Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Byli jsme na soustředění za fotbalisty Slovácka: Švancara na detektoru lži a Cissé na běžkách

1295082319-slovacko-nove-mesto-2-029

Dva dny jsme strávili s fotbalisty Slovácka na soustředění v Novém Městě na Moravě. Všechno zorganizoval Staňa Horák, který píše pro Kurýr. Zatímco fotbalisté spali v hotelu FIS, tak naše výprava, která čítala osm lidí a malého asi ročního (?) Matýska se ubytovala asi pět set metrů od výpravy Slovácka v penziónu Enpeka. Byli to sice pracovní, ale parádní dva dny na Vysočině i díky skvělé partě lidí, která za fotbalisty Slovácka odjela.  

Tady je materiál, který jsem na soustředění nasbíral a vyšel v sobotním Slováckém deníku.

 

Petr Švancara jako vždy nezklamal. Je to jenom malá část povídání s nejlepším střelcem Slovácka 

 

Každý zápas ve Slovácku může být pro mě poslední – 

říká Švancara, který se podrobil na soustředění zkoušce na detektoru lži

Nové Město na Moravě - Mezi dopoledním a odpoledním tréninkem měli hráči Slovácka na soustředění v Novém Městě na Moravě zhruba dvouhodinovou pauzu. Krátili si ji různě. Většinou zašli na kávu, odpočívali na pokoji nebo prostřednictvím počítačů a mobilů komunikovali s rodinou. Výjimkou nebyl ani Petr Švancara až na čtvrteční odpoledne, kdy jsme požádali o rozhovor.
 
„Dneska to nepůjde borci, za chviličku jdu na detektor lži,“ uculoval se útočník Slovácka. 
 Přibližně za hodinu se přece jenom v recepci hotelu objevil a ochotně odpověděl na několik otázek.

Myslel jste to s tím detektorem lži vážně?

Určitě! Kontaktovala mě jedna firma, jestli bych nebyl proti tomu, podrobit se zkoušce na detektoru lži. Vedení klubu také neprotestovalo a já jsem pro každou špatnost. Tak jsem to vyzkoušel.

Jak to probíhalo?

Hoši, musím vám říct, že to byl neskutečně fantastický zážitek. Těmto věcem já fandím a zlodějům a kriminálníkům by to měl přikazovat zákon. Ta zkušenost je pro mě fantastická v tom, že mi nikdo nevyvrátí, že to někdo může oje...To prostě nejde. Máte na těle osm bodů a ten přístroj ví, jakým způsobem to chce ta vaše hlava obejít. 

Zkuste to přiblížit, jaké jste měl otázky?

Ze začátku jsem měl lhát, ale já jsem to přeslechl, takže začátek mně trošičku zahaproval. Otázky byly vesměs k mé osobě. Z počátku jednoduší, ale postupně složitější. Byly to spíš recesní otázky typu: jestli jsem vtipnější než třeba Pavel Horváth, nebo jestli piju pivo a podobně.

Odpovídal jste na všechny otázky pravdivě?

Musím se přiznat, že jsem jednou zalhal na otázku, jestli umím šít. Řekl jsem, že ano. Po skončení testu mně řekli, že to byla otázka, na které přístroj vyletěl až úplně nahoru. Druhá otázka, u které přístroj vyletěl úplně nahoru byla, když se mě ptali, jestli jsem lepší než Lionel Messi. Odpověděl jsem, že ne (směje se Švancara).

Vedení fotbalového Brna chtělo podrobit na detektor lži svoje hráče. Jaký na to máte názor v tomto případě?

Já si myslím, že do fotbalu to nepatří. Jestli chce někdo zkoumat, že někteří fotbalisté hrají záměrně špatně, tak já věřím, že k tomu nepotřebuje detektor. Ten fotbal to těm klukům, co do toho nedávají, všechno jednou určitě vrátí. To je ale můj osobní názor. Někdo může prosazovat, že fotbalový klub je také firma a ti zaměstnanci se tomu musí podřídit. Tak to asi myslí i Pros (majitel Zbrojovky Brno, pozn. aut.). Na druhou stranu mě těší, že jsem asi jediný fotbalista na světě, který si detektorem prošel. 

Pojďme k vám a fotbalovému Slovácku. V létě vám končí smlouva, už s vámi někdo jednal o prodloužení?

