Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

A další folklorní pozvánky - a že jich opět je

Martin Kozlovský z Rádia Jih (pozor - frekvence 88,9 FM) mi poslal další várku pozvánek, které dorazily do jejich rádia ze všech možných míst Slovácka - netýkají se přitom jen tohoto víkendu, ale také příštího! Samozřejmě vám je dávám obratem k dispozici a Martinovi VELMI DĚKUJU! A nezapomeňte si najít toto rádio na internetu, pokud máte rádi lidovou muziku, Jih ji vysílá 24 hodin denně! Bacha, ať z toho nezblbnete :) Z tolika akcí i z tolika muziky :)

A nakonec přidávám poznámku, kterou jsem napsal i při minulém oznamování pozvánek - podle množství těch akcí se mi zdá, že ráj není v nebi, ale spíš na Slovácku :) A ještě bych skepticky dodal - k ráji to má daleko, spousta akcí je přísně organizovaných, a když člověk někdy pozoruje na různých akcích lidi, jen posmutněle i nevěřícně otáčí hlavou. Ale na mě nehleďte, já jsem životní skeptik, pesimista, který skoro nepije ani nezpívá...

RB

 

Takže Rádio Jih a jeho pozvánky po celém Slovácku: 

Z nepřeberné nabídky akcí tohoto víkendu jsme pro vás vybrali pozvánku Strážnické vinobraní, které se bude konat v sobotu 13.září po celé Strážnici. Představí se celá řada souborů a muzik : Danaj, Žerotín, cimbálová muzika Strážničanu a Danaje, Spinek se svou muzikou, mužské sbory z Hroznové Lhoty a Tvarožné Lhoty, mužský sbor Malina z Kozojídek, ženský a mužský sbor z Kněždubu, ženský sbor Jahoda i dětské soubory Danájek a Žerotínek i hosté z Horňácka : Velička starší a cimbálová muzika Martina Hrbáče. Tradiční krojovaný průvod ze Starého města přes náměstí do Rybářské ulice vyjde ve 14 hodin.

 

Za burčákem Do modrých hor se můžete vydat také v sobotu 13.září. Všechny obce tohoto mikroregionu můžete projet a projít po krásných stezkách, oficiální startovací místo je na Kraví Hoře v Bořeticích a cílovým místem jsou Němčičky, ale podíváte se také do Kobylí, Vrbice a Velkých Pavlovic. Kromě skvělého burčáku vás ale čeká také například ochutnávka ze soutěže O nejlepší štrúdl.

 

Na tradiční vinobraní vás na víkend 13. a 14. pozveme také do Moravské Nové Vsi, Staré Břeclavi a Lužic, mezi největší akce tohoto druhu v celé republice patří i Znojemské historické vinobraní a Pálavské vinobraní, které se konají také 13. a 14.září.

 

Mezi další vinařské akce,které se budou konat v sobotu 13. září, patří i Svátek vína v Hodoníně. V 15 hodin se vydá průvod účinkujících od Kulturního domu na Horních Valech na Masarykovo náměstí, kde budou probíhat degustace a prodej vín a burčáku. V programu vystoupí cimbálové muziky Vojara a Primáš, soubory Dubina, Pohárek, Gbelan, mužácké sbory z Mikulčic a Mutěnic i lidový vypravěč František Čech z Týnca. Jednou z nejvýznamnějších akcí, které zažije letos Uherské Hradiště, jsou Slovácké slavnosti vína a otevřených památek, které se budou konat o víkendu 13. a 14.září. Nabídnou bohatý kulturní zážitek pro všechny generace - kromě úžasného průvodu historickou částí jsou připraveny také prezentace jednotlivých mikroregionů, přehlídka dechových hudeb „Slovácká křídlovka", jarmark lidových řemesel, vystoupení folklórních souborů a besedy u cimbálu, ochutnávky vín a také prohlídky historických památek Uherského Hradiště se zajímavými doprovodnými akcemi. To ale není zdaleka všechno : kompletní program slavností najdete např. na : www..slavnostivinauh.cz. Na vinobraní pod hradbami opevněného kostela svatého Jakuba si můžete zajít také o víkendu 13. a 14.září. V sobotu 13. ve 13:30 se vydá průvod po vinných sklepech a ve 20 hodin začíná taneční zábava, v neděli ve 13:30 proběhne slavnostní zahájení vinobraní, proběhnou samozřejmě ochutnávky vína z nosislavského Výhonu, ale čeká vás ale také další bohatý program.

