Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Exkluzivně: Staňa Dufka mluvil s fotbalovým reprezentantem Kadlecem

Staňa Dufka zavolal dnes dopoledne Michalu Kadlecovi, fotbalovému reprezentantovi, který odehrál celý včerejší veledůležitý zápas se Slovenskem. Tento fotbalista, který vyrůstal na hřišti v Uherském Hradišti, hrál dokonce na postu stopera, za sebou měl už jen brankáře Petra Čecha.

Tady je tedy dnešní ranní exkluzivní rozhovor:

 

„Strašně se na zápas v Hradišti těším,"
říká reprezentační obránce Michal Kadlec

Odchovanec Slovácka a v současné době hráč bundesligového Bayeru Leverkusen Michal Kadlec bude hrát poprvé v dresu České reprezentace na hřišti, kde s fotbalem začínal. Ve středu nastoupí proti San Marinu na stadiónu Miroslava Valenty v Uherském Hradišti. Reprezentační obránce vzal telefon při přesunu naší fotbalové reprezentace na cestě z Bratislavy do Kroměříže, kde budou naši fotbalisté bydlet.

Michale, proč vůbec nebydlíte přímo v Uherském Hradišti?

Protože tam není žádný hotel, který by nás kapacitně vzal. Ani Slunce, ani Koníček a Grand údajně nechtěli.

Byl to váš třináctý zápas v dresu národního týmu. Jaký byl?

Bylo to hodně těžké utkání, šli jsme do toho s tím, že chceme vyhrát, ale bohužel se nám to nepodařilo.

Překvapilo vás, že budete hrát ve středu obrany a ne na kraji, jak jste zvyklý?

Nepřekvapilo. My jsme v týdnu zkoušeli různé herní varianty, ze kterých se dalo odvodit, že nastoupím na levé straně obrany nebo na místě stopera. Sice jsem s tím moc nepočítal, ale že by mě to nějak zaskočilo, to ne.

Kdy jste se vůbec dozvěděl, že nastoupíte do základní sestavy?

Až na přípravě na utkání. Bylo to asi dvě a půl hodiny před zápasem, kdy nám trenér řekl sestavu.

V padesáté minutě jste měl nějakou debatu s rozhodčím. Co jste si říkali?

Nebylo to nic důležitého. Byl na mě nějaký faul a on říkal, že mám rychle vstát, jinak nic. Už ani nevím, co tam bylo, ale nakonec jsme se tomu pousmáli.

Při penaltovém faulu Plašila na Zábavníka jste byl těsně za slovenským hráčem. Myslíte si, že byste míč odkopl do bezpečí?

Těžko říct. Byl jsem tam a kdyby ho Jarda nezatáhl, tak by určitě narazil na mě. Já Zábavníka znám ze Sparty a čekal jsem, že si dá balón na pravou nohu. Teď už je ale zbytečné o tom debatovat, stalo se, co se stalo a hotovo.

Kdy vám bylo v zápase nejhůř?

Určitě vám není nejlíp, když dostanete gól. Takže po těch dvou brankách a ještě když mě Hološko fauloval na půlce hřiště. Ještě teď to cítím, nakopl mě těsně nad kotníkem, ale doufám, že do středy to bude dobré.

Během přípravy na zápas jste měli na tréninkových dresech nápis věříme. Jak silná byla myšlenka na výhru?

My ještě pořád věříme v postup. Já si myslím, že jsme bojovali a nikdo nám po zápase nemůže nic vytknout. Nahrává nám i nerozhodný výsledek Poláků s Irskem. Věříme, že zvládneme i ostatní zápasy a nakonec postoupíme aspoň do té baráže.

Bylo pro vás překvapení, že nenastoupil Tomáš Rosický a nebyl ani mezi náhradníky?

Určitě. Ale ani já jsem do poslední chvíle nevěděl, jak to vypadá s jeho zdravotním stavem. V průběhu týdne sice normálně trénoval, ale nakonec se trenéři rozhodli, tak jak se rozhodli. Já ale pevně věřím, že v Hradišti nastoupí.

Jak hodnotil zápas váš otec? Byl osobně na utkání?

V Bratislavě osobně nebyl, ale po zápase jsme si samozřejmě volali. Říkal, že to byl z obou stran pěkný zápas. Chystá se za mnou do Kroměříže, kde to určitě probereme víc.

S kým jste si po zápase měnil dres? Bylo to nějak domluvené dopředu?

Ne nebylo, nebylo. To je vždycky spontánní. Buď si dres nechám, nebo ho hodím fanouškům. Tentokrát jsem si ho vyměnil s mladým Weissem.

Hodnotil trenér Hašem zápas hned po skončení? Kdy jste vůbec měli večerku?

Trenér měl jenom krátký proslov, když nám poděkoval za přístup a řekl, že je rád, že jsme se dvakrát vrátili do zápasu. Večerka byla někdy kolem půlnoci.

Ve středu hrajete proti San Marinu, jaké máte o soupeři informace?

Já vůbec žádné. Přijedou sem určitě bránit, když se podíváme na tabulku, tak nemají ani bod a dokonce nedali ještě žádný gól. Pro nás je jednoznačné, že musíme vyhrát a vstřelit co nejvíc branek, protože na konci může rozhodovat i skóre. Pro nás je to stejně důležitý zápas jako na Slovensku.

Vy pocházíte přímo z Uherského Hradiště. Plánujete doma nějakou delší přestávku?

Tentokrát budu spát doma, ale už ve čtvrtek letím z Vídně zpátky do Německa. Přestávku neplánuji, akorát si po zápase zajdeme s klukama někam do města sednout. Uvidíme, co bude otevřené, Hradiště není Praha, tak snad něco najdeme.

Pro vás to musí být příjemné, že se hraje zrovna na stadiónu, kde jste s fotbalem začínal, že?

Samozřejmě. Já, když jsem se dozvěděl, že se hraje v Hradišti, tak jsem byl strašně rád. Doufám, že budu stoprocentně fit a strašně se na ten zápas těším. Teďka hraji v Hradišti, kde jsem vlastně doma a s Leverkusenem hrajeme pohár v Kaiserslauternu, kde hrával otec a kde byl dlouho můj druhý domov. Budou to pro mě takové pikantní zápasy.

Stanislav Dufka