Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Chlouba Slovácka? Muzika, která zní v kostelech.. Tady jsem natočil ukázky z generálky výborných muzikantů a zpěváků z Hluku...

"Radku, já se budu muset na chvilku zastavit, běž přede mnú," uslyšel jsem od pana Sošky na schodech, které vedly k chrámu sv. Vavřince v Hluku. Bylo těsně před vánočními svátky, úterní večer 23. prosince, já jsem se šel podívat na generálku místního sboru, a s panem Soškou jsme se náhodně setkali právě před kostelem.

Myslím, že by na tuto ani jiné zkoušky nemusel pan Soška chodit, zdraví už mu tolik neslouží, ale stejně na tuto i jiné zkoušky šel. Jedny schody před kostelem, další schody, tentokrát už na pořádně uzkém a prudkém dřevěném schodišti - vyjít ty schody není úplně jednoduché i pro zdravého člověka. A od schodiště už dveře nA kúr, na kterém jsem uviděl řadu dalších zpěváků a také několik muzikantů. Právě tady se Hlučané scházeli pod vedením dvacetiletého(!), talentovaného klučiny Davida Štefánika, který sbor na štědrovečerní mši připravoval a také jej dirigoval.  

S jeho souhlasem jsem natočil na této generálce několik ukázek, které bych vám rád pustil. Pokud si je pustíte, věřím, že vás krása této muziky osloví stejně jako mě, který ví, že hlučtí zpěváci a muzikanti, stejně jako mnozí další muzikanti a zpěváci, kteří vystupují v kostelech na našem Slovácku, by si zasloužili mnohem více řádků, než jen těchto několik mých slov, navíc napsaných v rychlosti. 

Na videoukázkách uslyšíte také připomínky Davida Štefaníka, dávám je sem záměrně, abych více přiblížil generálku, a také, abych ukázal, že hlucký sbor se připravoval velmi pečlivě pod vedením skutečně přísného vedoucího. Sám jsem byl překvapen, když jsem onu přísnost pozoroval.

Všechna tato přísnost, všechno ono snažení a ochota, kterou jsem vám chtěl ukázat na příkladu pana Sošky, má svůj hluboký smysl. Dobře vím, že mnozí z těch, kteří poté odchází ze štědrovečerní mše, jsou takovou hudbou zasaženi a ještě dlouho jim zůstává v paměti i v srdci.

 

... každou z těch videoukázek mám rád a z každé si opakovaně pouštím muziku i zpěv