Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Fotbalisté v Ostrožské Nové Vsi mají nového trenéra - Libor Soldán skončil

Je to krk do oprátky - říká nový trenér Novovešťanů

Ostrožská Nová Ves - Představy fotbalového výboru v Ostrožské Nové Vsi o postavení mužstva po podzimní části byly jiné, jako nabízel pohled na tabulku.

Téměř v průběhu celého podzimu se mužstvo potácelo na hranici sestupu. Nepříznivé postavení řešil výbor okamžitě po skončení podzimu. „Při pohledu na tabulku jsme si s celým výborem sedli a z té schůze vyšel závěr, že odvoláme trenéra Soldána," prozradil předseda fotbalistů Marek Tvrdoň a potvrdil, že o odvolání se rozhodlo až po posledním zápase. „V průběhu soutěže jsme do toho nechtěli vstupovat. V našem postavení jsme to nepovažovali za vhodné ani rozumné. Čekali jsme, jak dopadne celý podzim a chtěli jsme to vyhodnotit až po skončení posledního zápasu."

Novým trenérem, který má mužstvo dovést k záchraně, se v Ostrožské Nové Vsi stal Pavel Soviš. Koučovat začal v Kunovicích, následovala angažmá v Uherském Hradišti, Hluku a delší dobu působil v Hradčovicích. Trénoval fotbalisty Újezdce u Luhačovic a mezi jeho štace patřilo i vedení Březolup a Kněžpole. V poslední době krátce trénoval Bílovice a před příchodem do Ostrožské Nové Vsi vypomáhal u přípravky Kunovic.

Třiašedesátiletý trenér nejde do úplně neznámého prostředí.
„Na některé zápasy do Nové Vsi jsem chodil, i když ty kluky osobně neznám a nikoho jsem ještě netrénoval. Je to sice krk do oprátky, ale bude to o nějaké psychice a herní disciplíně. Ty stresy tam určitě budou, ale věřím, že soutěž zachráníme," vidí budoucnost optimisticky zkušený kouč. Šéf klubu Marek Tvrdoň nic jiného od výměny trenéra jako záchranu krajského přeboru nečeká. „Prioritou nového trenéra bude udržet mužstvo v soutěži," přeje si Tvrdoň a dodává, „v podstatě nemá nějakou smlouvu, která by byla časově omezená. Věřím, že zůstane do konce sezony a potom se uvidí co bude dál."

 

 

Soldán jako trenér v Nové Vsi skončil, nové angažmá zatím nemá

Ostrožská Nová Ves - Tři sezony byl Libor Soldán trenér fotbalistů Ostrožské Nové Vsi v krajském přeboru.Od minulého týdne je na místě slovíčko byl. Čtrnácté místo v tabulce, tři vítězství a zisk pouhých dvanácti bodů, to byla hlavní příčina odvolání bývalého prvoligové hráče.


Jak jste se dozvěděl, že vás vedení klubu odvolalo?

Zavolal mi předseda Marek Tvrdoň, že má tu hloupou povinnost mně oznámit, že končím.

Bylo to pro vás překvapení, že jste skončil na lavičce Ostrožské Nové Vsi?

Jak se to vezme. Výsledky nebyly, měli jsme jenom dvanáct bodů, ale myslel jsem si, že dokončím celou sezonu, a potom to nějak zhodnotíme. Přes začátkem podzimu jsme si řekli, že budeme hrát na co máme. Překvapení to pro mě bylo, ale ve fotbale je to běžná praxe, když nejsou výsledky, tak jde trenér.

Myslíte si, že ten kádr, který jste měl k dispozici, má na víc než na boj o záchranu?

Já si myslím, že určitě. Můžou za to hlavně tři naše hloupé remízy doma s Hlukem a proti Velkým Karlovicím. V obou zápasech jsme dostali góly až v poslední minutě zápasu. V Dolním Němčí jsme zase neproměnili vyložené šance a byli jsme lepším mužstvem. Všechna tato utkání měla skončit naší výhrou, to máte plus šest bodů v tabulce. Naše umístění po podzimu by potom bylo úplně někde jinde.

Jaká byla tréninková morálka mužstva?

S tím žádný problém nebyl. Kluci na tréninky chodili a trénovat se trénovalo. Byli tam nějací vysokoškoláci, nebo ti, co dělali na směny. Ti měli třeba jenom čtyři tréninky do měsíce, ale docházka byla vesměs dobrá.


