Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Antonín Vrba: Podívejte se jako první do muzea pálenic ve Vlčnově + program otevření muzea (FOTOGALERIE)

Pořádně velká slavnost se chystá na sobotu do Vlčnova, odpoledne tam bude otevřeno Muzeum lidových pálenic, které má už několik týdnů takovou publicitu jako snad žádné jiné muzeum. Trošku se nad tím usmívám, usmívám se i nad tím, jak se Vlčnovu díky muzeu podařilo získat opět celorepublikovou popularitu, ale buďme rádi, že lidé budou chodit alespoň do nějakého muzea :) :)

Antonín Vrba, redaktor nově připravovaného týdeníku NAŠE ADRESA Uherskohradišťsko, se byl s foťákem podívat v muzeu ještě před jeho otevřením, a tak nyní máte vůbec jako první možnost podívat, cože je vlastně v muzeu k vidění - samozřejmě, největší pozornost budou asi přitahovat černé pálenice.

 

Pokud jde o samotný program sobotního zahájení, tady prosím je:

14:30 Jarmark lahví, štamprlí, demižónů a jiných potřeb pro milovníky destilátů (náves před hospodářskou usedlostí č.p. 65)

14:30 Otevření výstavy Trenčianského muzea v Trenčíně „Jako tečů pesničky" (Galerie na Měšťance). Moderuje Mgr. David Pavlíček, účinkují Vlčnovské búdové umělkyně.

15:00 Košt slivovice (návštěvnické hodnocení), výstava vinět a destilátů (Sokolovna). Moderuje PaedDr. Jiří Jilík.

17:00 Slavnostní otevření Muzea lidových pálenic(stodola v areálu hospodářské usedlosti č.p. 65). Moderuje Mgr. David Pavlíček, přivítání Jan Pijáček, starosta obce Vlčnov, úvodní slovo k Muzeu lidových pálenic PhDr. Ivo Frolec, ředitel Slováckého muzea v Uherském Hradišti, spoluautor; úvodní slovo k stálé expozici Mgr. Jiří Severin, projektový manažer Slováckého muzea v Uherském Hradišti, spoluautor.

18:00 „Po pitím mnohém, rozume sbohem" - večerní pořad (Sokolovna). Autor pořadu Mgr. Jiří Severin, moderuje Mgr. David Pavlíček, účinkují Cimbálová muzika Durancija z Vlčnova, Vlčnovské búdové umělkyně, Mužský sbor z Vlčnova, Štrajchkapela z Kněžpole, Smíšený pěvecký sbor ze Strání a Vlasta Grycová, Heligonkáři z Lúk (Slovensko), Horňácká cimbálová muzika Martina Hrbáče z Veselí nad Moravou a další. Součástí programu bude vyhlášení výsledků návštěvnického hodnocení vzorků odpoledního Koštu slivovice, představení nového CD „Pijácké písně", filmu na DVD „Jak vypít trnku" a publikace „Všeho do kvasu".

 

A ještě dodávám pro neznalé - dámou na fotkách je Vlčnovjanka, Mgr. Marta Kondrová, která pracuje jako etnografka ve Slováckém muzeu v Uherském Hradišti, mužem na snímku Jan Pijáček, rodilý Novovešťan, starosta Vlčnova. 

 

RB

 

A Tondův článek a fotky:

 

NAŠE ADRESA nahlédla ve Vlčnově přes zavřené dveře do černých pálenic

Už jen pár hodin zbývá do sobotního oficiálního zahájení jedinečné expozice, kterou nenajdete nikde na jiném místě světa, než je už obec proslavená Jízdou králou - Vlčnov. Slavnostně zde budou představeny s bohatým programem „samohonky", pálenice pocházející z domácích dílen zabavené převážně při nelegální výrobě.

Nám se podařilo dostat do historického domečku č.p. 65 přes dvůr až k bývalé stodole. Její prostory dostávají finální podobu oficiálního Muzea pálenic, kde najdete vedle hlavních exponátů i velké informace k samotnému pálení, různé hospodské citáty, etikety na flaškách kořalek a jiné zajímavosti.

