Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Časopis č. 5 Ostrožska a Horňácka je na světě. Co v něm najdete?

Pokud máte zájem, můžete se premiérově podívat na titulní stranu dalšího čísla Časopisu Ostrožska a Horňácka, který má podtitul Krajem sv. Antonínka. O víkendu jsem si zase na chvíli pořádně oddychl, protože časopis je dokončený a už se začíná tisknout. V úterý bude časopis pěkně zabalený a dostane se do prodeje. Zase se tedy začnu umývat, čistit si zuby, odpovídat na maily a normálně chodit mezi lidi - minimálně několik dnů, než začnu připravovat naostro další číslo :)

Co k časopisu s číslem 5 napsat? Především jsem vás chtěl poprosit, jestli byste si ho koupili a případně o něm řekli lidem, kteří o něm nikdy neslyšeli. Každý čtenář, ať spokojený nebo nespokojený, je důležitý, spokojený si ho bude kupovat dále, nespokojený mi může alespoň poslat náměty na vylepšení. Počet prodaných výtisků se v současnosti téměř rovná počtu vytištěných kusů, což je téměř 2 500 výtisků. Vždycky mám strach, jestli si lidé časopis koupí, ale odbyt je zatím hodně slušný - stejně jako reakce na něj.

Osobně jsem samozřejmě sám sobě největším kritikem, cítím, co vše bych měl vylepšit, ale tak nějak jsem na tuto kritiku sám, pokud se časopis někomu nelíbí, neřekne mi to, kritika z očí do očí se moc nenosí (s úsměvem bych mohl dodat, že s podobným povzdechem se v neděli svěřil při ranním kázání v lhotském kostele P. Reif, když říkal, jak všichni farářům pochlebují, ale za zády si třeba myslí něco jiného).

... Osobně cítím, že některým se zdá v časopise příliš mnoho folklóru a duchovních témat, což je svým způsobem pravda. Sám nad tím přemýšlím nejvíc, určitě se nechci točit stále dokola, nechci omýlat pořád dokola ta samá témata, zcela jistě chci, aby se časopis posouval určitým způsobem dál dopředu. Holt ale si myslím, že tradice či duchovní život ukrývají hodnoty, které má smysl "šířit".

Samozřejmě je otázka, jak to udělat, nesmírně mi chybí více lidí, s nimiž bych mohl dělání časopisu konzultovat, takových lidí je kolem mě málo, a to málo má navíc spoustu jiných svých aktivit - to se ale netýká jen časopisu, najít "spřízněné" duše s podobnou krevní skupinou a navíc ještě se schopností říkat otevřeně a kriticky své názory, je prostě problém. Ale třeba to bude lepší - vydavatel časopisu mi jmenoval redakční radu, ve které jsou hlavně lidé z radnic, takže o výborné náměty nebudu mít nouzi :)

A teď k samotnému časopisu. Poprvé jsem přišel s novinkou, že čtenáři najdou v řadě článků odkaz právě na tyto naše stránky, to znamená, že fotky, které se nevešly do časopisu, budou tady na stránkách. A mělo by se to postupně stávat i s texty, prvním textem bude zřejmě rozhovor s farářem z Boršic u Blatnice. S tímto rozhovorem byla potíž, někteří namítali, že "duchovního" bylo v časopisu už moc, nakonec jsem tento hovor nějak uhájil a dokonce vyjde na třech stranách. I tak byl ale delší, zbytek bude tedy na stránkách...

Pokud jde o první stranu, snímek je z Horňáckých slavností 2008, konkrétně z vystoupení Sborečku žen z Lipova, dívenka na fotce je dcera primáše Petra Galečky, do zástěry maminky se "schovala" právě při vystoupení sborečku. Fotečka se mi líbila od začátku, nakonec jsem o ní začal uvažovat jako o hlavní fotce, a lidé, s nimiž jsem celou věc konzultoval, byli pro první stranu jednoznačně.

Na dalších stránkách časopisu najdete například dvoustránky z Horňáckých slavností, z Ostrožské Lhoty, z Ostrožské Nové Vsi, z Uherského Ostrohu, z Blatnice, Blatničky i Hluku, stránku z Louky, zahradníka z Veselí nad Moravou, horkou aktualitu z ostrožských krojovaných Tradic, nechybí samozřejmě fotoreportáž z Antonínku, atd. A nechybí ani sport, samozřejmě fotbal. Jako obvykle jsem nafotil mnoho fotek, hodně je jich krojovaných, ale slibuju - postupně plánuji, že od tohoto focení odejdu, cítím, že se mi v tomto nedaří hledat nové pohledy a náměty...

S časopisem mi opět pomohlo několik lidí, těžko bych tady vyjádřil, jak jsem těmto lidem nesmírně vděčný. Zejména, když jsem zvyklý časopis do poslední chvíle měnit, překopávat, přepisovat, přemítat, co má a nemá smysl publikovat. o to je to horší situace pro mé okolí. Jsem velmi vděčný za spolupráci grafikovi časopisu panu Šopíkovi, korektorce paní Jagošové z týdeníku Naše Slovácko, tiskaři panu Vyšenkovi. A samozřejmě "psavcům" Zuzce Lipárové a Staňo Dufkovi. Zuzana Lipárová se na tomto časopise podílela dosti výrazně, myslím, že jak od tohoto projektu uteču, ona rychle přiskočí na pomoc :)

Jsem vděčný i manažerce Mikroregionu Ostrožsko Janě Bujákové a starostům, protože holt je to tak, že bez nich by časopis nevycházel.Jsem jim vděčný i za určitou svobodu tvořit tento časopis, byť toto by bylo spíše na samostatné téma. Když ale slyším, jak například veselský starosta zasahuje do práce médií, tak má náš časopis ve srovnání s nimi absolutní svobodu psaní. Jenže zase má o něco méně čtenářů, protože veselský starosta po mé kritické připomínce k němu, snížil počet kusů na radnici a zakázal informování o časopise v městských médiích :)

Tož tolik. Dost bylo "keců" kolem časopisu, co jsem chtěl "světu" říci, to jsem napsal právě do něj... S vírou, že potěším ty, kteří ho budou číst...

 

RB