Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

Akademie gymnázia v Uh. Hradišti: Podívejte se na první videa: Zabijačka na muziku Verdiho, ladné tance, smrt studenta, i výborné vystoupení folkloristů (postupně budu doplňovat) + Ocenění pro kantorku školy

Ach,to mládí! Může být něco krásnějšího, přitažlivějšího, mámivějšího, a zároveň tak rychle mizejícího a už nikdy se nevracejícího? Vždycky se těším na to, co mládí stvoří, a tak jsem se také těšil na Akademii uherskohradišťského gymnázia - onoho "ústavu", který si drží ze všech škol v našem kraji místo nejprestižnější, tedy úplně první.

V následujících videoukázkách vám Akademii ukážu, sami se budete moci přesvědčit, co naše mládež, mnohdy tak proklínaná, jako všechna jiná mládež v minulosti, předvedla či nabídla, zda-li ve svém volnu stvořila něco, co stojí či nestojí za povšimnutí.

 

RB - budu přidávat v dalších dnech další videa (zatím je videoukázek šest, poslední jsem dával ve čtvrtek ráno)

 

 

Začínám ukázkou vystoupení, které - dle reakcí zaplněného Slováckého divadla - bylo možná nejúspěšnější ze všech. I mně se líbilo, byť tématicky je poněkud "morbidní". Věřím ale, že se sami zasmějete, kluci byli skvělí, a to i v různých tanečních detailech, kde bych to už ani nečekal... Pokud jde o "morbidnost" témat, s kterými gymnázisté na Akademii přišli, zdálo se mi, že jí bylo možná až příliš, však se s tématem smrti setkáte ještě v jiných ukázkách....   

 

 

... po pořádné moravské zabijačce, tedy věru tradici, z níž jsme jaksi zrozeni a slivovicí, tlačenkami a jitrnicemi neustále obklopeni, by to chtělo něco mnohem jemnějšího, co bude naši duši kultivovat - tedy, tady je úplný začátek Akademie, poetické předtančení ... 

 

 

... téma smrti je přítomno rovněž v této scénce, která má název Osudový výprask. Jsou pod ní podepsáni žáci 2. D Michal Blecha a Filip Mívalt. Zpočátku nenápadná situace je každým dalším okamžikem úsměvnější a úsměvnější až nakonec vyvrcholí nádherným - a nečekaným - koncem. (doplnil jsem sem na web ve čtvrtek 29.března) 

 

 

 

 ... jestliže jsem si trochu postěžoval na černý humor, který se na letošní Akademii "nastěhoval", následující vystoupení přineslo velmi příjemné odlehčení s hudebním refrénem, který si možná budete zpívat stejně jako já. Podívejte se tedy na další výborné číslo! 

 

... a toto už je Hopsák, gymnaziální folklorní kroužek, byť slovo kroužek moc nechci používat, protože by zřejmě nevystihl fakt, že "folkloristé" z gymplu se můžou svou kvalitou s klidem rovnat s klasickými folklorními soubory - tady je jejich vystoupení "Šariš". 

 

 

... a přidal jsem ještě jedno jejich vystoupení, či spíše jeho konec, kdy srdečně a vřele děkovali svým vedoucím. Řada děcek je totiž už ve čtvrtém ročníku a gymnázium opuštějí. Snad, doufejme, sám bych si to moc přál, aby mezi studenty gymnázia byli další a další příznivci lidové kultury, písní a tanců našeho rodného kraje. 

 

 

... a nerad bych zapomněl na ředitele školy Zdeňka Botka. Tady jsou jeho slova na zahájení Akademie.  Bohužel, jeviště bylo hodně nasvícené, takže obraz není nejlepší.

 

 

Rád bych sem přidal také tuto videoukázku, kterou jsem natočil ve středu 28. března 2012 v Uherském Brodě, kde získalo ocenění 18 pedagogů z celého Zlínského kraje. Mezi nimi byla také učitelka z Gymnázia v Uherském Hradišti paní Mgr. Zuzana Klevetová, která učí na škole od roku 1977. Vy se nyní můžete podívat na předávání ocenění, při kterém vznikl také tento půvabný hovor mezi ní a moderátorem Davidem Vackem - jejím bývalým žákem... Jinak záznam z ocenění všech pedagogů dám také sem na web. 

 

 

... a ještě paní učitelka na fotce, vpravo hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák