Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Antonín Vrba: Tady je pozvánka na horňácký fašanek do Velké nad Veličkou, Kuželova, Nové Lhoty, Javorníka, Hrubé Vrbky, Lipova...

Na šesti místech z devíti obcí regionu Horňácka se uskuteční zdejší tradiční zimní obyčej-fašanek. I když to vypadá, že ta pravá atmosféra spojená s bílou nadílkou bude chybět, o veselost, muzicírování a zpěvnost nouze určitě nebude.

 

Na sobotu 1. března se připravují fašankové obchůzky na třech místech.

 

V Nové Lhotě, kde masky a krojovaní vyjdou za doprovodu muziky Kubíci v 9.00 hodin od Obecního úřadu. V hospodě na návsi bude take současně probíhat zabíjačka.

 

V Kuželově vyrazí fašankáré do ulic po obědě s muzikou Romana Sokola. Folklorní program však proběhne již v pátek v kulturním domě od 19.30 hodin ve kterém vystoupí vedle zmíněná HCM Romana Sokola, taneční soubor Kuželovjan, Kuželovské zpěvulky a domácí pěvecký mužský sbor. Ani zde nebudou chybět k ochucení zabíjačkové specialitky.

 

Javorníkem plánují projít místní folkloristi s fašankovým veselím v sobotu odpoledne.

 

V centru regionu Velké nad Veličkou se začne v sobotním večeru od 19.30 hodin v kulturním domě s pořadem souborů Starší skupiny souboru Veličky, Retro Veličky, Horňáckého FS, FS Lipovjan a obou místních pěveckých sborů, mužů a žen. O hudební doprovod se postarají muziky Jožky Staši, Kubíci a Velické Trnečky. Součástí bude na stejném místě i košt kvalitních pálenek, kterých se sešlo téměř šest stovek vzorků a vévodí jim pochopitelně nejlahodnější slivovice.

 

Obchůzky chasy po Velké se konají v neděli a v pondělí. V úterý 4. března března večer snad stihnou ještě Veličani v kulturáku pochovat basu. Bohatá tombola nebude u velického fašanku na kulturáku chybět.

 

Na fašankovou obchůzku se ještě připravují vyjít ve svých dědinách zpěváci v neděli odpoledne v Hrubé Vrbce s hudci kolem Petra Mičky.

 

Ve stejný den a dobu také v Lipově vyrazí do ulic a domácností muzikanti s primášem Petra Galečky v doprovodu členů souboru Lipovjan.

 

Antonín Vrba