Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Další zajímavé video a krásný zpěv z Národního divadla - a psaní o podstatě celé Boršické svajby

 

Jak jsem slíbil, vracím se ještě k vystoupení v Národním divadle v Praze. Když jsem včera večer nad celým vystoupením přemýšlel, uvědomil jsem si opět, jak je vždy nesmírně důležité při psaní o čemkoliv vystihnout podstatu toho, o čem člověk píše - že se tak dnes mnohdy v médiích neděje, je jiné téma. Bohužel, za chvíli musím někde spěchat, takže nevím, jestli správně napíšu následující řádky. Každopádně bych vám chtěl doporučit stránky Boršičanů, kde najdete další zajímavé informace.

Rád bych nyní alespoň upozornil, že hlavním smyslem cesty mužského sboru z Boršic u Blatnice a dalších folkloristů (a CM Mladí Burčáci) do Prahy bylo - alespoň z mého pohledu - ukázat v Praze "Boršicků svajbu", tak, jak se kdysi skutečně odehrávala. To bylo to nejpodstatnější, a diváci v Národním divadle skutečně mohli "okusit" atmosféru a hlavně podstatu takové svatby. Pokud bych získal souhlas autorů pořadu, velmi rád bych vám ukázal větší část scénáře, kde byste se o této svatbě mohli dozvědět mnohem více.

Sám na sobě vím, jak jsem žasl, když jsem se v minulosti začal postupně seznamovat s tím, jak kdysi svatby vypadaly. Bylo to něco, co nelze tady a teď vystihnout na několika řádcích, dnešní svatby jsou v naprosté většině ve srovnání s těmi minulými o ničem - v mnoha případech si v naší době lidé řeknou tak maximálně na pár měsíců nebo let, že budou chvíli spolu. Nic víc, úřední úkon, trochu povinné zábavy a konec, šmitec, nuda. 

Na této videoukázce z Boršické svajby (samozřejmě, té dávné, už v reálu neexistující, ale inscenované) můžete vidět pozvání na svatbu a část odprošování nevěsty, a to zpěv družiček. Nejdříve na zkoušce, potom už při samotném vystoupením před plným Národním divadlem, včetně úvodního slova Václava Postráneckého - byla to krása! 

"Zazpíval kohútek na boršickéj věži, odpros sa, nevěsto, otcovi, materi.

Odpros sa, jich, odpros, klekni na kolena,

pro Boha vás prosím, neopúščajte mňa."

Tady je prosím video ukázka, určitě stojí za podívání...  

 

Bohužel, další část odprošování nemám nahranou, je mi to velmi líto, omlouvám se zejména těm, kteří byli na pódiu, moc mě to mrzí, zejména, když vím, jak jsou někteří citliví na to, jaké fotky či videa z vystoupení na stránky dávám. Bohužel, při zkoušce jsem video vypnul ve chvíli, jak dospívaly družičky, při vystoupení "naostro" jsem pro změnu seděl úplně na jiné straně hlediště a měl pocit, že nemá cenu točit odprošování, když nebude vidět do tváře rodičů a nevěsty. Ještě jednou se omlouvám... Naštěstí bude profesionální videozáznam celého vystoupení, kde je samozřejmě i celé odprošování.

Tak, a ještě k samotné svatbě. Jak odprošování probíhalo, si můžete přečíst na následujících řádcích, toto slyšeli i diváci v Národním divadle: 

Starší družba:

 

„Táto paní nevěsta, když mně na svatbu zvala, tak mě poprosila,

abych se za ni jejím rodičom odprosil. Prosím vás, rodiče, pro

pět ran Krista Pána, lesti vám kdy ublížila, odpusťte jí."

Rodiče neodpovídají. Družba se tedy obrátí k nevěstě:

„Nevěsto milá, na má slova nikdo neodpovídá. Jsi povinna pokleknouti a odprositi se svých rodičů sama."

Svému družbovi pak říká:

„Ty družbičku, prokaž službičku: prostri bílý šátek pod kolena, nech sa odprosí svých rodičů sama."

Podá pak družbovi bílý vyšívaný šátek, prostře jej na zem, nevěsta na něj poklekne a odprošuje se :

„Prosím vás, tatíčku, pro Panenku Mariu, lesti sem vám kdy ublížila, odpusťte mně."

Když otec neodpovídá, prosí podruhé:

„Prosím vás, tatíčku, pro pět ran Krista Pána, lesti sem vám kdy ublížila, odpusťte mně."

Otec opět neodpovídá:

"Prosím vás tatíčku, pro svatú Katerinu, lesti sem vám kdy ublížila, odpusťte mně."

Teprve potom jí praví otec:

„Odpusť nám Pán Bůh. Daj vám Pán Bůh své svaté požehnání!"

Nevěsta vstane, poklekne ženich a políbí oběma rodičům ruce:

„Tatíčku, mamičko, děkuji vám, že ste ceru vychovali a do mojich rukú dali."

RB

Ps. Ano, byla to nádhera. I když, je mi jasné, že dnes někdo řekne - jaké odprošování, jaké klečení před rodiči, vykašlat se na ně... Prostě katastrofa, která jaksi přišla s dobou - i když, přála vůbec někdy nějaká  "doba" slušným vztahům mezi lidmi?

Ještě jsem si vzpomněl na video ukázku, kterou natočil v prosinci 2006 Tonda Vrba s Radkem Pšurným (díky chlapi moc!) v Hroznové Lhotě, kde se tehdy dva mladí lidé brali právě podle starodávné svatby. Tato ukázka určitě stojí za podívání, i díky ní pocítíte ono "kouzlo", které možná někteří někde v srdci vnímáme  - Video je prosím TADY...