Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Bída, bída, bída. To byl podzim fotbalistů Hluku a Ostrožské Nové Vsi. Oba kluby mění trenéry

1291298409-o-n-ves-hluk-103
O odvolání trenéra Ostrožské Nové Vsi jsme na těchto stránkách už psali. Nového kouče bude mít také Hluk. O jeho jméně by se mělo rozhodnout tento týden. Tady je hodnocení podzimní části od trenérů, kteří na jaře už svá mužstva nepovedou.  
 
HLUK 

Hrající trenér Alexandr Machala složil funkci a mužstvo na jaře už nepovede


Jedenáctá příčka a sedmnáct bodů je nejhorší umístění Hluku po podzimu za posledních osm let.
 
To je vizitka fotbalistů Spartaku Hluk v polovině letošního ročníku krajského přeboru. Před začátkem podzimní části sezony zvolilo vedení klubu neobvyklý experiment. Mužstvo převzal jako hrající trenér kapitán Alexandr Machala, který si postěžoval na absenci klíčových hráčů v podzimní části soutěže. „Citelně nám chyběly naše opory. Střelec Jan Dohnal, Zdeněk Horák, téměř půlku sezony chyběl Jan Dufka a zranil se Michal Zalubil. Hráči, kteří nastupovali za ně, je nedokázali dostatečně nahradit,“ posteskl si Machala.
 
Start do soutěže přitom vyšel Hlučanům podle jejich představ. Po pěti kolech měli osm bodů a pohybovali se v horních patrech tabulky. Hrající trenér ale situaci z úvodu sezony nepřeceňoval. „Začátek byl sice dobrý, ale ty body jsme uhráli se soupeři, kteří byli v tabulce pod námi nebo na srovnatelné úrovni,“ dobře věděl Machala a pochválil domácí výhru proti tradičnímu soupeři. „Výbornou úroveň i atmosféru mělo derby proti Dolnímu Němčí, které jsme vyhráli 3:1. Na zápase bylo přes pět set platících diváků. Potom na nás spadla nějaká deka a mladí hráči se s tím nedokázali vyrovnat. Naše prohry byly po hrubých chybách jedinců, opakovalo se to pořád dokola.“
Derby proti Dolnímu Němčí bylo druhé a poslední vítězství na domácím hřišti za celý podzim. 
 
Za mizerné postavení v tabulce může právě bilance zápasů na domácím hřišti. V druhé polovině soutěže hráli Hlučané šestkrát doma a z těchto zápasů vytěžili jenom tři body. Horší výkony předváděl doma jenom nováček z Valašských Klobouk. Fotbalisté Hluku své fanoušky výkony, které předváděli na domácím trávníku, doslova vyháněli z tribun. Kouč Alexandr Machala podobnou sérii nepamatuje. „V minulosti jsme těžili hlavně ze zápasů na svém hřišti, kde jsme téměř neztráceli, ale letos se nám doma vůbec nedařilo,“ nechápavě kroutil hlavou hrající kouč. 
 
Zápasy, které trenér řadí k těm nejméně povedeným, se odehrály pod hluckou tvrzí. Mrzí ho hlavně ztráta bodů proti Rožnovu a prohra se Vsetínem. „To bylo vůbec nejslabší mužstvo, které u nás hrálo. Celý zápas jsme byli lepší, ale oni dali dva usmolené góly a vyhráli,“ okomentoval domácí prohru proti Vsetínu Machala.

Nejenom zranění, ale také herní neukázněnost oslaboval Spartak v průběhu podzimu. Z uplynulého ročníku si dva zápasy za červenou kartu odpykával trenér Alexandr Machala. V rozběhnuté soutěži se předčasně poroučely do sprch ještě opory Ondřej Machala a Zdeněk Botek.
„Není to pro nás vůbec typické. Já jsem to v Hluku ještě nezažil, aby tolik našich hráčů dostalo červenou kartu,“ poznamenal hrající trenér.

Jako jasného kandidáta na první místo vidí Machala fotbalisty z Morkovic. „Doma nás přehráli o třídu a byli lepší po všech stránkách. Ve Spytihněvi jsme sice dostali šest branek, ale tam nám chyběla celá řada hráčů.“
Závěr podzimu zachytil Hlučany v bídné formě. Šest zápasů v řadě nevyhráli a nepodařený podzim částečně zachránili výhrou v dohrávaném zápase na hřišti nováčka Valašských Klobouk. „To bylo suverénně nejslabší mužstvo v celé soutěži, ta výhra na Valašsku byla povinnost,“ prohlásil trenér, který mužstvo na jaře už ale nepovede. „Z časových a pracovních důvodů jsem funkci položil,“ dodal na závěr Machala.OSTROŽSKÁ NOVÁ VES
 „S podzimem jsem zklamaný, ani ne tak s hrou, jako s celkovým umístěním,“
hodnotil polovinu soutěže bývalý kouč Soldán  

Ostrožská Nová Ves - V jarní části sezony už nebude mužstvo zachraňovat exligista Libor Soldán. Vedení klubu kouče odvolalo těsně po skončení podzimní části soutěže.
„Při pohledu na tabulku jsme si s celým výborem sedli a z té schůze vyšel závěr, že odvoláme trenéra Soldána,“ prozradil předseda fotbalistů Marek Tvrdoň.
 
