Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

ČERVENEC 2023: Můj občasný zápisník - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Prázdniny! Hurááá!!! S posledním červnem dojíždím večer v redakci styl práce posledních týdnů "práce od rána do večera on-line" a jsem fakt šťastný, že po velmi intenzivním období mě čeká několik dní volna. Na web Aktuálně.cz nemusím nic psát, mí šéfové ode mě nic neočekávají, prostě naprostá svoboda volnosti! Neuvěřitelné!!!!!! :) Takový stav přichází jednou za opravdu dlooooouhou dobu :) Většinou jednou, dvakrát do roka :)

 

Vrátil jsem se opět k nahrávání videí na Youtube, tak kdyby se chtěl někdo podívat, třeba ho některý rozhovor osloví, nspiruje, potěší.

 

 

 

 

 

1. červenec, sobota 

 

První den volna plním přání manželky - chce se podívat do Karlových Varů a atmosféru flmového festivalu :) Nechtělo se mi tam, ale nakonec to bylo zajímavé, i když člověk nejde na filmy, tak může zažít hodně zajímavého. Poslechl jsem si některé debaty, popovídal si s lidmi, holky byly šťastné, že tady mohly být - a to bylo pro mě to nejdůležitější.

Potkal jsem  tam náhodně i premiéra Petra Fialu, tak jsem dal několik fotek na Twitter.

 

 

 Toto video jsem točil v Brně před několika dny, ale dávám ho až nyní dodatečně. Zajímavé povídání.

 

 

 

  

V redakci jsem ale nechal několik článků, první vychází první červencový den. Hodně mi na něm záleželo, dost jsem se připravoval, jde o téma toho, jak naši politici a úředníci nedbali vyrování Nejvyššího kontrolního úřadu. Budu se tomuto věnovat i v příštích týdnech, včetně různých rozhovorů, například s ministrem financí i dalšími. Hlavně mě ale pochopitelně zajímá budoucnost, pokud ji chci ale víc chápat, musím se podívat na kořeny problémů v minulosti.

 

 

 

 

 

Naše varování politici nevyslyšeli, promrhali jsme 15 let, říká šéf kontrolního úřadu 

 

Už v dobách hospodářského růstu upozorňoval Nejvyšší kontrolní úřad na to, jak moc zásadních problémů politici v Česku neřeší. Po celou tu dobu v jeho čele stojí Miloslav Kala. V rozhovoru pro Aktuálně.cz popisuje, v čem Česko zaostává. "Potřebujeme hlavně smysluplné investice, vzorem by měl být v tomto pro nás Izrael," přeje si Kala. 

 

 

 

 

 3. červenec

Před odchodem na volné dny jsem nechal v redakci také toto video povídání s Jaroslavem Peštou, které vzniklo docela náhodně. Už skoro na konci jsem si všiml, že kolegové v redakci něco slaví - a ono to bylo 60 let pana Pešty v redakci :) Většina oslavy už byla sice za nimi, kytice byla předána, skleničky zaznovily a šampaňské bylo vypito, ovšem jedště zbývalo focení. A než začalo, využil jsem to na následující rozhovor. Páni! 60 let u novinařiny! To mám za sebou něco více než půlku. A těším se na dalších 30 let! :) :)

 

 

 

Jaroslav Pešta slaví 60 let v novinařině. Je to divný, ale psaní mě pořád baví, říká 

Žádný jiný český novinář se patrně nevěnuje aktivně své profesi tak dlouho jako Jaroslav Pešta. Sportovní redaktor nedávno oslavil šedesát let ode dne, kdy nastoupil do Hospodářských novin. Pro vydavatelství Economia, pod které spadá i deník Aktuálně.cz, pracuje dodnes. V rozhovoru vzpomíná na své začátky a říká, že ho práce i po šesti desetiletích pořád baví. 

 

 

6. červenec

 

"Věda nemá být otloukánkem." Langšádlová připravuje reformu, radí jí mladí vědci  

Jsou to mladí vědci a vědkyně, mají zkušenosti ze světa, je jich čtrnáct a patří ve svém oboru k tomu vůbec nejlepšímu, co Česko má. Kromě toho ale tvoří neformální poradní orgán ministryně pro vědu, vývoj a inovace Heleny Langšádlové (TOP 09). Té pomáhají s přípravou reformy, jejíž cílem je změnit českou vědu. 

 

 

Ještě jsem na dovolené, ale dávám některá videa z minulých dní. Toto je návrat do krásné Strážnice.

 

 

 

 

 

A o volných dnech je také čas ptát se lidí na nakěteré věci a přemýšlet nad jejich odpověďmi.

 

 

 

 8. červenec

 

 

 

 

 

Vinařka zasažená ničivým tornádem: Kdyby schválili spotřební daň na víno, skončím 

 

Miroslava Ježková, majitelka vinařství z Moravské Nové Vsi, patřila k mnoha lidem, kteří museli bojovat s ničivými následky tornáda. To přešlo přes jižní Moravu před dvěma lety a například Ježkovým výrazně poškodilo vinařství s vinohrady a další dva domy. Ve videorozhovoru Ježková vysvětluje, jak se vypořádala s následky tornáda, a zmiňuje, jak obtížné je živit se coby vinař.

 

 

9. červenec

 

 

 

 

Se Zdechovským prohrál o jediný hlas. František Talíř je vycházející hvězda lidovců 

 

Když lidovci rozhodovali o tom, kdo povede jejich kandidátku do evropských voleb v příštím roce, zvítězil europoslanec Tomáš Zdechovský. Hlasování ale přineslo překvapení. O pouhý jediný hlas za ním podle zjištění Aktuálně.cz zaostal třicetiletý náměstek hejtmana Jihočeského kraje František Talíř, který patří mezi mladé naděje KDU-ČSL. 

 

 

 

10. červenec, pondělí

 Na pondělí jsem si vymyslel cestu do Ostravy a byl jsem nesmírně šťastný, že jsem se takto rozhodl. Opět několik velmi zajímavých setkání s úžasnými lidmi! Na fotce můžete vidět Ilonu Rozehnalovou a Vojtěcha Vlčka, o obou se rozepíši na webu Aktuálně.cz, najdete tam také video rozhovory s nimi. Nevím, čím to je, ale Ostrava mě stále více přitahuje! 

 

 

 

 

11. červenec, úterý

Vzpomínka na Olgu Havlovou, obdidoval jsem ji. A když jdu přes Žižkov, často si vzpomenu, že se právě tady narodila. 

 

 

 

 

 

13. červenec, čtvrtek

Slíbil jsem organizátorům tohoto festivalu, že se o nich zmíním v médiích, ale nestíhal jsem, nestíhal jsem, nestíhal jsem. Naštěstí se mi objevilo volné okénko ve čtvrtek ráno, takže jsem vyrazil za hlavní organizátorkou tohoto festivalu. Nakonec z toho vznikla i zajímavé povídání na video, já byl ale hlavně šťastný, že jsem dodržel své slovo. 

 

 

 

 

Baví mě řešení problémů pro Porsche i TEDx, říká pořadatelka populárního festivalu  

Nebýt TEDx Prague, seděla by patrně v těchto dnech Markéta Jedličková v Německu, kde pracuje ve společnosti Porsche Engineering. Teď si ale vzala volno, protože se skupinou přátel připravuje další ročník populární akce, která se uskuteční v pátek 14. července odpoledne a večer v multifunkčním sále DOX+ v pražských Holešovicích. 

 

 

14. červenec, pátek

 

Stálé více mě láká poznávat různá místa naší země a především lidi, kteří v nich žijí. Když se tedy objevila šance udělat rozhovor s ministrem zahraničí Janem Lipavským ve Vejprtech, hned jsem si řekl, že odtud napíši také reportáž a zkusím také udělat videosestřih z jeho setkání s německou ministryní zahraničí - právě z toho důvodu vznikal rozhovor ve Vejprtech.

Nakonec jsem odjížděl z Vejprt hodnmě šťastný, protože jsem tady kromě velmi zajímavého místa potkal několik úžasných lidí. Snad nejvíce mě zaujala tato paní hospodská, jmenuje se Andrea a má hospůdku nad obcí. Napíši o ní v reportáži pro AKtuálně.cz, možná toto bude úvodní fotka. Miluji potkávání lidí, kteří jsou vstřícní, komunikativní, milí, zajímaví. Ale uvědomuji si, že jako novinář musím psát i o lidech, kteří jsou jiní.  

 

 

 

 

 

Lipavský se sešel s Baerbockovou přímo na hranici. Dorazili i němečtí demonstranti  

Symbolicky přímo na hranicích se sešel ministr zahraničí Jan Lipavský se svou německou kolegyní Annalenou Baerbockovou. Ve Vejprtech na Chomutovsku prohlásil, že česko-německé vztahy jsou nejlepší v novodobé historii. 

 

 

 

 

15. červenec, sobota

Potřebuji pracovat, pracovat, pracovat. A móóóc se těším :) Ale předtím ranní běh na místo, kde budu možná už za pár měsíců pracovat :) 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pražáci si myslí, že kroj a tradice jsou u nás hrané, tvrdí jihomoravský hejtman  

Lidovecký hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich se objevil na jedné z folklorních akcí a v rozhovoru pro Aktuálně.cz se rozpovídal o tradicích. Přitom si postěžoval na to, jak určitá část veřejnosti pohlíží na specifický jihomoravský region, ve kterém hrají, na rozdíl od jiných částí země, stále velkou roli tradice, jako je chození v kroji nebo kosení trávy. 

 

16. červenec, neděle

První čtvrtina prázdnin je pryč, moc se těším na zbývající části. Zatím jsem ale myšlenkami i fyzicky v práci, upřímně řečeno, tento horký víkend jsem využil k tomu, abych co nejvíce pracoval v chládku. Takže takto vypdal můj stůl v neděli večer, když jsem z redakce odcházel :) Není se čím chlubit :(