Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Časopis Malovaný kraj volá o pomoc: Hrozí nám konec, pomozte nám k záchraně, ozvěte se! Tak co, vážení čtenáři, navrhujete? A proč čtete raději blbosti?

Když jsem si včera koupil zcela aktuální číslo časopisu Malovaný kraj, našel jsem v něm i výzvu, kterou najdete pod tímto mým psaním. Svým obsahem není až tak "originální", redakce časopisu už několikrát upozorňovala, že je v koncích, teď se ale zdá, že je opravdu na konci cesty. Šlo přitom o cestu unikátní, stačí si uvědomit, že časopis začal vycházet v roce 1946!

Co ale dál? 

Jasně, jedno řešení se zdá zdánlivě nejsnadnější, ale bohužel, ve skutečnosti je téměř nesplnitelné. Stačilo by, aby si pár tisíc lidí na Slovácku řeklo, že jednou za dva měsíce utratí komických 35 korun a časopis si koupí. Bohužel, na Slovácku, stejně jako kdekoliv jinde, jsou holt lidé takoví jací jsou, a raději utratí podstatně více peněz za časopisy naprosto debilní a stupidní, ze kterých se dozví tak akorát blbosti o tzv. celebritách - a to ještě často blbosti, která ani nejsou pravdivé. Je to smutné, nevěstí to nic dobrého, ale to je tak asi všechno, co proti tomu můžeme dělat. 

V minulosti, kdy jsem byl ještě více naivní než dnes, jsem si myslel, že lidé na Slovácku jsou patrioti, záleží jim na jejich regionu a proto prostě podpoří například časopis o jejich Slovácku. Stejně tak jsem si myslel, že podnikatelé na Slovácku třeba dají nějakou tisícikorunu, aby také časopis podpořili. Samozřejmě takové uvažování z mé strany bylo naprosto chybné.

Co tedy dál?

Každá rada dobrá, teď v této chvíli, bez většího uvažování, mám pouze novinářské rady. Například bych redakci navrhoval dělat časopis atraktivnější, zajímavější, s ještě kvalitnějšími články a fotkami a také s větším pohybem v terénu - to vůbec neznamená, dělat ho nějak poklesle nebo podbízivě.

Pokud by to bylo technicky možné, omezil bych také počet barevných stran, barevné strany obvykle dělají časopisy podstatně dražší, je mi jasné, že Malovaný kraj potřebuje barvu, ale myslím, že může být na méně stránkách. Debatovat by šlo jistě o samotných tématech v časopisu, občas jde o témata, která podle mě většinu čtenářů nezajímají. Řadu článků by šlo jistě i krátit a dát tak prostor dalším materiálům.

I přes tyto připomínky ale zároveň říkám, že časopis si vždycky koupím a vždy budu usilovat o to, aby nezanikl. Považuji ho za jedno z velkých bohatství našeho Slovácka, které by nemělo zaniknout. Nemálo článků si čtu s velkou radostí, jsem šťastný z toho, kolik nového se dozvím o lidech i Slovácku, vysloveně se těším jako malý kluk na starší čísla Malovaného kraje. Bolí mě, když pozoruji dnešní nezájem lidí i sponzorů, nemluvě o dnešních mladých lidech, kteří nemají zřejmě k časopisu vztah vůbec - to se ale týká nezájmu mladých o čtení obecně.

Je možné, že Malovaný kraj, nebo časopis podobného zaměření, se nakonec "přestěhuje" na internet a získá elektronickou podobu. Je to jistě jedno z možných řešení, dnes už i spousta starších lidí na internetu čte a postupem času jich bude ještě mnohem více. Přijdete sice o krásný požitek z psaného slova a grafiky na "papíře", zároveň se ale budeme moci dál obdarovávat ze všeho národopisného a vlastivědného - to je totiž podtitul Malovaného kraje. I internetová elektronická verze ale bude něco stát, jezdit za články, lidmi a akcemi, psát je, fotit, zpracovávat, to nelze dělat bez jediné koruny. Jako člověk, který dělá několik let web a časopis jen z jedné malinké části Slovácka, bych o tom mohl mluvit dlouho. 

Každopádně držím veleúzkému kolektivu redakce a veleširokému počtu členů redakční rady palce, aby se jim podařilo východisko z dnešní zoufalé situace najít. Snad se najde víc čtenářů, snad se najde víc inzerentů, snad se najde víc politiků a úředníků, kteří si uvědomí, jak je důležité, aby Slovácko o svůj časopis po několika desítkách let nepřišlo. Za sebe říkám, že jako čtenář budu časopis dál kupovat, jako autor webu dál propagovat a jako novinář budu rád do časopisu psát i fotit - pochopitelně bez nároku na honorář.

Pokud je ve vašich silách jakýmkoliv způsobem Malovanému kraji pomoci, udělejte to. Věřte mi, že to má smysl.

RB 

  

 

 

 Když už píši o časopisech na Slovácku, alespoň jednou větou se zmíním o tomto časopisu - ZVUK. Vynikající časopis s řadou skvělých článků, kterému bohužel chybí kromě peněz jediné - samozřejmě, chybí mu lidé, kteří by měli chuť dozvídat se spoustu a spoustu informací z minulosti a současnosti Slovácka i dalších míst Zlínského kraje. Snad se ještě někdy takoví lidé narodí a někdo je k čtení o rodném kraji přivede.