Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Dolina ze Starého Města slavila za bouřlivých ovací 55 let folklorního života - TADY se podívejte na video ukázky (DOPLNĚNO v úterý o další videa a popisky)

Předpokládám, že členové folklorního souboru Dolina ze Starého Města šli spát až dnes někdy nad ránem. Šli-li vůbec :) Když jsem včera kolem desáté odjížděl z Klubu kultury v Uherském Hradišti po jejich vystoupení, cítil jsem, že večer mají pěkně rozjetý a domů se nebude chtít asi nikomu. Zvlášť, když nechyběly ani slzičky, protože několik tanečnic a tanečníků se s Dolinou loučilo.  Jaké to bylo loučení?

Vy se budete moci tady na mém webu na několik videoukázek podívat. Dávám první, a kdybych měl vysvětlit, proč právě tuto odpovím: byl to pro mě jeden z nejpěknějších okamžiků celého programu. Jako člověk, který hledá ve "folklorních" pásmech především příběh, musím říci, že tento předvedla Dolina nádherně. Snad bych jen mohl dodat, že to není příběh ze Starého Města ani našeho Dolňácka, ale z Kopanic, nesmírně zajímavé národopisné oblasti našeho Slovácka. 

Samozřejmě, přidám další ukázky, spíš v týdnu, než dnes v neděli. Ukážu vám také "skákavá" čísla, členové Doliny makali na programu řadu měsíců, takže uvidíte, jak měli například tato čísla "vydrilovaná" - abych použil slovo, které na jevišti pronesl v děkovné řeči starosta Starého Města Josef Bazala - mimochodem velký tanečním verbuňku... Tak trošku jsem si říkal, že včera mohla Dolina ukázat našeho slováckého verbuňku malinko víc, zdálo se mi, že verbuňk tentokrát zůstal schován spíše skromně v koutě a nechal vyniknout lákavému slovenskému létání vzduchem :)

RB 

 

A ještě několik odkazů:

TADY  jsou stránky souboru  

TADY jsou členové souboru pěkně na fotkách 

TADY vyšel o programu Doliny velký článek v Dobrém dnu s kurýrem 

O programu Doliny psal TADY Slovácký deník 

TADY je pěkná reportáž od Michala Lapčíka ze Slováckých novin, který byl jedním z vystupujících 

 

... tady už je první zmiňovaná ukázka. jak jsem psal, její kořeny je třeba hledat na Kopanicích, na začátku uslyšíte čarování legendárních Žítkovských bohyň. A uslyšíte i krásný zpěv dívka, jejíž jméno v této chvíli neznám. 

Doplněno dodatečně Ivou Paškovou: Dívka se jmenuje Hana Pavlišová.... Zaříkávání bohyň je vlastně sen, který se zdál dívce - hrozně moc si ve snu přeje, aby se její chlapec zamiloval jen do ní a aby spolu zůstali zamilovaní navěky. Když mu padne do náručí - probudí se. Chlapec ji požádá o ruku a v závěru dostanou požehnání od rodičů. Chystá se svatba.

 

 

 

Moje "folklorní" ostuda". Tito kluci s jednou dívkou za cimbálem si říkají Balešáci, a já o nich dosud neslyšel. Po sobotě si je určitě zapamatuju, byli výborní a byť byli - obrazně řečeno - pod pódiem, určitě se v celém programu neztratili. I o nich bych rád přidal víc informací a napsal i o zajímavé skladbě s "vybrknáváním", kterou si vybrali... TADY najdete o muzice pár slov. 

Dopsáno Ivou Paškovou: Primášem muziky je Tomáš Vavřík, který s houslistou Ondřejem Bazalou udělali skvělé úpravy.
Repetilkám velí Luci Friedlová, sólo zpívá Hana Pavlišová. Sólisté byli Lucie Tymrová, Aleš Rada, Ivana Beihofnerová a manželé Vandovi v choreografiích Heleny Pilušové, Michala Trňáka, Alžběty Krejčiříkové a režii Davida Vackeho.

 

 

 

... tady se můžete podívat na posledních osm minut celého programu. Video má ale 13 minut, protože DOlina se dočkala dlouhých ovací, po kterých přidala ještě kousek ... 

