Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Čtenářům časopisu č.6: první vysvětlení k těmto stránkám i k časopisu

Vážení čtenáři - především vy čtenáři - kteří máte Časopis Ostrožska a Horňácka číslo 6, vydání listopad/prosinec 2008, a kteří jste pod některými články v tomto časopise našli odkaz s oznámením, že další informace či fotografie najdete na stránkách www.slovackoDNES.cz

 

Rád bych vám nejdříve sdělil, že jste v této chvíli na správném místě, že fotky a články tady najdete do pondělí, kdy začne prodej časopisu. Když přijdete na stránky www.slovackoDNES.cz, klikněte vždy na odkaz ČASOPIS a tady najdete vše, co se týká právě časopisu.

 

Tento způsob prosím berte zatím jako provizorní, možná už od příštího čísla vytvoříme speciální internetovou adresu, kde bude právě vše, co se do časopisu nevešlo. Důvod těchto "internetových snah" je pochopitelný. V dnešní době už nestačí poskytnout čtenářům jen papírové vydání toho či onoho psaní, je třeba také využít nekonečný internetový prostor, kde můžou mít čtenáři další informace. Pokud tedy například v časopise vyšly fotografie z nějaké "akce" v našem regionu, je jasné, že mnohé fotografie se už do papírového vydání nevešly. Internet je ideální pro to, abyste je našli tady. A to se týká také některých textů - a dodal bych, že v budoucnosti například i videozáznamů, pokud si v časopise přečtete o nějakém zajímavém koncertě, bude pro vás určitě potěšitelné, když v časopise najdete odkaz na to, kde si na internetu můžete prohlédnout kousek takového koncertu.

 

Jen vás prosím o pochopení a toleranci, protože Časopis Ostrožska a Horňácka, stejně jako tyto internetové stránky www.slovackoDNESc.cz, vznikají o několika málo lidech tak trošku na koleně, proto tady třeba není všechno tak profesionální jako u některých jiných časopisů či novin, které mají i své internetové verze. Snažíme se ale, aby to nejpodstatnější, samotné texty a fotografie profesionální byly a měly vám ze všeho nejvíce co říci. To se snad i daří, alespoň tak soudím z vašich ohlasů i radosti nad každým novým číslem.

 

Rád bych ještě dodal, že tyto internetové stránky a časopis jsou - obrazně řečeno - dvě části jednoho srdce. Srdce, které má rádo Slovácko a snaží se tento v lečems ještě pořád jedinečný kraj a lidi v něm žijící zobrazovat tak, jak to právě toto srdce cítí při každodenním setkávání s místními lidmi. Někdy nadšeně, někdy zklamaně, vždy ale s citem a bez nějakých iluzí, tedy naprosto reálně, jak skutečně náš život tady na Slovácku vypadá v prvních letech 21. století. Chceme být přitom časopisem co nejvíce kulturně-duchovním, ale pochopitelně si všímáme stále více i nekrojovaného "skutečného" života, chceme pozorovat, jaké šance tady mají mladí lidé, jak a v čem se náš region rozvíjí či nerozvíjí.  

 

Tato představa o časopisu se odráží i v samotných internetových stránkách www.slovackoDNES.cz Jejich historie začala v roce 2004, kdy jsem začal dělat z Prahy internetové stránky www.slovacko.org, z nichž se vyvinuly právě nynější stránky. Myslím, že tyto stránky jsou v lečems ojedinělé, neznám jiné stránky, které by se Slováckem takto zabývaly. Samozřejmě mám s dalším rozvojem těchto stránek mnoho plánů, rád bych jejich tvořením přispěl k mnoha dobrým věcem, ale čas ukáže, co se podaří a co ne.  

 

Časopis (a svým způsobem i stránky) je omezen zatím "pouze" na dva mikroregiony, a to Mikroregion Ostrožsko a Horňácko, a to proto, že vydavatelem jsou obce a města těchto dvou mikroregionů. Mým snem ale samozřejmě je, aby časopis postupně mapoval celé Slovácko, což vím, že je i přáním některých vás čtenářů mimo Ostrožsko a Horňácko.

