Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Dolňácké slavnosti - jak je viděli různí fotografové

Opět odkazuji na stránky Hluku, pokud se chcete podívat, jak Dolňácké slavnosti viděli různí fotografové, najdete tam odkazy na jejich fotogalerie. Klikněte prosím TADY.

Osobně jsem byl překvapený, kolik pěkných fotek se podařilo ze slavností udělat, opravdu jsem "čuměl", navíc je zajímavé tyto fotky procházet a porovnávat, jak každý z fotografů má jakoby jiné vidění dění kolem sebe. Možná je to i tím, že fotografické technika je stále lepší a umožňuje kvalitnější fotky, i když základem bude vždy vidění světa toho kterého fotografa.

Jak jsem už na stránkách Hluku napsal, uvažuji, jak tyto různé fotografické pohledy "zpracovat" třeba na internetové stránky i do Hluckých novin, případně udělat za tři roky výstavu. Vždyť výstava fotek z posledních let ještě kolem slavností vůbec nebyla.

Letos jsme o tom trošku uvažovali, ale něco takového je nutné připravovat minimálně půl roku dopředu, navíc nejde o levnou záležitost, fotky by se musely udělat na kvalitním a velkém papíře, také výstavní panely by musely být co nejlepší. A k tomu ještě prostory, které v Hluku zřejmě chybí, škola je skvělá, ale pro špičkovou výstavu ne ideální... Zároveň ale musím jedním dechem dodat, že letošní výstavy byly výborné!

I přes všechno předcházející si stojím na svém dávném přesvědčení, že k fotografii jsem skeptický, zejména, pokud ji nedoprovází text, příběh toho, co je na fotce. Nejsem si jistý, že fotka vystihne atmosféru místa, odkud je, byť opravdu některé fotky ze slavností jsou parádní a atmosféru nastiňují.

Já jsem kromě focení také točil na videokameru, jsem absolutní začátečník a samouk, ale když si natočené záběry pustím, cítím se opět někde na slavnostech. Bohužel neumím střihat, dokonce neumím nasbíraný materiál ani přenést do počítače, mám takto už desítky kazet z různých akcí, které leží bez zpracování.

Ale utěšuji se tím, že smysl takových nahrávek bude možná podstatně větší za deset, třicet let - pokud je tedy mí potomci či jiné příbuzenstvo nevyhodí komínem :)

RB