Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Co potřebuje ze všeho nejvíce náš kraj? Okamuru, Mišáka, nebo někoho jiného? A koho? Pište, prosím, své názory, děkuju!

Dost bylo ironie i humoru, s kterým jsem se pokusil napsat minulé texty, tentokrát bych chtěl být spíše vážnější. Hodně mi na tomto textu záleží a věřte mi, že budu rád, když k tému napíšete svůj názor. Velmi zajímavá diskuse pod minulým článkem mi dává naději, že i tentokrát napíšete sem na web názory, nad kterými bude mít smysl se zamyslet. Už dopředu vám za to děkuji!

Co napsat tentokrát na začátek? Možná bych mohl začít jedním zvoláním, po kterém už opravdu přejdu do "seriozního stylu". Takže, jdeme na to...

Tááááák jsem se nakonec mýlil! Tipoval jsem v ostře sledovaném senátním souboji spíše těsné vítězství hejtmana Stanislava Mišáka nad podnikatelem Tomio Okamurou, ale jak jistě všichni víte, vyhrál nakonec zcela jednoznačně Okamura, kterého jsem tady nazval v minulém týdnu samurajem, zatímco Mišáka strýcem.

Nechtěl jsem ani jednoho zesměšňovat nebo volit neuctivý tón, byla to jen určitá nadsázka, kterou jsem chtěl zvýraznit rozdíly mezi nimi. Nyní bych se spíše zeptal: Kdo z nich je pro náš region užitečnější a platnější, koho náš kraj potřebuje víc, kdo pro kraj udělá více?

 

 

Pan Mišák prožívá hluboké zklamání, alespoň to tedy vyplývá z sms zprávy, kterou poslal redaktorovi MF DNES po prohraném souboji.

"Chtěl jsem pomoci lidem v kraji, který mám tak rád. Žel, nepřesvědčil jsem je, že bych jim mohl více pomoci v kombinaci práce na kraji a v Senátu. Pokud si přáli, abych se o ně staral jen na úrovni kraje, tak mě neměli posílat do 2. kola a měli tam poslat jiného kandidáta, ale hlavně z našeho kraje. Nyní zvážím, zda mám nadále na úkor rodiny setrvávat v politice a starat se o druhé. Přesto děkuji všem, kteří mi v kampani pomáhali, i těm, co mi ve 2. kole dali hlas. St. Mišák."  Zdroj: http://zlin.idnes.cz/clanek.aspx?c=A121020_174850_zlin-zpravy_ppr

 

Jeho zklamání je tak velké, alespoň tedy, jak se zdá z jeho psaní, že dokonce uvažuje o odchodu z politiky. Měli bychom tedy litovat jeho i toho, že vyhrál Okamura? A nedoplatí náš kraj a tak i my sami na to, že Mišák je minimálně v boji o Senát mimo?

Těžko říci, pokud jde o Senát, jsem takřka přesvědčený, že jeho absence v Senátu náš kraj nijak nepoškodí, stal by se prostě jen jednou z mnoha spíše "figurek" ve stranickém soukolí. Na druhé straně jako člen velkého senátního klubu (mimochodem největšího v historii Senátu) by mohl přece jen prosadit své návrhy, tedy i návrhy, které se mohly týkat našeho kraje.

Složitější je už odpověď na otázku, jak moc by kraj utrpěl úplným odchodem Mišáka z politiky, tedy i z vedení kraje. Pro odpověď bychom potřebovali s jistotou vědět, jaký že byl Mišák hejtman a jak tomuto kraji prospěl. A tady upřímně přiznávám: nevím, nevím, mně se zdál jako hejtman nevýrazný, nevím, co skutečně podstatného prosadil, mnohými lidmi v kraji byl spíš vnímaný jako ten vzadu, ten, který sedí na zadním sedadle jako reprezentat kraje, zatímco u volantu všichni viděli jeho zástupce Libora Lukáše, ten byl tím, kdo dával autu směr, ať už fršel někde po "dálnici" nebo boural někde ve škarpě.

Toto vnímání Mišákovi do určité míry ale nahrávalo, nikdo ho nikdy (pokud vím) nespojoval s žádnou korupcí a odklonem zakázek, projektů a peněz různým kamarádům, na to byl považovaný Mišák za spíše takového slušáka a všechny neduhy světa i kraje byly vždy přičítány vzpomínanému "řidiči" - nakolik byl zosobněním zla tento "řidič", to by bylo zase na jiné téma a jiný článek.

 

Tolik tedy k panu Mišákovi, vzhledem k probíhajícím jednáním o kraji bude jistě příležitost se k  němu ještě vrátit. Pojďme v této chvíli rychle k Okamurovi. Co k němu napsat, jak popsat tohoto miláčka davů, který dokázal přitáhnout v druhém kole senátních voleb docela dost voličů?

Jelikož jsem jednou moderoval besedu s Tomio Okamurou, mají někteří lidé tendenci myslet si, že jsem přinejmenším jeho fanoušek či obdivovatel. Realita je ovšem jiná, řekl bych, že se snažím držet spíše opodál, chovám se spíše opatrně a v lečems jde na mě z jeho vystupování spíše strach.

Strach?! Jo, jo, víte, Okamura z mého pohledu vsadil na dosti populistický tón, strašně jednoduchý a samozřejmě nesmírně účinný. Navštívil jsem několik besed s ním a viděl jsem, jak ohromně šikovně dokáže odpovídat na otázky, jak má pro každého odpověď, která většinu posluchačů uspokojila. Tato taktika se mu vyplatila i v době voleb, jeho hlavní slogan o tom, jak musíme zastavit rozkrádání země politiky pochopitelně zabralo, stejně jako to, že politici by měli odpovídat hmotně za své skutky.

