Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

ČERVEN 2023: Můj občasný zápisník (druhá polovina) - nadále z rodného Slovácka i z Prahy. Opět trochu ze soukromí a hodně z novinařiny a politiky

Dost často jsem na sebe naštvaný a mám pocit, že je to s mým psaním bída. Měl jsem ten pocit i v polovině tohoto měsíce a říkal jsem si, že musím předat. Tak snad se mi to podařilo.  

 

16. červen

 

 

 

 

 

17. červen

 

Sobotní reportážní cesta. Dopoledne jsem byl v Malé Vrbce, odpoledne mezi Romy v Brně. 

 

 

 

 

Neuplatňujme kolektivní vinu na Ukrajince, uklidňoval řečník rozčilené Romy v Brně x 

I když organizátoři z řad romské komunity avizovali, že sobotní odpolední vzpomínka na mrtvého Roma bude poklidnou pietou, velmi brzy po zahájení přerostla v emotivní protest. Několik stovek lidí, převážně Romů, skandovalo hesla proti vládě a také proti pomoci Ukrajincům, protože ze smrti Roma je podezřelý právě Ukrajinec. Setkání, na kterém někteří řečníci dav uklidňovali, skončilo modlitbou.  

 

 

    

 

Byl to majstrštyk. Kdybychom zdanili víno, nemohl bych jezdit domů, svěřil se ministr

Vláda i nadále trvá na ponechání nulové spotřební daně na takzvaná tichá vína. Experti její zavedení přitom doporučovali. Jedním z těch, kdo za vína bez daně bojoval, je i končící ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Ten se nyní v rozhovoru s redaktorem České televize svěřil, že by jen obtížně jezdil do svého vinařského kraje na jihu Moravy, kdyby zachování nulové sazby nevybojoval.  

 

18. červen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jsem šťastně vdaná a přála bych to každému. Katolička je pro manželství pro všechny x 

Sněmovna bude na konci června pokračovat v projednávání zákona, který by umožnil sňatky stejnopohlavních párů. Hluboce věřící Lenka Maredová z Prahy pro Aktuálně.cz říká, že takové manželství podporuje i spousta katolíků. "Nechápu, jak může lesbické manželství u sousedů ohrozit to moje," vzkazuje kritikům a dodává, že roli v odmítání manželství může hrát i strach z jinakosti. 

 

20. červen

 

 

 

 

 

 

21. červen

 

 

 

 

 

Kdo nemaká, bude vyměněn. Havlíček cepuje své "ministry", má na ně tabulky i záznamy 

Přestože se parlamentní volby mají konat až v roce 2025, stínový premiér Karel Havlíček z ANO podřizuje všechno tomu, aby šli lidé k urnám dříve. A aby předčasné volby hnutí vyhrálo. Bývalý dvojnásobný ministr ve své kanceláři předvádí, jak přísně kontroluje stínové ministry a připravuje se na převzetí moci. "Podívejte, tady je tabulka s jejich aktivitami. Kdyby nepracovali, končí," prohlašuje. 

 

 

 

 

 

Sním sen, že budeme mít přes 50 procent, říká Havlíček a ukazuje, jak cepuje kolegy x 

Ani na chvíli Karel Havlíček nepochybuje, že jeho hnutí ANO vyhraje příští volby. Stínový premiér a bývalý ministr je jedním z nejbližších spolupracovníků šéfa ANO Andreje Babiše. Důsledně se chystá na volby, ať už na řádné v roce 2025, nebo na předčasné. "Sním sen, že budeme mít přes 50 procent," říká a dodává, že tím myslí většinu 101 křesel v Poslanecké sněmovně. Nyní jich má ANO 71. 

 

 

 

 

 

 

22. červen

Manželství pro všechny má jen malou šanci. Poslanci jsou proti a řeší kompromis x

Na jednu stranu se hnutí ANO snaží ve sněmovně prosadit hlasování o manželství stejnopohlavních párů, na druhou by při něm zákon pravděpodobně odmítlo. Průzkum Aktuálně.cz ukazuje, že podpora v dolní komoře chybí. Klíč drží právě největší poslanecký klub, tedy opoziční ANO. Čerstvá vyjádření jeho představitelů ukazují, že se kloní k hlasování proti. Stejně jako zákonodárci vládní ODS.  

 

 

23. červen

 

 

 

 

 

 

 

 

Podle nakrájené pažitky poznám preciznost nováčka, říká šéfkuchař z michelinské Esky x 

V pražské michelinské restauraci Eska právě probíhá rozsáhlá rekonstrukce. Vznikne v ní nová část, která ponese jméno zdejšího šéfkuchaře Martina Štangla. Ten v rozhovoru pro Aktuálně.cz vysvětluje, že do podniku přijímá i začínající kuchaře. "Máme tu spoustu lidí, kteří nejsou kuchaři, ale mají elán, což je kolikrát mnohem lepší než mít znuděného kuchaře," vysvětluje Štangl.

 

 

 

 

 

 

 

24. červen

 

 

x  Sdílet článek Reportáž: Dva roky od tornáda. Místní se poprali s osudem a podnikají dál x 

Dva roky od ničivého tornáda, které se prohnalo několika vesnicemi na Podluží, jsou zasažená místa v naprosté většině opravena. Obyvatelé zasažených měst a vesnic většinou překonali všechny problémy a snaží se žít a podnikat dál. Kromě toho uspořádali Sousedské slavnosti a chystají se uvítat také rekonstruovaný kostel. 

 

 

 

 

 

25. červen

 

 

 

 

Odložte mobily a vyrazte ven. Stezka Českem mění lidem život, říká její zakladatel x 

Martin Úbl měl blízko k přírodě a výletům už od dětství, kdy ho brávala na různé cesty babička. S těmi, které začal absolvovat později, se to ale nedalo srovnávat. Úbl dnes inspiruje druhé tím, že chodí nejnáročnější dálkové pochody na světě, a k tomu vymyslel trasu podél našich hranic, na kterou se vydávají tisíce lidí. Deník Aktuálně.cz přináší první díl seriálu Inspirativní Česko. 

 

27. červen

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

28. červen

Pracovala pro všech třináct českých premiérů. Klaus je moje srdeční záležitost, říká

 

 Asi nikdo jiný kromě Marie Paduchové nemůže říct, že pracoval pro všech třináct českých premiérů. Na Úřad vlády přišla v roce 1994 a jejím prvním ministerským předsedou byl Václav Klaus, pro kterého připravovala podklady pro jednání kabinetu. Po téměř 30 letech se loučí a odchází do důchodu. Deníku Aktuálně.cz poskytla rozhovor na výstavě ve Strakově akademii, kde se s Klausem opět setkala.

 

29. června

 

Poslankyně: Když to nebude manželství, diskriminace stejnopohlavních párů zůstane x 

Poslanecká sněmovna začala opět probírat návrh na manželství stejnopohlavních párů. Pokud by do druhé hodiny odpolední, než začnou interpelace, domluvili všichni poslanci, měla by sněmovna rozhodnout o tom, zda návrh postoupí do dalšího čtení. "Toto je pro nás nyní priorita," říká poslankyně STAN Barbora Urbanová, která stejnopohlavní sňatky podporuje. 

 

 

 

 

 

 

 

 

30. červen