Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Další zmařený život a obrovské varování: V autě se zabil klučina z Blatnice

Zrovna jsem seděl včera v podvečer na jednání o odvolání či neodvolání ředitele školy v Uherském Ostrohu, když jsem se dozvěděl na chodbě, že před chvílí našli lidé mezi Uherským Ostrohem a Blatnicí pod svatým Antonínkem mrtvého muže.

Jeho jméno tady psát nebudu, šlo prostě o jednadvacetiletého (!) kluka, který jel příliš rychle ve svém autě. Vyletěl ze silnice a vrazil do stromu. Nebylo mu pomoci. Z auta zůstal jen kus plechu. U sebe měl jen technický průkaz a tak policisté s hasiči mimo jiné zjišťovali, kde v Blatnici bydlí jeho rodiče nebo další rodina - jeho otec dělá u jedné městské policie. Prostě, smutná přesmutná událost. Když jsem pak sledoval další emotivní jednání o řediteli školy, myslel jsem celou dobu na onoho klučinu i jeho rodinu, která do konce svých dnů bude tímto neštěstím poznamenaná. Absolutně zbytečná smrt.

Bohužel ale situace na silnicích je naprosto katastrofální. A to nejen na těch velkých, ale i na těch našich malých vesnických. Sedím doma, podívám se z okna, bydlíme v uličce, kde je cesta pár metrů dlouhá. Nevěřili byste, ale jsou řidiči, kteří to i na této minicestě rozpálí bez ohledu na to, že kolem cesty bývají často děti. A stejné je to po celé vesnici, za vesnicí, ve vedlejších vesnicích. Prostě katastrofa. Člověk se musí neustále dívat hodně dopředu, protože je velká pravděpodobnost, že někdo v protisměru bude riskantně a ve velké rychlosti předjíždět. Policistu tady téměř neuvidíte, tak maximálně jednou za čas sedí pohodlně v autě a sledují křižovatku, jestli řidiči dodržují stopku. Bohužel, v některých obcích také chybí digitální měřiče rychlosti, které, jak ukazuje praxe, často donutí nepřímo řidiče přece jen brzdit. Například naše Ostrožská Lhota je v údolí, takže se k nám ve velké rychlosti mnohdy řítí auta z několika směrů. Ale podobné je to i jinde.

Víc psát asi nemá smysl. Snad tato hrozná smrt bude alespoň trošku varováním pro všechny šílence (zejména mladé kluky), kteří se v autě cítí jako neohrožení hrdinové... Važme si víc vlastních životů i životů lidí, kolem kterých jezdíme, mysleme na ty, které můžeme svým chováním zarmoutit na celý život. Také onen jednadvacetiletý mládenec byl přesvědčený, že se mu nemůže nic stát, když sešlapoval plynový pedál... 

RB