Božinku, jak je to všechno prosté a jednoduché, heslo o rozkrádání země zabere za každých okolností. Ne, že by někteří jedinci či skupinky tuto zem nerozkrádali, ale vše, včetně toho, jak tomu zabránit, je mnohem složitější, než nám to Okamura předkládá.

Přiznám se, že mi docela vadila ještě jedna věc, s kterou u vás zřejmě nepochodím. Tomio Okamura je svým způsobem skvělý společník do debaty, ale několikrát jsem se přesvědčil, že mu chybí jedna vlastnost: smysl pro humor, smysl pro ironii, schopnost udělat si třeba i srandu sám ze sebe. Nemusíte mi věřit, ale já mám prostě z lidí, kterým chybí humor, docela často strach.   

Pomůže tedy Okamura nějak našemu kraji nebo nepomůže? Nevím. Když kdysi začínal do našeho kraje jezdit, věřil jsem, že pomůže, teď si to myslím také, ale zdaleka už ne tak silně. Strašně moc by mě zajímalo, kdybyste mi někdo napsali: obrátili jste se na něj s něčím a pomohl vám? Vím totiž, že se na něj lidé, starostové či podnikatelé často obraceli a on pomoc slíbil, proto by mě ona odpověď moc zajímala!

Patřil jsem na začátku jeho účinkování v našem kraji k těm, který nevěřil hlasům, jež už v té době upozorňovaly na to, že hlavním Okamurovým cílem je vstup do vysoké politiky, ne pomoc našemu kraji. Nakonec se ukázalo, že náš kraj mu posloužil - omlouvám se za ten výraz - jako určitý výtah k moci. A když se nyní dostal do prvního patra (Senát), rád by ještě popojel výš a Nerudovou ulicí se vyšvihl až na samotný Pražský hrad. Jak asi víte, zahájil už sběr podpisů a pustil se o víkendu plnou parou do boje o prezidentský úřad.

V takovém případě, ehm, pokud se nemýlím, ovšem náš kraj v Senátu zastupovat nebude a senátní volby se budou opakovat - takže, pane Mišáku, to už byste vyhrál. Jaký by měl ale náš kraj užitek z takového podivného senátního souboje? Tomio, jestli jste šel bojovat za náš kraj jen kvůli tomu, abyste si otestoval veřejnou podporu kvůli prezidentským volbám, tak to mi přijde vůči lidem v kraji za poněkud neférové. Byť někdo namítne: byla by paráda, kdyby prezidentem této země byl senátor za náš Zlínský kraj!

Já bych si spíše přál, aby se Okamura skutečně stal senátorem za Zlínský kraj a ukázal v příštích letech, co byla u něj pouhá slova a co vážně míněné sliby. Určité předpoklady pomoci kraji jistě má, dokáže i díky internetu komunikovat s voliči mnohem lépe než kdokoliv jiný, nechybí mu ani nadšení a chuť do práce. Teď jde "jen" o to, co se z toho všeho vyklube - zatím jeho web připomíná spíše stránky byznysmena než politika...  

Na závěr bych rád přidal jednu osobní zkušenost s Okamurou - je to zkušenost dobrá. Když jsem chtěl asi před deseti lety napsat reportáž o japonských turistech v Praze, obrátil jsem se na něj a jeho přístup byl perfektní. Co slíbil, to splnil, všechno klaplo podle domluvy, takže nakonec v magazínu MF DNES vyšla reportáž, která podrobně popisovala jeden den těchto turistů v Praze. Jistě, nemusí to říkat vůbec nic o Okamurovi - politikovi, jistě dobře věděl, že článek byl pro něj jako "dovozce" turistů ohromnou reklamou, ale nepotkal jsem příliš lidí, kteří by postupovali v každém detailu tak profesionálně jako on. 

Nechme se ale překvapit, budoucnost nám jistě brzy odpoví na otázku, kdo se v tomto chlapíkovi mýlil či nemýlil. 

 

Můj základní pocit z krajských i senátních voleb, stejně jako z některých dalších věcí, je však především velký smutek. Každý den pociťuji při setkání s lidmi v našem kraji jejich obavy a těžkosti, každý den vidím, jak se ocitají v nelehké situaci a touží po jediném - po slušném životě, po zabezpečení rodiny, po tom, aby měli práci, a pokud možno práci, která by byla alespoň trošku slušně placená. Když se k takovým starostem přidají například ještě zdravotní problémy a já slyším, s kolika těžkostmi a plnými čekárnami se všude možně lidé setkávají, nemůžu pociťovat nic jiného, než tento ohromný smutek a zároveň i vztek.

Politici by měli mnohem a mnohem více dělat právě pro takové lidi, měli by mnohem a mnohem více bojovat za lepší pracovní a sociální podmínky v našem kraji, měli by s mnohem a mnohem větším rozmyslet přemýšlet, kam posílat miliardy, které do tohoto kraje chodí ze státního rozpočtu i Evropské unie.

Nikdy jsem nerozlišoval lidi podle výše jejich majetku, ke každému se snažím chovat stejně slušně a vstřícně, přesto jsem ale stále více přesvědčený o jednom: že někteří politici a úředníci na důležitých postech (nejen) v kraji jdou na ruku především těm, kteří mají pod "peřinou" schovaný větší balík peněz. Mělo například opravdu smysl dávat v našem kraji ohromné částky majitelům různých hotelů a dalších podobných podniků? 

Vzhledem k výsledkům krajských voleb je mé volání téměř marné, přesto se ale o ně pokusím: Kéž kraj obsadí slušní, schopní a energičtí lidé, kteří budou usilovat o jediné - o důstojný život lidí, kteří v našem kraji žijí!!!

RB