Při našem „pátrání" se nám podařilo téměř všechny exkluzivně nafotografovat a vyslechnout pár informací od dvou nejzasvětěnějších Vlčnovjanů „zasahujících" do tohoto projektu - pracovnice Slováckého muzea Marty Kondrové a starosty obce Jana Pijáčka.

I když předpověď počasí nemá být v sobotním odpoledni nad Vlčnovem příliš nakloněna této velkolepé události a očekává se déšť, organizátoři očekávají návštěvnost kolem pětistovky zájemců i hodně vzácných hostů společensko - kulturního života. Skoro to prý tady bude vypadat jako koncem května při Jízdě králů.

„Návštěvníci u nás uvidí, co ještě neviděli. Na jednom místě osmadvacet pálenic nebo různých jejich částí pocházejících z Bojkovicka, Hradišťska, Vsetínska, Kroměřížska. Jejich různé tvary, způsoby míchání atd. Bude co k vidění. Akorát, že sepřed návštěvníky v těchto místech pálit nebude, ale i tak o lahodný životabudič nepřijdou. Kořalku mohou okoštovat na koštu v nedaleké Sokolovně. K zakousnutí při tom budou vlčnovské vdolečky, chleba se sádlem a cibulí nebo s povidly. Tradiční pochutiny, které ke slivovice patří," láká do Vlčnova Marta Kondrová.

„Při mokré variantě máme jasno, spotřebuje se akorát více slivovice. Lidé v pláštěnkách a s deštníky chodit umí a proto ani nevidím nějakou hrůzu z mokré varianty. Pálenice jsou pod střechou a košt včetně programu taky," dodává při loučení starosta Pijáček, který bude určitě více vzhlížet k oblakům za pár dnů při další velké slavnosti Vlčnovjanů.

Po návštěvě pálenice jsem si ještě odskočil zjistit do Domu kultury a sportu něco kolem připravovaného koštu pálenek. „K pálenicím patří kořalky a proto byl vlčnovský mužský sbor požádaný, aby u této příležitosti uspořádal degustaci slivovice s dodanými vzorky od Valachů až po Horňáky. A jelikož se jedná o projekt příhraniční spolupráce, tak tu bude pár i ze Slovenska. Z jakých pálenic pochází nemůžu prozradit, ale obsah pálenek je výhradně vypálen z durancie, trnky, švestky. Celkem se nám „nasbíralo" kolem šedesáti půllitrů", prozradil nám při prohlížení nového týdeníku Naše adresa organizátor minikoštu s velkou kvalitou Petr Pančocha.

S hladným žaludkem jsem ukončil můj „neoficiální" bez slivovicový pobyt na Dolňácku v Pizzerii Vlčnov, kde jsem po snězené velké porci meníčka v podobě „Moravského brabce" musel osobně navštívit za připravené chutné jídlo výbornou kuchařku Danu Koníčkovou.

S poděkováním jsem si ji dokonce i přes její stydlivost nafotil. Myslím si, že taková místa, kde nalezneme příjemné prostředí, posezení, obsluhu a perfektní jídla, je třeba hodně propagovat bez zaužívané placené reklamy. Takže v sobotu při vaší návštěvě vřele doporučuji zastavit se na občerstvení i v této Pizzerii. Navíc není tak daleko od páleničářského dění.

Tonda Vrba

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


   Pan Petr Pančocha je pracovníkem Klubu kultury a sportu, zpěvákem mužského sboru a také tím, kdo má na starosti ve Vlčnově sobotní minikošt slivovice. Jsme mu vděční, že se nechal nafotit také s našimi novými novinami. Tyto ještě nejsou z okresu Uherské Hradišti, v našem okrese začneme vycházet v létě letošního roku, a to jak v tištěné, tak internetové podobě.

   Tak tento snímek je z vlčnovské pizzerie, Tonda Vrba tam byl velmi spokojený s kvalitou jídla a tak poprosil o snímek výbornou místní kuchařku paní Danu Koníčkovou.

   ... a pěkná fotka z muzea na závěr...