejdůležitější.

Radil jste se o vašem příchodu s otcem?

Určitě jsem se radil, tátovy jsem hned volal a on mně potvrdil, že tady bude větší možnost než v Boleslavi.

Váš otec trénuje prvoligovou Senici, nelákal vás na Slovensko?

Už jsem tam měl jít před sezónou, ale nechtěli mě pustit, ale já bych za tátou stejně nešel.

Proč ne?

Asi bychom spolu nevycházeli na tréninku. Já bych si určitě nenechal nic líbit, kdyby mně něco řekl. Už jsem pod ním trénoval v dorostu Slavie a nebylo to moc dobré.

Vy jste měl dlouhodobější zdravotní problémy. Jak se cítíte teď, těsně před začátkem jarní části sezóny?

Před půl rokem jsem skoro osm měsíců marodil s kotníkem a pořád se mně to zranění vracelo.Teď je to dobré, ale musím to někde zaklepat.

 

 

Zelenka: Nic mi tu nechybí - jenom body

V přípravných zápasech Slovácka nastoupil na celých devadesát minut jenom v úvodním utkání proti olomoucké Sigmě. V dalších čtyřech zápasech byl střídán a v šesti případech se na hřišti neobjevil ani minutu. Jeho střelecká statistika se nerozrostla ani o jednu branku. Taková je bilance v přípravných zápasech přestupu podzimu - zkušeného záložníka Lukáše Zelenky v dresu Slovácka.

„Píchali mně injekci do zraněného kolena a navíc jsem měl ještě zvrtnutý kotník, který mě pořád trošku bolí. Už minulý pátek jsem ale začal trénovat. Na tréninku se cítím normálně -dobře. Že jsem nedal v přípravě gól? To já neřeším, hraji týmově a góly nejsou pro mě to nejdůležitější." Říká ostřílený fotbalista, který očekává na jaře lepší výkony nejenom od sebe, ale od celého mužstva. „Doufám, že nejenom já, ale také všichni ostatní budeme na jaře lepší než na podzim. Nic mi tady nechybí, jenom udělat nějaké body a dobré výsledky."

        
 
Rozlosováni Jaro 2010:


Olomouc -Slovácko                                   Neděle 28.2.  17.00


Slovácko - Brno                                              Sobota 3.3.  17.00


Bohemians- Slovácko                                Neděle 14.3.  17.00


Slovácko - Slavia                                            Sobota 20.3.  18.00


Teplice - Slovácko                                   Středa 24.3.  17.30


Slovácko - Č. Budějovice                              Sobota 27.3.  16.00


Slovácko - Liberec                                          Sobota 3.4.  16.00


Baník - Slovácko                                      Sobota 10.4.  16.00


Slovácko - Bohemians 1905                         Sobota 17.4.  20.00


Kladno -Slovácko                                     Neděle 25.4.  17.00


Slovácko - M. Boleslav                                  Sobota 1.5.  20.00


Sparta - Slovácko                                    Středa 5.5.  17.30


Slovácko - Příbram                                          Sobota 8.5.  17.00


Plzeň - Slovácko                                       Sobota 15.5.  17.00

 

 Text a foto: std

 

Ředitel. Sportovní ředitel klubu 1.FC Slovácko Miroslav Soukup

 

 Kapitán. Na jaře povede mužstvo jako kapitán Pavel Němčický

 

 Nováček. Radim Nečas, který přišel do klubu jako poslední posila

 

 Opora? Lukáš Zelenka toho v přípravných zápasech příliš nenahrál

 

Tiskovka. Příliš nového jsme se na ní nedozvěděli.  "Dluhy po bývalých majitelích klubu jsou smazány," řekl mimo jiné majitel klubu Zdeněk Zemek

 

 Focení mužstva. Počasí na focení v úterý odpoledne bylo ideální

 

 

 Na místa. Nejdůležitější  je všechny dobře poskládat. Cvakne to už skoro každý