Úvod soutěže nezastihl fotbalisty z Ostrožské Nové Vsi v ideální formě a vlastně rozhodl o tom, že budou v podzimní části krajského přeboru bojovat o záchranu. První vítězství si svěřenci trenéra Libora Soldána připsali až v šestém kole, když na domácím hřišti porazili Vigantice.
Další zápas vybojovali cennou remízu v derby utkání na hřišti nováčka Dolního Němčí. Pro Novovešťany to byl ale jediný bod ze hřišť svých soupeřů v průběhu celého podzimu. Horší bilanci venkovních zápasů měla jenom poslední Chropyně. Úvod soutěže tak zmařil plány trenéra, který si umístění maloval minimálně ve středu tabulky. „Z mého pohledu jsem si myslel, že na podzim budeme hrát kolem toho šestého osmého místa,“ tvrdil Soldán.

Následující domácí duel je ale opět vrátil do tvrdé reality, na domácím trávníku prohráli vysoko s Luhačovicemi 1:6.
 „Herně jsem na podzim vybuchli, tak ve dvou utkáních. Doma proti Luhačovicím a Rožnovu. Ostatní zápasy měly z naší strany svou kvalitu a podle mého názoru jsme byli ve většině zápasů lepším mužstvem, ale prohráli jsme je hloupými individuálními chybami,“ hodnotil podzimní část soutěže kouč Libor Soldán.

Podle dnes už bývalého trenéra Novovešťanů právě remízové zápasy připravily jeho mužstvo o lepší umístění. Kolektiv prý rozhodně nepatří svou kvalitou mezi mužstva bojující o záchranu. „Můžou za to tři hloupé remízy, doma s Hlukem a proti Velkým Karlovicím jsme dostali góly v poslední minutě zápasu. V Dolním Němčí jsme zase neproměnili vyložené šance a byli jsme lepším mužstvem. Všechna tato utkání měla skončit naší výhrou, to máte plus šest bodů v tabulce. Naše umístění po podzimu by potom bylo úplně někde jinde,“ počítal ztracené body Soldán.

Během podzimu byl nejlepším střelcem mužstva Roman Šálek, který dal čtyři branky a není typický útočník. Právě na absenci důrazného forvarda si kouč postěžoval. 
„Neměli jste typického „koncáka,“ který dokázal proměnit když ne každou, tak alespoň každou druhou šanci. Jsou tam kluci, kteří bojují, dřou, mají úžasné nasazení, ale ten klid v koncovce chybí hráčům nejvíc.“
Poslední tři kola podzimu mohli bodovou situaci svěřenci Libora Soldána zachránit. Novovešťané hráli třikrát v řadě na domácím hřišti, ale z těchto duelů vytěžili jenom čtyři body. Nejvíc je musí mrzet zpackaný duel se stejně ohroženými fotbalisty z Rožnova pod Radhoštěm. Jestli právě tato nepovedená série rozhodla o odvolání Libora Soldána se může bývalý ligový fotbalista jenom domýšlet. 
„To nevím, to je spíš otázka pro vedení klubu. Netuším, jestli moje odvolání bylo domluveno už před tím, ale mně nikdo nic neřekl, ani nenaznačil. Nic víc vám k tomu nemůžu říct, protože opravdu nevím,“ řekl Soldán a dodal. „S podzimem jsem zklamaný, ani ne tak s hrou, jako s celkovým umístěním.“ 
 
O odvolání trenéra se rozhodlo až po posledním zápase. Potvrdil to šéf fotbalu v Ostrožské Nové Vsi Marek Tvrdoň. „V průběhu soutěže jsme do toho nechtěli vstupovat. V našem postavení jsme to nepovažovali za vhodné ani rozumné. Čekali jsme, jak dopadne celý podzim a chtěli jsme to vyhodnotit až po skončení posledního zápasu."
 
Novým koučem, který má mužstvo dovést k záchraně, se v Ostrožské Nové Vsi stal třiašedesátiletý Pavel Soviš. „Prioritou nového trenéra bude udržet mužstvo v soutěži,“ přeje si Tvrdoň.

Stanislav Dufka
 
 

Alexandr Machala, který na lavičce Hluku skončil