Trenér říkal, že je tam možnost té opce a že mě nechává, abych byl v nejistotě. To je jeho názor, ale já na to mám jiný názor. Já bych byl rád, abych už věděl, co se mnou v létě bude. Teď to beru tak, že každý zápas, který odehraji ve Slovácku, může být pro mě ten poslední. Proto si každé utkání budu snažit užít a užít si také toho regionu.
Těmi výkony, které budu na jaře podávat bude záležet jenom na mně, jestli si o to prodloužení řeknu, nebo ne. Já respektuji rozhodnutí klubu. Mám tam sice opci, ale ta se prodloužit nemusí a bude všechno jinak. Věřím, že si k tomu co nejspíš sedneme a já si nebudu muset hledat něco jiného. Já jsem ve Slovácku spokojený a absolutně nemám důvod něco měnit.

Myslíte si, že k dohodě by mohlo dojít ještě před začátkem jarní části ligy?

To si myslím, že nedopadne. Vidím to tak po sezoně, nebo spíš v jejím průběhu. Nechci se tím už v hlavě zatěžovat, protože mě bylo jasně řečeno, že to takto bude. Vedení s tím prý počká až na konec sezony. 

Jaká je vaše představa o nové smlouvě?

Já bych chtěl v létě podepsat ještě na dva roky. Samozřejmě nejraději ve Slovácku, ale i pak jako by, do nějakého ligového týmu. Nechci se sám sebe nějak hodnotit, ale ty dva roky bych si na ligu určitě troufl. Ať to dopadne už jakkoliv, tak jsem strašně rád, že jsem to angažmá tady dostal. Důležité je, aby ta liga pro ty lidi a ten region tady byla i v budoucnu. Jestli se Švancarou nebo bez, to už je jedno. Každému, kdo sem půjde, budu to angažmá závidět.

Jak se zatím vypořádáváte s tvrdou zimní přípravou?

Já už to beru tak, že z toho těžíme celé jaro. Není to pro mě nic nového.

Trenér Soukup zařazuje každý den běžky. Setkal jste se s tím během své kariéry?

Musím přiznat, že ne. Takto na to nikdo nedbal. On tyto věci hodně prožívá a asi to bude jeho koníček. Myslím si, že chodí běhat i v době volna. Tu výbavu a to mazání má parádní asi tomu věří. Mně to také nevadí, beru to jako takové zpestření toho soustředění. 

Jste aktivní fanoušek zimních sportů? Můžeme se s vámi potkat někde na sjezdovce?

To zase ne. To nejsou moje sporty. V zimě jedině hokej a v létě tenis. Sjezdovky mě ani nepřipomínejte. Zrovna v tuto chvíli (čtvrtek, pozn. aut.) je tchýně na operaci nohy, kterou si zlomila na lyžích, které jsem ji dal na Vánoce. Doufám, že to dobře dopadne. Trošičku si to dávám za vinu a říkám si, jestli v tom nemám prsty.
 
 
 
 Útočník Slovácka Petr Švancara, který právě mluví o detektoru lži
 
 
 
Nová posila fotbalistů Slovácka Cissé. Amadeu, který přišel z Bohemky je v u nás zhruba tři roky a mluvil solidně česky, takže nebyl potřeba žádný tlumočník

 Na běžkách jsem udělal velké pokroky -  říká Amadeu Cissé


Nové Město na Moravě – Také mezi fotbalisty Slovácka se dali najít v Novoměstském areálu Zlaté lyže téměř dokonalí běžkaři. Pohled na Radka Szmeka a Radka Mezlíka prozrazoval, že tito borci určitě nemají běžky na nohou poprvé. Radek Szmek podle trenéra Soukupa patřil k horkým kandidátům na první místo v sobotních závodech. „Už podle toho jeho pohybu je na něm vidět, že je opravdu dobrý. Myslím, že závody vyhraje Szmek nebo Mezlík,“ tipoval vítěze kouč Soukup. Radek Szmek přiznal, že v žákovském věku se tomuto sportu věnoval dokonce závodně. „Byl jsem v lyžařském klubu a jezdili jsme po různých závodech. Jdu na běžky i když máme volno a baví mě to.“
 
