Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Fotbalisté Slovácka začali přípravu s pěti posilami

1.FC Slovácko začalo přípravu s pěti posilami

Fotbalisté Slovácka začali ve čtvrtek přípravu na novou sezónu. Bohužel bude znovu druholigová. Příprava začala bez čtveřice hráčů přeřazených do béčka tady jsou jména: Racko, Fischer, Gorner, Kaspřák. „Doporučili mně najít si nové angažmá,“ říká rozmrzele Roman Fischer, který právě vyšel z Blahovy kanceláře. „Jsou sice v béčku, ale jejich cesta zpět není zavřená,“ tvrdí něco jiného sportovní manažér klubu Luboš Blaha.

 Do první ligy by měl mužstvo dostat nový trenér - velezkušený Ladislav Jurkemik a nové posily, které byly k vidění na prvním tréninku: Kubáň, Formánek, Psohlavec, Hrotek a Randa.

Před prvním tréninkem měl nový kouč asi půlhodinový pohovor s hráči. Fotbalisté jeli trénovat do Sadů a před stadiónem na ně už čekal autobus.Ladislav Jurkemik, i když měl všechno přesně naplánováno, si na nás čas ale udělal. „Ale len minutku,“ upozorňoval tento slovenský trenér. Nakonec z toho byla asi čtvrthodina. Dozvěděli jsme se, že trénovat druhou ligu není pod jeho úroveň, a že to vlastně slíbil, když ještě nebylo jasné, že klub zůstane v druhé lize. Dál povídal, jak se těší na Uherské Hradiště, a že má slíbeno od svého asistenta Mirka Hlahůlka v nejbližší době prohlídku města. Slovenský kouč působil sebevědomým dojmem, ale nebyla z něj cítit žádná nějaká nadřazenost a arogance. Odpovídal profesionálně na všechny dotazy, a bylo vidět, že ten člověk umí mluvit.  Zatím co sportovní redaktor Slováckého Deníku Michal Sladký dál zpovídal nového trenéra, já jsem si vyhlédl k rozhovoru asi největší posilu Slovácka Tomáše Randu, který je z našeho regionu, ba dokonce z našeho mikroregionu Ostrožsko. Tady je rozhovor.

                                                                                                          std

 

Nová posila Slovácka má za sebou téměř dvě stovky ligových startů

Fotbalisté Slovácka zahájili ve čtvrtek přípravu na novou sezónu. Jedním z nových hráčů a nejzkušenější posila mužstva je třiatřicetiletý rodák z blízkého Veselí nad Moravou Tomáš Randa. 189 ligových startů a devět vstřelených gólů - to je vizitka defenzivního fotbalisty, který přišel z olomoucké Sigmy a Slovácku se upsal na tři roky.

Rozhodoval jste se mezi nováčkem polské ligy Polonii Bytom a Slováckem. Dal jste přednost klubu z Uh. Hradiště. Co rozhodlo?

Byl jsem se v Polsku podívat a nelíbilo se mně tam prostředí.  Kdybych byl sám, tak se asi rozhodnu pro Polsko, ale vzhledem k tomu, že jsem ženatý a mám dva malé kluky, tak jsem preferoval domácí nabídku a rodinu jsem tam nechtěl tahat.

Manželka byla asi spokojená?

Tak ta jednoznačně. My jsme tady v podstatě doma, znám stadión a nakonec i celé město.

Slovácko si vybralo vás nebo vy jste si vybral Slovácko?

Slovácko mě kontaktovalo. Dostal jsem solidní nabídku a to vlastně rozhodlo.  Bavil jsem se o té nabídce s Petrem Drobiszem (gólman Olomouce, který chytal za Slovácko, pozn. aut.), ten se mě ptal, jestli prý jsem to u nás už podepsal. Petr sice hraje v Olomouci, ale je místní patriot, a proto říkal u nás. Jinak jsem se na klub nijak zvlášť nevyptával a žádné další informace jsem nesháněl.

Podepsal jste smlouvu na tři roky. Je v ní něco v tom smyslu, že po jejím uplynutí budete pracovat v klubu?

Ve smlouvě nic takového není, ale s vedením klubu jsme se o tom bavili.

Viděl jste hrát Slovácko v minulém ročníku?

Neviděl. Vůbec nebyl čas, ale sledoval jsem výsledky a protože jsem z Veselí, tak jsem Slovácku fandil. To jsem ještě nevěděl, že tady nakonec skončím.

Máte za sebou první trénink na Slovácku, byl něčím výjimečný? Nebyl jste nervózní z nového prostředí?

Ani ne, prostě to začalo a je to. Trénink nebyl ničím vyjímečný. Trošku jsem měl takové to nervózní brnění, to má v sobě asi každý, když jde do nového prostředí. Byl to začátek a se teprve seznamuji s hráči. Abych se přiznal, tak zatím, když přihrávám balón, tak ještě nevím komu. Z kádru znám zatím jenom asistenta trenéra Mirka Hlahůlka.

Před tréninkem jste měli posezení s novým trenérem Jurkemikem. Jak na vás působil?

Vypadá přísný a určitě bude po nás chtít dodržovat disciplínu a to co si vlastně předsevzal. Dostat mužstvo do první ligy a hrát pěkný fotbal.

Už jste hrál někdy v klubu, který má jediný cíl a tím je postup?

Přiznám se, že ne. Je to pro mě něco nového. Jaká je síla mužstva to naznačí až první mistrovské zápasy. Věřím, že v kádru není jediný hráč, který by nechtěl postoupit.

Ještě je sice brzy, ale kdo myslíte, že budou vaši největší kandidáti v boji o postup?

Jednoznačně Bohemka, ta se bude chtít vrátit co nejrychleji. O  Mostu nemám žádné informace, ale slyšel jsem, že velké ambice mají v Sokolově. Předpokládám, že o postup bude ještě bojovat ta tradiční druholigová špička jako je Hradec, Opava a klidně se může objevit někdo další. Rozhodně nás nečeká nic jednoduchého.

                                                           Text a foto: std

Tomáš Randa 23.12.1974

1.FC Slovácko    (2008)

Sigma Olomouc (2002- 2008)
Marila Příbram (2002)
FK Drnovice (2001-2002)
LeRK Prostějov (1998-2000)
FC Veselí nad Moravou (1995-1997)
TJ Zarazice (1992-1993)
FC Veselí nad Moravou (1982-1992)