Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Bravóóó! Parádní vystoupení hlucké CM Šefranica, která připravila své nové pásmo! (TADY je videozáznam celého vystoupení)

Bravó, bravó, bravó! Nevyčítejte mi někteří takto "oslavný" tón, protože si myslím, že mám několik desítek dalších svědků, kteří by mi dali za pravdu. Všichni - kteří jsme byli včera v podvečer na hlucké tvrzi - jsme dlouho tleskali velmi podařenému vystoupení mladé CM Šefranica, která hraje a zpívá pod vedením ředitele ZUŠ v Uherském Ostrohu Františka Říhy.

Původně jsem chtěl letos poprvé přehlídku dětských cimbálových muzik Hucký bombóz vynechat, ale nakonec mi to nedalo a na hluckou tvrz jsem se vydal. Už při vchodu mě muzikanti ze Šefranice upozorňovali, že si právě pro tuto přehlídku připravili nové pásmo, takže jsem byl pochopitelně zvědavý, s čím že se předvedou. Posuďte sami, můžete se tady podívat na kompletní videozáznam jejich vystoupení. 

Měl jsem pocit, že s každou další minutou vystoupení muziky gradovalo a "děcka" se dočkala zaslouženého aplausu. Muzika je snad v nejlepší formě, jaké kdy byla, primáš Radim Vojtek (za spolupráce primášky Míši Křápkové) muziku táhne a zpívá tak dobře, jako snad nikdy. Jsem také moc rád, že pan Říha využívá co nejvíce zpěv dívek, zejména, když takových "zpívajících muzikantek" až tak moc není - samozřejmě, minimálně jedny skvělé máme na Horňácku! Hučanky, včera paráda! O zpěvu Lucky Rybnikářové je zbytečné mluvit, přál bych si, aby přes množství svých aktivit na domácí muziku nezapomínala - naštěstí nezapomíná :) Samozřejmě, velkou radostí je poslouchat samotné hraní muziky, viz poslední ukázka.

Když vystoupení skončilo, přemýšlel jsem nad těmito čtyřmi věcmi: jak moc mají chuť sami muzikanti na sobě dál pracovat, jak moc či málo je to baví, jak chce muziku směřovat pan Říha a za poslední - jak to udělat, aby muzika (pokud bude chtít) mohla rozdávat radost co nejvíce lidem na co nejzajímavějších kulturních akcích. A teď nemyslím vystoupení někde na koštech nebo různých "výplních" všelijakých akcí, myslím vystoupení skutečně reprezentativní, kde je možné muziku i zpěv vnímat a co nejdál šířit slávu a krásu lidové kultury. 

Pan Říha je náročný pedagog (díky za to!) a také člověk, od kterého musí člověk trošku odpovědi "lámat" :) Podobné je to i s muzikanty, tož, zkusím se pana Říhy i muzikantů zeptat, kdeže to chtějí se svým parádním "orchestriónem" dál táhnout a držet při sobě. Za sebe a spoustu jejich dalších příznivců bych si přál, aby je především hraní bavilo, dál na sobě pracovali a ještě dlouho přinášeli radost nám posluchačům v tom našem vystresovaném světě - lidová píseň v něm má své veledůležité místo!!!!!!!!! Čím dál člověče od svého domova budeš, čím hlubší bude v životě tvá bolest, tím více budeš šťastný, že můžeš své tělo i mysl ozdravit a potěšit takovou písničkou... 

RB

Ps. Ještě dodám, že vystoupení CM Šefranica bylo součásté přehlídky dětských cimbálových muzik Hucký bombóz. Na přehlídce vystoupily další výborné muziky, které vám na webu postupně ukážu a "pustím". Byl jsem také velmi rád za plnou tvrz, přece jen jsem se obával, že v pěkném počasí bude tvrz poloprázdná. Tato přehlídka má i po pěti letech svůj smysl a bude zajímavé, jakou bude mít další podobu. Možností je určitě celá řada, myslím, že už dnes se můžeme těšit na její šestý ročník. 

TADY bych vás chtěl ještě odkázat na fotky Lukáše Baroně, který fotil jak tuto akci, tak souběžné hlucké stavění máje a rej čarodějnic u koupaliště - díky, Lukáši ...