Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Dozvuky Horňáckých slavností v Praze na Kampě - 4 x VIDEO + text (M. Hrbáč, muzika M. Minkse, Lipovjan)

Tak, co jste říkali? Byli jste se podívat v Praze jako diváci? Nebo jste v Praze vystupovali? Nebo jste se podívali na videa tady na stránkách? Zajímal by mě váš názor, s klidem ho napište sem pod článeček a videa. Zrovna váš pohled může ovlivnit podobu článku, který vyjde o Horňácích v Praze v listopadovém čísle časopisu Krajem svatého Antonínka.

Z videoukázek možná poznáte, že v Praze panovala příjemná atmosféra odcházejícího léta. Prožít takové chvíle na jednom z nejpěknějších míst celé Prahy člověka potěší, zvlášť, když ještě na takovém místě zrovinka může poslouchat a pozorovat "naše" Horňáky. Pro Horňácko jde nepochybně o parádní reklamu, otázka je, jestli o to vůbec Horňácko a lidé na Horňácku stojí, jaký mají k této prezentaci "postoj", a zda, či za jakých podmínek, by chtěli Horňácko v Praze "propagovat".

Byla by to ale otázka ještě obecnější, která se netýká jen Horňácko -  stojí v dnešní době ještě vůbec někdo o to, "ukazovat" se v Praze, ukazovat tady "svou" kulturu, "svůj" kraj, "své" hodnoty? A jsou na to Pražáci zvědaví? Rád bych slyšel od vás odpovědi, jenže je to pořád stejné - tady na stránkách si přečte všemožné články mnoho a mnoho lidí, ale zareaguje naprosté minimum.

Možná se ptám špatně, protože dnes je skoro všechno otázkou obchodu - a možná to tak má být. Ti, kteří na Kampě prodávali pití či jídlo, byli jistě spokojeni. Lidí bylo opravdu hodně, a jak jsem viděl, hodně jich také stálo u stánků. Z obchodního hlediska je tato akce tahák (byť vím, že její organizace stojí nemálo peněz a je velmi náročná), v perfektní termín, na perfektním místě.

Toto mě ale jako novináře a člověka, který má Horňácko rád, tolik nezajímá. Byť bych například doporučoval například našim vinařům z našeho regionu, aby právě tady na Kampě bývali přítomni. Zajímá mě spíše ona stránka kulturní, kterou jsem vepsal do těch několika předcházejících otázek. Zklamalo mě například, že mezi mnoha lidmi byl malý zájem o vydařený kalendář, na kterém jsou obrazy Joži Uprky a zároveň dnešní fotografie krojovaných, kteří na fotkách působí téměř totožně jako ony obrazy.

Možná jsou ale toto zase jenom ty mé otravné úvahy. Prostě, měl bych napsat - kdo si chtěl popit a pobavit se s horňáckou muzikou, měl k tomu v sobotu odpoledne, večer a v noci skvělou příležitost! To je přece nejdůležitější!!! Ne?  

 

 

1. ukázka. Docela vám ji doporučuju. Nezpívá se na ní, ale můžete se podívat téměř na všechny, kteří měli zásluhu na tom, že plný autobus Horňáků do Prahy přijel a ukázal, co umí. Velmi rád jsem viděl především zástupce Kampy, nesmírně moc se mi líbí, jak se místní komunita snaží držet při sobě (alespoň tak to vypadá z dálky) a kolik zajímavého toho po celý rok pořádá. Přál bych vám dozvědět se více o těchto akcích, číst například i malostranské noviny, pozorovat nadšení těchto lidí...

Pochopitelně, nechyběli ani politici - a k těm mám vypěstovaný za léta psaní o politici rezervovaný postoj. Na pódiu jsem mimo jiné uviděl starostu Prahy 1 Filipa Dvořáka, léta jsem ho neviděl, ale vždycky jsem měl z něho smíšené pocity, asi tři roky jsem totiž psal o pražském magistrátu, kde on byl radním. No, a pražský magistrát, to je už řadu let práce pro detektivy nebo přímo pro kriminálku. Znal jsem ho vždycky jako uhlazeného pána v nejlepším oblečení, teď vypadal jako pistolník. Shodou náhod jsem ho hned druhý den po akci na Kampě uviděl ráno kolem osmé, jak ve stejném "pistolnickém" oblečení dohlíží v luxusní Pařížské ulici vedle Staroměstského náměstí na úklid ulic. Přál bych vám to vidět. Řada uklízecích vozů, mnoho postaviček s metlami, prázdné ulice bez aut, kde auto bylo, tam ho už odkládaly na odtahovací náklaďák. Pořádek muší bejt !!! Kór před volbami.           

 
 
 
 
2. ukázka. Nejdříve uvidíte moderátory Tondu Vrbu a Martina Kuchyňku, zrovna mluví o Velké nad Veličkou. Jak jsem už psal, propagace jednotlivých obcí Horňácka byla díky moderátorům poměrně velká. Bohužel, téměř jsem neviděl nějaký propagační materiál, pozvánku na Horňácko, informace o ubytování, přírodě, možnostech cykloturistiky, zajímavých místech nebo přímo Mikroregionu Horňácko. Nejlépe se tak prezentoval soubor Lipovjan, který měl na místě slušně udělané brožurky. Proč to takto je a nemůže to být jinak, netuším, netuším, netuším. Uvidíte na videu i nabízený kalendář. Možná byl o něj večer větší zájem, ale odpoledne si ho bohužel nekoupil téměř nikdo - na rozdíl od pití a jídla.... Na konci tohoto záznamu uslyšíte muziku Miroslava Minkse.    
 

 
 
 
 
3. ukázka. Začíná muzikou Miroslava Minkse a zpěvem Jiřinky Mikloškové. Její hlas je krásný a Kampou se neméně krásně rozléhal. Mrzí mě, že jsem zachytil z jejího zpěvu jen tento kousek, zazpívala výborně několik písniček. Doporučuju i další zpívání a hraní muziky tady na videu. Po jejich hraní následuje opět výstup Tody a Martina, Tonda se omlouvá, protože svými slovy z předcházejícího výstupu naštval některé pražské prodejce. A následuje Lipovjan, všem jeho členům patří velké díky, že do Prahy jeli a dokázali také udělat výbornou atmosféru. Vůbec, pro všechny vystupující nebylo jednoduché "držet" program, který se táhl celé odpoledne a pak ještě celý večer. Poděkování tak jistě patří všem. Příště by možná mohla přijet z Horňácka ještě větší "síla", ale jsem si vědom, že vše je dnes otázkou financí.
 
 
 
 
 
 
 
4. ukázka. Tak tady je samostatně muzika Martina Hrbáče se svým primášem. I v Praze působí na posluchače jako hlavní "tahák". "Majstr" to neměl určitě snadné, když jsem se šel v neděli v podvečer podívat na Vinobraní v Blatnici pod Sv. Antonínkem, usmíval jsem se, když mi místní říkali, že Martin Hrbáč u nich odpoledne byl a mluvil o tom, jak ho z Prahy bolí nohy, ruky i pusa.  
 
 
 
 
 
Tak, a to je zatím vše. Vrátím se k celé akci ještě dalšími ukázkami i fotkami. Už tak je těch informací až moc. Potřeboval bych mít tyto stránky jako svůj hlavní pracovní úvazek :) No, a nezapomeňte napsat :)
 
RB 
 
Ps. A ještě důležitá informace! V přiložených souborech máte naprosto přesně sepsáno, kdo a kdy v Praze v sobotu vystupoval.

Soubory ke stažení