Přesně opačné problémy s dvěma prkýnky měla dvojice Amadeu Cissé z africké Guineje a Makedonec Ilija Nestorovski. Hráči Slovácka už měli dávno za sebou jeden okruh v areálu závodních tratí. Dlouho, dlouho se čekalo, než se v dálce objevil Nestorovski a pár desítek metrů se za ním trápil Cissé, který vyzkoušel běžky na soustředění vůbec poprvé v životě. „Když jsme byli na soustředění se Slavií v Krkonoších, tak jsme byli rozděleni na dvě skupiny. Kdo chtěl, tak šel na běžky a ostatní šli běhat. Já jsem byl pořád v té skupině, která jenom běhala. Nejhorší je na těch běžkách zatáčet, ale myslím, že už jsem udělal od prvního dne velké pokroky,“ chlubil se Amadeu Cissé
 
 
 
 Amadeu Cissé při sjezdu
 
 
Dva borci, kterým dělaly běžky největší problémy. Amadeu Cissé a Ilija Nestorovski
 
 
Cissé ukazuje aktuální teplotu v jeho rodné Guineji
 
 
 Tady jsou pro změnu nejlepší běžkaři. První na fotce je Radek Szmek a za ním Radek Mezlík
 
 
 Trenér Slovácka Miroslav Soukup byl po celou dobu našeho pobytu vstřícný a ochotný

Trenér Soukup má za sebou několik dálkových běhů 

 Nové Město na Moravě - Odpolední program patřil na soustředění fotbalistů Slovácka výhradně běžkám. Kolem druhé odpoledne se hráči z hotelu pomaličku trousili k lyžárně. Jeden z prvních byl u běžek trenér Miroslav Soukup, který výhradně sám připravoval svým svěřencům lyže.
Teploty nad nulou a mokrý těžký sníh, který kropily děšťové přeháňky. Správně namazat je v takovém počasí téměř alchymistický výkon. To neplatí pro Miroslava Soukupa. Už na první pohled bylo vidět, že tento muž se přípravě lyží vyzná.
 
„Nechtějte vidět můj kufr v autě. Nechci kecat, ale ty vosky, které tam mám, tak stály nejmíň čtyři tisíce,“ prozradil velký příznivec běžkařského sportu. Jen málokdo ví, že trenér Slovácka se před několika lety zúčastnil několika dálkových závodů na běžkách. „Ve své minulosti mám za sebou několik maratónů. Jel jsem Jizerskou padesátku, Šumavský maratón, Krkonošskou sedmdesátku. Mám odjetých asi pět takových „laufů“. Naposled jsem jel někdy před patnácti lety Šumavský maratón a pamatuji si, že jsem měl čas něco kolem tří hodin. Každou zimu najedu na běžkách zhruba tři sta kilometrů,“ prozradil Miroslav Soukup. 
 
Kouč Slovácka Miroslav Soukup - největší odborník na mazání lyží 
 
 
 Tady je rozhovor s druhou posilou Slovácka Danielem Nešporem. Mluvil strašně tiše a nesměle. 
 

 Nešpor: atmosféra ve Slovácku je lepší jako v Bohemce


Nové město na Moravě - Na prvoligové scéně se objevil tento levonohý obránce v dresu Bohemians 1905 poprvé v podzimní části Gambrinus ligy. Na svém kontě má teprve jedenáct prvoligových startů, ale pokud nastoupil, tak nikdy nestřídal. Defenzivní fotbalista Daniel Nešpor je novou tváří v kádru fotbalistů Slovácka. Kmenový hráč druholigové Vlašimi bude v jarní části ligy hostovat v Uherském Hradišti. Na soustředění v Novém Městě na Moravě načal druhý týden v kádru Slovácka.

Jak snášíte zimní přípravu pod trenérem Soukupem?

Je to fyzicky náročné, ale s tím se dalo počítat. Každá zimní příprava má něco do sebe, a já si myslím, že to zvládám zatím bez problémů.

Proč jste odešel z Bohemians, kde jste měl stálé místo v sestavě, do klubu, kde budete o svůj post muset bojovat?

To je jednoduché. Odešel jsem z toho důvodu, že Bohemka a Vlašim, který je můj mateřský klub, se nedohodly na dalším mém hostování. Bohemka možná zájem měla, ale asi se s Vlašimí nedomluvili a do toho přišla nabídka ze Slovácka.

Tušil jste, ke konci podzimní části ligy, že v Praze skončíte? V posledním utkání už jste ani nenastoupil…

Tušil – netušil. Všechno to šlo mimo mě. To je tak všechno, co vám k tomu můžu říct.

Jak vypadaly vaše námluvy se Slováckem?

