Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Česká televize odvysílala vydařenou Folkloriku o Luboši Holém. Tady si ji můžete pustit ...

Pokud jste nestihli v České televizi Folkloriku o Luboši Holém, nebo nevíte, že v televizi vůbec běžela, nyní si můžete celý pořad v klidu prohlédnout na internetu. Byl jsem velmi zvědavý, jak se podaří Břetislavu Rychlíkovi tuto vzpomínku  natočit, a myslím, že se mu to podařilo velmi dobře.

První záběry patří Hrubé Vrbce a krásné písničce Hrubá Vrbko, Hrubá, v podání otce Luboše Holého Martina, následuje vzpomínka v hrubovrbeckém evangelickém kostele a pořad, kteří v Brně připomínal 80 let Luboše Holého se záběry mladičkých bratrů Holých ve filmu Živá píseň.

Kromě toho je ale ve Folklorice množství dalších, mnohdy i ne tak známých informací, třeba podrobnosti o pobytu Luboše Holého na Kubě (včetně archivních fotek i filmu), nebo například povídání Luboše Holého s Antonínem Přidalem. Myslím, že mnozí si po zhlédnutí řeknete, jak málo jste tohoto známého zpěváka vlastně znali, a jak moc zajímavý život žil - a jak daleko a široko dokázal roztáhnout svá křídla z rodného Horňácka.

Bohužel, nemám delší čas, abych tady mohl nyní psát o všem, co mě při vysílání o Luboši Holém překvapilo a potěšilo, ale nejlepší bude, abyste si Folkloriku sami pustili a našli si to, co vás zaujme či potěší....

RB 

 

Tady je Folklorika o Luboši Holém ...

 

Anonce České televize na celý pořad:

Luboš Holý (21. 10. 1930 Hrubá Vrbka - 23. 1. 2011 Brno) profesor veteriny, vynikající zpěvák, muzikant, ale především "dobrý chlap", za všech okolností dobře naladěný, srdečný, veselý a plný elánu. V době studií získal muzikantskou průpravu v hrubovrbecké kapele Jožky Kubíka a v Brně se stal primášem cimbálové muziky Vysoké školy veterinární, pozdější muziky brněnského Slováckého krúžku. Jako zpěvák se prezentoval nejen s muzikami z rodného Horňácka, ale i s muzikami jiných regionů až po ostravský Technik a především brněnský BROLN. Stejně úspěšný jako na své pěvecké dráze byl i v profesním životě - vynikající pedagog veterinární medicíny a odborník známý daleko za hranicemi České republiky, například v Brazílii, Mexiku nebo na Kubě. Spisovatel Jindřich Uher o něm ve své knize Kam usedl pták napsal: "Luboš je chlapisko, jehož baryton burácí. Slyšet jeho hluboký hlas je zážitek, ale ještě podmanivější je, mít zpěváka na očích, pozorovat, jak graciézně, něžně dotváří pohybem i jiskrným pohledem očí svou píseň." A přesně takto si profesora Holého bude svět pamatovat napořád...