Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

A jeden novinový tip: výborné Naše Slovácko + jak starosta zamkl ženu na radnici

Pokud chcete vědět, co se děje na Veselsku, Hodonínsku, Kyjovsku, mám už dlouhodobě jeden osvědčený tip: týdeník Naše Slovácko, zrovna dnes vychází jeho nové vydání - tak nějak si představuji kvalitní regionální noviny s ohromným množstvím zdánlivě obyčejných informací... jen by mohly být tyto noviny občas "kousavější" k různým mocným v regionu (ale to se týká všech regionálních novin kdekoliv)

Tady jsou prosím stránky týdeníku, včetně perfektního archívu se všemi dřívějšími čísly...

Zrovna minulý týden jsem si v Našem Slovácku přečetl naprosto neuvěřitelné sdělení starosty Tvarožné Lhoty Jiřího Uřičáře, který zamkl schválně na  úřadě bývalou ředitelku školy, která seděla na jednání zastupitelstva a nechtěla z něj odejít. A proč měla odejít? „Měli jsme sice veřejné zasedání zastupitelstva, ale zpočátku jsme museli probrat některé citlivé věci za zavřenými dveřmi, proto jsem paní Kadubcovou vyzval, aby počkala deset minut na chodbě. Nechtěla uposlechnout," vysvětlil starosta (!!!). Pro zajímavost, ženu z radnice pustil až přivolaný policista...

Hned jsem si vzpomněl na naši krásnou a nejkrásnější Ostrožskou Lhotu, kde postupují zastupitelé mnohem elegantnějším způsobem, žádné zavírání dveří na deset minut. Tady se nejdříve sejdou zastupitelé na neveřejném jednání zastupitelstva (po vzoru některých jiných obcí), kde se na všem - klidně či neklidně - domluví. A pak udělají pro lidi veřejné jednání zastupitelstva - vše přenáší kamera na místní kanál a všichni tak máme možnost ocenit, jak rychle, klidně a pohodlně se dá rozhodovat o veřejných věcech, parlament by si z nás měl vzít příklad. Geniálně jednoduché a účinné! Taková pěkná veřejná jednání chceme jako občané mít!!! :) Například zásadní věc jako je rozpočet vesnice na celý rok, včetně debaty, kam kolik peněz dát či nedát, byla na "veřejném" jednání zastupitelstva projednána během pěti minut - nádhera.

Kdysi jsem proti tomu několikrát protestoval a marně argumentoval, že jednání zastupitelstva musí být ze zákona veřejné a lidé mají práci vidět, jak se o čem zastupitelé domlouvají, ale nakonec jsem toho nechal - když to nevadí lidem na vesnici, ať si zastupitelé pečou za dveřmi cokoliv - na vesnici člověka spousta zažitých věcí časem umoří a nechá je raději plavat, lepší je jít chytat ryby nebo jezdit po cyklostezkách :) Ještě, že máme starostu, který by určitě díky své povaze nikde žádnou exředitelku ani nikoho jiného nezamykal :) 

RB   

Ps. A kdyby vás zajímalo, cože to v "téj" Tvarožné Lhotě onoho dne na zastupitelstvu projednávali, tady je zápis, starosta chtěl bez veřejnosti probrat nějaké pozemky - o zamčené ředitelce ani slovo, takřka všechna hlasování 10:0, včetně toho o krátkém uzavření jednání, krásná slovácká obec :) Co jen bylo na těch pozemcích tak tajného, že nešly prostě projednat veřejně?