Já jsem se s trenérem Soukupem sešel v Praze a byl u toho i majitel Vlašimi. Popovídali jsme si a trenér mně řekl jeho představu, co ode mě bude očekávat, a proč si vybral právě mě.

Přicházíte jako krajní obránce. Na tomto postu je ve Slovácku velká konkurence. Myslel jste na to?

Zdravá konkurence je potřeba, jinak se ten hráč k lepším výkonům nedonutí.

Kam řadíte vaše angažmá ve Slovácku?

Já jsem tady příliš krátce, abych to hodnotil, ale myslím si, že to bude pro mě krok dopředu.

Dají se porovnávat z vašeho pohledu oba kluby. Myslím tím Bohemians a Slovácko?

Můžu to hodnotit zatím jenom z toho mého počátku, ale celkově ta atmosféra se mně zdá ve Slovácku lepší.

V čem je lepší?

Těžko říct…zdá se mně to prostě lepší. Pro mě byla Praha takové stresové město. Pocházím ze Světlé nad Sázavou a to je šestitisícové městečko. I když nemám s adaptací problémy, tak na Prahu jsem si nemohl nějak zvyknout. 

Pro vás bude pikantní hned první zápas na jaře. Na Slovácko přijede právě Bohemians…

Určitě ten zápas bude mít pro mě jiný náboj, ale teď jsem hráč Slovácka a budu dělat všechno pro to, abychom to utkání zvládli.
 

Fotbalová kariéra Daniela Nešpora 28.9. 1987

SK Sklobohemia Světlá nad Sázavou (1992 - 1997)
Slovan Havlíčkův Brod (1997 - 2001)
AC Sparta Praha (2001 - 2003)
FC Vysočina Jihlava (2004 - 2008)
FC Graffin Vlašim (2008 - 2010)
Bohemians 1905 (2010)
Slovácko (2011)
 
Hodnocení soustředění od kouče Slovácka Miroslava Soukupa 
 

Příprava Slovácka: nabírání fyzičky a Cisse na běžkách

 
Ráno rozcvička, hala, výběhy do okolí hotelu, odpoledne běžky, večer posilovna a rehabilitace. To byla zhruba týdenní náplň svěřenců Miroslava Soukupa na Vysočině.

Nové Město na Moravě - Českomoravskou vysočinu zvolilo vedení Slovácka ke kondičnímu soustředění v druhém lednovém týdnu. Šest dnů polykali tréninkové dávky fotbalisté aktuálně devátého celku Gambrinus ligy v okolí hotelu Ski v Novém Městě na Moravě. „Mimo Slovácka tady máme ubytované ještě mužské i ženské reprezentanty Ruska v biatlonu. Fotbalisté jsou ubytovaní v nové části hotelu, který má čtyři hvězdy. To je ta nejlepší kategorie,“ prozradil obchodní manažer hotelu Pavel Dvořák.
 
Teploměr ukazoval několik stupňů nad nulou, ale i přes nečekanou oblevu byla sněhová pokrývka v okolí hotelu pro potřeby fotbalistů více než dostačující. Trenér Soukup tak mohl být s průběhem soustředění spokojený. „My jsme měli nějakou představu, se kterou jsme sem jeli a chtěli jsme v tomto období využít hlavně běžky. To byl hlavní záměr našeho soustředění. Vím, že v republice je jenom málo areálů, které jsou takto specializované na běžkařské tratě. Nechci to nějak rozebírat, ale vím, že trénink na běžkách zvyšuje fyzickou kondici výrazným způsobem. Potvrzuje se mi to na výsledcích ze sport testerů.  Proto jsme zvolili právě tento areál v Novém Městě. Na běžkách trénují všichni včetně Cissého.  Já jsem se soustředěním spokojený, hlavně aby hráči zůstali bez zranění a dalších komplikací,“ přeje si kouč.

Zranění a nemoci hráčů se zatím Slovácku vyhýbají. Nachlazený byl Michal Kordula, ale i ten už je v plné tréninkové zátěži a drobné šrámy si léčí jenom Martin Kuncl. „Martina pobolívá koleno, tak měl nějaké úlevy,“ upřesnil zdravotní stav svých svěřenců Miroslav Soukup.