 

 

 

... toto je druhá část děkování. Po něj jsem opustil kamerku a šel udělat fotky, protože jsem myslel, že už je konec. Ovšem jsem se mýlil. Dolina ještě děkovala několika svým členům, kteří končí. Bylo to milé a dojemné, a je mi líto, že jsem to nezachytil. 

 

 

DOPLNĚNO V ÚTERÝ VEČER:

Tady se ještě k pořadu Doliny vracím, přidávám další ukázky a také popisky. Moc děkuju za pomoc Ivě Paškové, bez které by tato popisky na webu nebyly! TADY si také můžete přečíst článek z Dobrého dne s kurýrem, kde Iva o celém pořadu psala.

 

Tuto ukázku jsem měl původně opatřenou pracovním popiskem "krásné číslo", protože jako příznivec scénického "vyprávění" jsem byl tímto místem opravdu nadšený. Iva mi k videu připsala: Jde o číslo s dívčím tancem s názvem Travnice. Travnice představují hrabání a sušení sena na kupku, do které se schová zamilovaný pár. Dívka v kupce svému chlapci věnuje kapesníček a tajně se zaplete mezi odcházející dívky. Zajímavé je také znázornění mlýna v úvodu tohoto čísla.

 

 

 

Tady je další ukázka, po které následoval velký potlesk diváků. Iva mi k ukázce napsala: "Tady soubor představuje svícu zamilovaného páru - loučí se s kamarády čardášem. Při tanci hlavní představitelé dokonce udělají jednu z nejtěžších zvedaček - tzv. "kačicu," na kterou si amatérské soubory příliš netroufají. Netancují v kroji, kostýmy mají znázornit uvolnění, jaké na svíci bývá."

 

 

A tady jsem přidal ještě jednu ukázku. V první části uslyšíte zpívat ženy písničku Dolina, dolina, po ní uvidíte tanec. 

 

Tak, a to je pro tuto chvíli všechno. Rád bych sem dal ještě kousek z povídání s vedoucím souboru, který mi řekl několik zajímavých informací. Bavili jsme se také o mé poznámce ke Slovensku a verbuňku, cítil jsem, že jsem  asi některé členy trošku naštval, děkuji ale za pochopení a vysvětlení - dám ho určitě v tomto týdnu ještě sem na web. Napadá mě ještě několik věcí, o nichž bych se chtěl podrobně zmínit, ale zmíním se o nich jen velmi stručně.

Omlouvám se především za ne zrovna profesionální natočení videoukázek, ale jsem píšící novinář, ne kameraman, videoukázky používám, abych lidem přiblížil krásu našeho rodného Slovácka i lidové kultury. Některé mé občasné "pichlavé" poznámky na webu mají posloužit k debatě, zamyšlení, polemice, ne proto, aby lidem znechutili jejich aktivity, ale spíš, aby sloužily k dalšímu hledání určitého sebevyjádření a vylešpování toho, o co člověk usiluje. Sám z vlastní zkušenosti vím, že mi pomáhají spíše poznámky typu, na čem bych měl zapracovat, než třeba pouhé konstatování  "že je to dobré" - nebo špatné. 

Pokud jde o folklor, jsem "hluchý amatér", spíš chci zajímavé dění kolem sebe zaznamenávat a přinášet k němu co nejvíce informací. U "folkloru" považuji za nejdůležitější to, aby pomáhal dělat člověka lepším, aby mu pomáhal v sobě objevovat cit, dobro, lásku - promiňte mi tato slova. Možná se na mě někdo bude zlobit, ale já si třeba z dění kolem Doliny nejvíc uchovávám v paměti krásný obrázek z ulic Hradiště, kde jsem viděl jít mnoho dětí, které jejich vedoucí a rodiče vedou k lásce k písničkám a tanci. Pokud se toto bude dařit a díky lidové kultuře budou v Dolině (či jinde) vyrůstat lidé, kteří budou mít rádi svůj domov a vše, co s ním souvisí, je to víc, než cokoliv jiného. Omlouvám se za toto dlouhé "dopisování". A děkuju moc za pořad k 55. výročí, jsem moc rád, že jsem se na něj vydal a určitě se k němu budu rád vracet a ukázky si občas pouštět. Držím palce v dalším konání!