V Ostrožské Nové Vsi jste působil tři roky. Jaké to bylo vás angažmá?

Bylo to jako na houpačce. Půl roků to bylo dobré a půl roku takové všelijaké. Když jsem tam přišel, tak se hrálo o záchranu. Na jaro jsme se z toho vyhrabali a zvládli jsme to. Další rok byl podzim zase špatný a jaro jsme měli úžasné.

Krajský přebor jste hrával a trénoval devět let. Jaká je z vašeho pohledu kvalita této soutěže?

Nejenom v Krajském přeboru, ale všude je ta úroveň slabší, než bývala před lety. Není se čemu divit, když vyletí nějaký šikovný fotbalista, tak jde hrát hned ven. Spousta hráčů hraje v Rakousku nižší soutěže a ti kluci by mohli hrát u nás klidně v divizi. Někteří mladí nemají zájem ani chuť na sobě pracovat. Neříkám, že úroveň je katastrofální, to ne, ale je určitě nižší, než byla před několika lety.


Ve fotbale je všeobecně méně peněz, projevilo se to v i krajském přeboru?

Určitě. Kluby nemají finance na hráče, kteří by k nim šli na hostování. V Nové Vsi byli ještě před nedávnem fotbalisté ze Slovenska nebo ze Slovácka. Momentálně jsme to hráli až na gólmana Hájka výhradně s odchovanci klubu. Naprostá většina mužstev, ne li všechny, jezdí na zápasy osobními auty, šetří se i na těchto věcech. Bez jakýchkoli debat je poznat, že je méně peněz.

V Nové Vsi jste se pohybovali za dobu vašeho angažmá většinou v dolní polovině tabulky a  hráli o záchranu. Bylo to pro vás po psychické stránce vyčerpávající?

Vyčerpávající ne, fotbal je adrenalin. Buď se hraje o postup nebo o záchranu. Že by to bylo pro mě nějak frustrující a byl bych z toho na prášky, nebo na nervy, to v žádném případě.
Když se ale podařilo soutěž zachránit, tak to byla pro mě veliká úleva.


Šest let jste trénoval v Hluku a tři roky v Ostrožské Nové Vsi. Dají se podmínky v těchto regionálních klubech srovnat?

Srovnat se to nedá. V Hluku jsem působil nejprve jako hráč a potom jako trenér.
Do Hluku se vraceli hráči ze Slovácka, kteří byli dříve místní odchovanci. Postupně tam začali chodit Machalové, Jurásek, Botek, ten kádr se kvalitou těch kluků doplňoval průběžně. Jeden rok jsme dokonce skončili na druhém místě.  V Nové Vsi to bylo trošičku obráceně. Hráči, kteří tam byli na hostování, vzhledem k těm financím co jste vzpomněl, postupně odcházeli a hrálo se jenom s místními.

Dokázali domácí hráči nahradit fotbalisty, kteří byli na hostování?

Chyběla tam větší zkušenost. V některých zápasech jsem měl  v sestavě třeba čtyři dorostence. Neříkám, že byli špatní, ale oni se měli hlavně od někoho učit. Ne, aby to mužstvo táhli.

V Ostrožské Nové Vsi jste skončil. Na které lavičce vás jako trenéra uvidíme na jaře?

Zatím nemám nic! Už jsem slyšel, že mám jít tam a tam, ale osobně se mnou ještě nikdo nemluvil a nikdo ani nevolal.  Přísahám.

Vy ještě aktivně hrajete Okresní soutěž v Babicích. Co vám ještě fotbal dává?

Ze začátku jsem to bral jako výpomoc, aby Babice postoupily ze základní třídy. Teď musím říct, že se na ty nedělní zápasy dokonce těším. Sice ještě dva dny po utkání jsem celý rozlámaný a nemůžu chodit, ale je to takové zpestření. Fotbal mě prostě pořád baví.


Tři roky Libora Soldána v Ostrožské Nové Vsi:

                                                              vítěz.   rem.  prohry 
Jaro  2008:                                   11. místo     5    4    7                         19 bodů (celkem 8. místo)


Sezona 2008/2009                         8. místo     11   8   9                             41 bodů  


Sezona 2009/2010                        15.místo      9    5         16                      32 bodů


Podzim 2010                                 14. místo    3     3        10                      12 bodů

 

        Stanislav Dufka 

 

 

Libor Soldán už není trenérem fotbalistů Ostrožské Nové Vsi...

 

...zachraňovat v Krajském přeboru je bude na jaře Pavel Soviš