Běloruského gólman už je na Slovácku – k áčku se připojí v pondělí


Pětadvacet hráčů absolvovalo galeje na kondičním soustředění v Novém Městě na Moravě. K prvnímu zúžení kádru dojde koncem ledna před odletem na herní soustředění do Turecka. Lodivod Slovácka má už dnes jasno o které fotbalisty půjde. „Nepoletí s námi dva ze tří dorostenců, které máme teď v přípravě. Do Turecka počítám s třiadvaceti, ale spíš se čtyřiadvaceti fotbalisty,“ nastiňuje svoje představy Soukup, který se nebrání ani dalšímu posilňování kádru. „My se nevzdáváme posilnění mužstva o jednoho útočníka. Musí to být ale výrazně dobrý hráč, nebo někdo, kdo má pro klub nějakou perspektivu. Fanoušci možná čekají přestupovou bombu, ale my se musíme ohlížet i na možnosti klubu.“

Drobné změny v kádru, ale přece jenom tento týden přinesl. Prodloužení hostování Radka Szmeka do konce ligy je na téměř spadnutí a ve čtvrtek začal s juniorkou Slovácka trénovat také běloruský gólman Ilja Motalygo. „Troufám si tvrdit, že varianta se Szmekem je vyřešená. Posune se mu hostování s opcí o další půl rok. Co se týče běloruského brankáře, tak ten bude v přípravě minimálně do odletu mužstva na soustředění v Turecku. Zatím trénuje s juniorkou, ale v pondělí se připojí k áčku. Pokud ukáže, že ty jeho kvality jsou vyšší jako dvou našich mladých gólmanů, tak zůstane s námi. Pokud ne, tak po třech týdnech svoje působení ukončí,“ vysvětluje kouč Slovácka.

V následujícím týdnu čeká Slovácko první přípravné zápasy. Ve středu se ve dvojzápase představí na staroměstském Širůchu třetiligová HFK Olomouc a druholigový Hlučín. Soupeře volilo vedení klubu záměrně od těch papírově nejlehčích až po generálku proti silné Žilině, která prověří Slovácko týden před ostrým startem ligy. „Dvojzápasy jsme volili záměrně. Chci vidět ve hře všechny hráče a utkání proti Žilině bude vyvrcholením celé zimní přípravy,“ dodal na závěr Soukup.
 
Vlevo trenér Slovácka Miroslav Soukup a asistent Jiří Dekař
 
 
Zaběžkovat si přišel i ředitel klubu Vladimír Krejčí 
 
 
 
Fotbalisté Slovácka v siestě před odpoledním tréninkem. Zleva: Kordula, Kuncl a Volešák 
 
 
 
 
 Moderní běžkařský areál v těsném sousedství hotelu SKI. FOTO: LENKA BÍDOVÁ 
 
 
Středeční plán svěřenců Miroslava Soukupa
 
 
 
 
Tady je část naší výpravy při cestě na běžkařské tratě a k hotelu SKI
 
 
A tady už představení všech účastníků akce jednotlivě. Fotografka a velký fanoušek Slovácka Lenka Bídová...
 
 
 
...a ještě jedna fotka Lenky
 
Její manžel Lubomír Bída. FOTO: LENKA BÍDOVÁ
 
Muž, který vše dokumentoval na kameru Marek Jurák.  Pro Slovácko dýchá a bojím se, že by za něho dal i život 
 
 
Velmi důležitou funkci měla i Jana Stašková
 
 
Simona Uhříčková a František Uhříček, který nahrává na kameru téměř všechny tiskovky Slovácka pro oficiální stránky klubu. FOTO: LENKA BÍDOVÁ
 
 
Malý Matýsek, ten patří k Simoně a Františku Uhříčkovým. Trošičku se nám zamlžil foťák. FOTO: LENKA BÍDOVÁ
 
 
Staňa Horák, který celou akci zorganizoval a zajistil ubytování. Staňa píše pro Kurýr.
FOTO: LENKA BÍDOVÁ
 
 
Hromady technického sněhu, kterým se v tomto téměř jarním počasí doplňují tratě u hotelu SKI.
FOTO: STANISLAV HORÁK
 
 
Naše ubytování tuším, že ten  penzion se jmenoval Enpeka. Za jednu noc jsme s večeří a snídaní platili 520,- Kč. Dobrá cena...
 
 
 
 Záložník Slovácka Vít Valenta a za ním moderní hotel SKI. Pokud se tam budete chtít ubytovat, tak za dvoulúžkový pokoj zaplatíte 1 850,-Kč
  
 
Rozcestník u tratí Zlaté lyže 
 
Text a foto: Stanislav Dufka