Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Druhý návrat k Horňáckým slavnostem 2014: FOTOGALERIE z mých fotografií - portréty lidí... Jsem rád, že se vám líbí... Moc děkuju!

Včera jsem si sedl a pokusil se vybrat několik fotek, které jsem nafotil na letošních Horňáckých slavnostech. Nejdříve jich bylo deset, dvacet, dával jsem je hned na facebookový profil svůj osobní i těchto stránek a byl jsem překvapený z hodně příznivé reakce od těch, kteří můžou mé aktivity na facebooku okamžitě po zveřejnění sledovat. Přidal jsem tedy ještě další fotky až jich nakonec byla stovka. Teď dávám některé z nich i sem na stránky, snad se některé z nich budou líbit třeba i těm, z vás, kteří se mnou na facebooku nejste propojeni a fotky vidíte nyní poprvé - některým fotkám jsem udělal ořez, jinak nejsou nijak upravované, nemám to rád, žádná počítačová kouzla nepoužívám. 

 

Nejraději ze všeho fotím portréty lidí, což je cítit i z této mé nejnovější série. Vždy se snažím, aby z fotek byla cítit lidskost, krása člověka, poznání, že každý člověk je nesmírně zajímavý a stojí za povšimnutí, rád fotím člověka v radosti ale také tehdy, když je jakoby sám se sebou. Snad nikdy nepublikuji fotky, ve kterých by byl člověk v nějaké nedůstojné podobě, nemám rád ani různé "poťouchlé" náměty, když je nědo nějak skloněný, divně se tvářící nebo směšný.    

 

Chtěl bych nyní poprvé využí facebookové služby, která umožňuje, aby se lidé na fotkách sami identifikovali, sdělili své jméno a příjmení - dosud jsem ani pořádně nevěděl, že je to možné (a lidé to hojně využívají). Zdaleka ne každého, koho fotím, znám, proto bych se chtěl s nimi spojit a poprosit je, aby mi o sobě řekli pár slov a samozřejmě prozradili něco i o kroji, který měli na sobě - bohatost lidové kultury našich předků je přece něco, co mě neustále fascinuje.

 

Stejně jako fotografie mě zajímají sami lidé, jejich příběhy, životy, plány, velmi nerad dávám fotky, které nemají alespoň nějaký popisek. Od doby, co je možné volit na foťáku i točení videa, dávám přednost videu, fascinuje mě možnost, e můžu přiblížit nějakou atmosféru, prostředí člověka, díky obrazu i zvuku, přicházím sice takto o šanci udělat mnohem více zajímavých fotek, ale nelituji toho. Například teď při Horňáckých slavnostem jsem pozoroval pana Čambala, skvělého zpěváka s nádherným hlasem. Už postarší pán, který má velké charisma, v zákulisí, už navečer, vzal pohlednou (a asi neznámou) ženskou za ruku, neuměla tančit, ale ve chvíli, kdy se jí dotkl, kdy podle něho začala muzika hrát a on ženu roztočil, tak to byl skutečně moc pěkný okamžik. Byly by to krásné fotky, ale raději jsem udělal video - které později dám sem na stránky.

 

I když většinu života pracuji jako píšící novinář, který se zabývá zpravodajstvím a tedy problémovými, kontroverzními, "hádavými" tématy (považuji za důležité se tomuto věnovat), sem na své stránky utíkám s fotkami, videoukázkami i takovými texty, u kterých bych si přál, aby podporovaly to, čemu nejčastěji říkáme humanita. Aby podporovaly a probouzely v člověku to dobré, co v něm je ukryto, aby člověka motivovaly k dobru, porozumění, kráse, k hledání smíru, aby v nás prostě vyvolávaly úžas nad světem, člověkem, nad lidským bytím, při kterém máme tady na světě vyměřený pro svůj život jen krátký čas - a podle toho bychom měli s pokorou s tímto časem nakládat.  

 

Nakonec bych se chtěl moc omluvit těm, které jsem fotil a nejsou tady nebo na facebooku. Z různých důvodů se některé fotky nepovedou, mnohé další fotky jsou ještě ukryty mezi mnoha dalšími. Postupně se budu snažit dát ale na internet i řadu fotek mimo tento výběr. Kdokoliv ví, že jsem ho fotil, a chce fotku, ať prosím, napíše... 

 

To je pro tuto chvíli vše, odpoledne ještě připíši pár slov a možná přidám další fotky...

RB

Ps. Fotky na internetu jsou pochopitelně zmenšené, aby se na stránky vešly a šly snadno otvírat, fotky v originální, tedy plné eletronické kvalitě, vám rád zdarma pošlu, jen mi napište do mejlíku radek.bartonicek@gmail.com. A když k prosbě napíšete pár slov o člověku, který je na fotce, a o kroji, který má na sobě, budu rád dvojnásobně, děkuju...