 

Slovácko je totiž naprosto nesmyslně rozděleno do dvou krajů, což se odrazilo v tom, že po úřednících rozdělila kraj například také média a mnohé další instituce. Lidé z obou částí Slovácka tak pomalu ztrácí mezi sebou kontakt, ztrácí přehled o  tom, co se děje v oné druhé části a tak samozřejmě i přetrhávají tisíce nitek, které je spojovaly. Naštěstí kulturní blízkost byla a je tak silná, že Slovácko zatím ještě pořád drží svým způsobem pohromadě. Nemusí ale utéci dlouhý čas a toto už nebude platit. Slovácko by si zasloužilo jeden silný časopis nebo třeba týdeník, který by rovnoměrně a co nejvíce mapoval dění v obou částech Slovácka. Myslím si ale, že by mělo jít o časopis kulturně - duchovní, nekomerční, protože právě takový časopis by mohl vystihnout jedinečnost Slovácka - o kterou mám ale docela obavu.

 

Chtěl bych vás také upozornit, že časopis je stále ještě v plenkách, stále na něm pracujeme a přemýšlíme v čem a jak ho vylepšovat. K této práci vás z celého srdce zvu, ozvěte se mi prosím, pomozte nám dělat časopis, který má možná větší smysl, než třeba v tuto chvíli tušíme! Přemýšlíme nad tím, jak dál časopis směřovat, uvažujeme nad tím, jak ho dál graficky vylepšovat, jakou podobu dát jednotlivým stránkám, bavíme se o obsahu. A velmi vážně se rozhodujeme, zda nedat časopisu i nový název. Současný název je totiž nezvyklý, neznám časopis, který by měl v samotném názvu toto slovo. Zatím se zdá, že od ledna 2009 by mohl znít název takto: Krajem  Sv. Antonínka. A podtitul: Časopis Ostrožska a Horňácka (s tím, že se do něj budeme snažit postupně dávat i jiné části Slovácka).

 

Samozřejmě nás trápí finance, nebýt pochopení Mikroregionu Ostrožsko a Horňácko, nebýt vstřícnosti manažerky Jany Bujákové a jednotlivých starostů, časopis by nevycházel. Jedno číslo vyjde na několik desítek tisíc korun, příjem z inzerce jde do tisícovek. Nevíte, jak rád bych dělal například celobarevný časopis! Takový si ale nemůžeme dovolit, jeho tisk je velmi drahý, tak trošku zatínám zuby, když vidím některé celobarevné časopisy, které by mohly být o mnoho lepší než ve skutečnosti jsou. Finančně nám hodně pomáhá Místní akční skupina Horňácko - Ostrožsko, která má v časopise posledních deset stránek. Snažíme se, aby i tyto stránky byly co nejzajímavější, byť to není jednoduché, protože činnost této skupiny se týká projektů, Evropské unie, úředníků, obcí, "budovatelských" akcí - a toto není snadné předložit čtenářům jako zajímavé čtení.  

 

Bohužel, bohužel, bohužel, zatím se nám nedaří oslovit inzerenty či sponzory, byl jsem hrozně naivní, když jsem si myslel, že se kromě klasických inzerentů najdou bohatší lidé, kteří prostě časopis podpoří proto, že v něm budou vidět něco smysluplného, že ocení to, jak podporuje hodnoty, které drží naše životy nad "vodou". To byl samozřejmě omyl, nejsem si už ani jistý, jestli vůbec takoví lidé tyto hodnoty sdílí, přece jen už i naše Slovácko je stále víc podobné okolnímu světu, v němž rozhodně kultura a kulturnost dostávají pěkně na zadek.

 

Vážení čtenáři, nesmírně vám děkuji za přízeň, kterou čaospisu věnujete. Těším se na setkávání s vámi, pište, mailujte, telefonujte o čemkoliv zajímavém, co se kolem vás děje a co má podle vás "hlubší smysl". Více slov už nyní psát nebudu, musím si je šetřit do čísla 7 :)       

   

Radek Bartoníček, spoluautor stránek www.slovackoDNES.cz a Časopisu Ostrožska a Horňácka

 

Ps. Měl bych ještě dodat, že rozvoz časopisu začne v pondělí 10. listopadu, kdy se s kolegyní Zuzkou Lipárovou objevíme u všech prodejců, všem upřímně poděkujeme a zároveń se zkusíme mrknout a poptat, co se kde zajímavého děje. V pátek opustil časopis tiskárnu, časopis jsem zatím rozdával "spřízněným" lidem, které jsem potkával tak nějak náhodně, mimo jiné večer na fantastickém hodovém vyhrávání (perfektně hrály velezkušená CM Petra Mičky a mladá cimbálovka z Kozojídek, zpívali s ohromnou chutí místní ženy a muži) v nádherném nevelkém areálu Kozojídkách, o víkendu budu v tomto rozdávání pokračovat, v pondělí už začne jenom ostrý prodej :) :)