Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Folklornímu sdružení hrozí zánik - vedení podalo návrh na insolvenci, dluží před deset milionů! Proč se dostalo do krize, není zcela jasné... A Zpěváčci budou 30. listopadu!

Když jsem naposledy mluvil minulý týden s předsedou Folklorního sdružení České republiky Zdeňkem Pšenicou o kritické situaci sdružení, říkal mi, ať počkám nějaký den, protože vedení sdružení přijde s nějakým "řešením". Počkal jsem a "řešení" je na světě. Folklorní sdružení podalo u soudu návrh na insolvenční řízení, protože je v obrovských finančních problémech, ze kterých nemá šanci se dostat - nebo se z nich alespoň zatím nedostalo.

 

Následně si můžete přečíst stanovisko, které vedení dalo dohromady a také ho odsouhlasilo na zasedání výboru. Pokud se nemýlím, předseda Pšenica se zdržel hlasování, většina ale byla pro. Jak ze stanoviska vyplývá, sdružení doplatilo nejen na to, že postupně získávalo méně dotací i peněz od sponzorů, ale doplatilo také na chování vedení sdružení.

 

Velmi brzy přinesu podrobný rozhovor s panem Pšenicou, ve kterém se ho ptám na řadu problémových věcí. Bohužel ani v tomto rozhovoru nechtěl říci nic detailního o hospodaření sdružení, takže není vůbec jasné, jak se mohlo sdružení dostat do tak velké ztráty a kde všechny peníze a dotace skončily. Hodně mě překvapilo to, že to neví ani členové výboru, takže, upřímně řečeno, nevím o nikom, kdo by měl detailní informace o výdajích a příjmech Folklorního sdružení v posledních letech.

 

Na jedné straně oceňuji to, že pokaždé, když jsem se domluvil se Zdeňkem Pšenicou na rozhovorech nebo zaslání nějakých informac, tak vždy své slovo splinil, na druhé straně je pro mě nepochopitelné, že alespoň členům výboru neukázal detailní čísla o hospodaření - možná by se poté nedostalo Folklorní sdružení do tak kritické situace.

 

Kolik přesně Folklorní sdružení dluží, není jasné, předseda Zdeněk Pšenica mi řekl, že je to více jak deset milionů korun. Další komentování čísel odmítl, takže na otázku, zda je to patnáct či více, už neodpověděl. Vedení Folklorního sdružení navíc nevyúčtovalo ani státní dotace a nevydalo ani svou výroční zprávu, což je až neuvěřitelné. Jsem velmi zvědavý, jak se situace bude dál vyvíjet, docela mě překvapuje i to, že to čelní představitelé Folklorního sdružení nechali zajít tak daleko. Kdo za to může, je možná otázka pro někoho jiného, než pro novináře.

 

Osobně mě nejvíc mrzí to, že současná pověst a problémy Folklorního sdružení poškozují celkově folkloristy, protože nemálo lidí si myslí, že mezi folkloristy a Folklorním sdružení je nějaké rovnítko, což není pravda. Tato zhoršená pověst by se mohla promítnout také do poskytování dotací a dalších peněz folkloristům, protože ne každý ví, že za pochybné či nejasné hospodaření vedení Folklorního sdružení vůbec nemůžou členové folklorního sdružení ani obecně folkloristé. Folklorní sdružení v poslední době folkloristům a folklorním festivalům žádné peníze neposkytovalo - pokud se mýlím, napište mi a rád to opravím. Což neznamená, že Folklorní sdružení nepomáhalo jiným způsobem.

 

Folkloristé, pokud použiji toto slovo, by potřebovali podle mého názoru i nadále nějaké sdružení, které by hájilo jejich zájmy, a mimo jiné by jim pomáhalo. Mlže to být současné Folklorní sdružení? To asi těžko, nemá peníze na svou existenci a příliš nevěřím, že by jeho členové dál přispívali členskými příspěvky. Vznikne tedy nové sdružení? Nevím. Každopádně jakékoliv sdružení musí být naprosto transparentní a o jeho fnancích nemůžou být absolutně žádné nejasnosti. Kdo by mohl takové sdružení vytvořit či zastupovat? Nebo každý festival, folklorní kroužek, region, budou bojovat na vlastní pěst?

 

RB 

 

Ps. Po přečtení tohoto článku se mi ozval předseda sdružení Zdeněk Pšenica  s tím, že je textem velmi zklamaný. Rád bych proto ještě dodal, že kritika mého článku se týká vedení Folklorního sdružení, a toho, že nechalo situaci zajít tak daleko. Za tímto názorem si stojím, jsem přesvědčený, že 99% členů Folklorního sdružení nevědělo, v jaké situaci sdružení je a neví to ani dosud. I proto si myslím, že pan Pšenica by měl vysvětlit, proč přesně se toto sdružení dostalo do takové situace, měl by vysvětlit, jaké byly výdaje a příjmy sdružení, a kdy začal "sešup" sdružení. Když slyším názory řady folkloristů, myslím si, že ve svém názoru na vedení jsem ještě mírný. Rozumím tomu, když předseda sdružení mluví o tom, jak moc toho Folklorní sdružení v minulosti udělalo a mrzí ho, že mnoho lidí to dnes nevidí. Nerozumím mu ale  v tom, že je překvapený kritikou, která na něj nyní míří. Jak už jsem mu říkal při osobním rozhovoru, pokud Folklorní sdružení udělalo v minulosti různé pozitivní věci, teď hrozí, že vše bude smazáno, protože prostě současný stav Folklorního sdružení je průšvih... Pokud ale máte někdo jiný názor, nebo máte bližší informace o tom, proč se FOS dostal do takové situace, napište, každému podepsanému názoru dám prostor! I panu Pšenicovi jsem takovou možnost nabídl....  

 

Ve snaze poskytnout co nejúplnější informace o činnosti Folklorního sdružení, přidal jsem do přílohy tohoto článku soubor s názvem Výroční zpráva FOS za rok 2012. Pokud se nemýlím, Výroční zpráva za rok 2013 neexistuje. Pokud ano, rád ji sem dám, stejně jako později zprávu za rok 2014... Stejně tak jsem přidal jako přílohu informace Folklorního sdružení o jeho historii a výhodách členství ještě před podáním návrhu na insolvenci.

 

Ke zprávě o Folklorním sdružení přidávám také informaci o akci s názvem Zpěváček roku. Tuto akci každoročně pořádalo právě Folklorní sdružení ve Velkých Losinách, šlo o největší setkání nejlepších dětských zpěvcáků lidových písní z celé republiky. Protože je ale FOS ve velkých dluzích, Zpěváček se vůbec neuskutečnil. Nakonec ale proběhne akce, která má být určitou náhradou za Velké Losiny. Už ji ale nemá na starosti FOS, ale ujali se jí jiní lidé, kteří akci pořádají teď v neděli 30. listopadu v Brně. Díky jim za to, přikládám plakát!