 

 

Ve dnech 14. až 16. září se ve Velkých Bílovicích budou konat krojované hody. Tradiční zábava začne už v sobotu v 15 hodin ručním stavěním máje, kterou zakončí beseda u cimbálu a dechové hudby. V neděli o půl druhé vyjde průvod více jak stovky krojovaných od kostela na hodové sólo, kde v podvečer přivítá místní chasa i přespolní. Pondělní odpoledne bude patřit obřadnímu tanci zavádce, po něm převezmou vládu nad hodovým veselím místní mužáci. Úterý bude ve znamení „maškarád" a humoru. Na své si přijdou i ti nejmladší při dětském sóle. K tanci a poslechu budou hrát dechové hudby Podlužanka a Skaličané. Chtěli bychom vás také pozvat na hody do Lanžhota, které se tam budou konat od 13. do 16.září. Už v pátek 12.září se ale můžeme potkat na předhodovém zpívání v sále restaurace Podlužan, na kterém vystoupí mužské sbory z Kyjova, Mikulčic, Valtic, Lanžhota a ženské sbory z Valtic a Lanžhota se svými sólisty. Samotné hody začnou v sobotu v 15 hodin předáním stárkovského práva a stavěním máje a dalším bohatým programem např. s muzikou Jožky Severina, v neděli začíná krojovaná zábava pod májů v 15 hodin, odpolední program bude zakončen od 20 hodin večerní zábavou v Podlužanu. Hody budou pokračovat dalšími akcemi i v pondělí a úterý 15. a 16.září. Velmi zajímavou akcí je kurz hry na fujaru a mezinárodní koncert fujaristů ze Slovenska, České republiky a dalších zemí,který se bude konat v krásném areálu Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Škola hry bude celou sobotu a v neděli dopoledne, odpoledne pak bude koncert 4 lektorů školy a hostů z domova i zahraničí.Tradiční krojové hody v Ladné se letos konají v neděli 21. září a v pondělí 22. září. Nedělní a pondělní program začíná ve 14.00 hodin průvodem více než dvaceti párů v krojích. Hodovní zábava se odehraje před pohostinstvím U Tučků na Masarykově ulici. K tanci a poslechu bude hrát dechová hudba Večerka z Hlohovce.

 

 

Oslavy 220 let od vysvěcení kostela Svaté Kateřiny a 725 let od založení Obce Boršice u Blatnice se budou konat ve dnech 19. až 21. září. Součástí oslav bude i krojový průvod, výstava krojových součástí a dalších starodávných předmětů v základní škole a také první pořad zpěváků Boršičanů.

 

Slovácké hody s právem, svátek krojů, zpěvu a tance, si nenechte ujít v Kostelanech nad Moravou v sobotu 20. a v neděli 21.září. V sobotu vyjde ve 13.30 krojovaný průvod dědinou pro stárky a pro povolení hodů, v 16:30 je připraveno vystoupení dětí a krojovaných na návsi u raka, ve 20 hodin začíná hodová zábava v kulturním domě s dechovou hudbou Šarovec a cimbálovou muzikou Kunovjan. S Kunovjanem se můžete pobavit ještě dpoledne při ochutnávce burčáku. V neděli po mši svaté se ve 13 hodin začne obchůzka chasy s právem po dědině.

 

Ve dnech 18. až 20. září pořádá Národní ústav lidové kultury ve strážnickém skanzenu akci s názvem „Podzim na dědině". Návštěvníci se budou moci seznámit s tradičními způsoby hospodaření a životem na moravské vesnici přelomu 19. a 20 století. Letošním tématem programu jsou brambory a konopí. Bzenecké krojované vinobraní můžete navštívit ve dnech 19.,20. a 21.září. V pátek začneme ochutnávkami burčáků a vín a také vernisáží výstavy Bzenecký výtvarný podzim a programem s historickou tematikou na náměstí Svobody, v sobotu se bude pokračovat degustacemi vín a burčáků, jarmarkem a bohatým celodenním programem na náměstí, z něhož vás chci upozornit na vystoupení souborů Marijánek, Bzenecké Drmolice, Včelaran, Vracovjan, mužského pěveckého sboru Nedakonice a souboru Družba z Trenčína. Samozřejmě zajímavý program například s dětskými divadelními představeními je připravený i na neděli.

 

Na 6. zámecké burčákové slavnosti vás zvou pořadatelé na státní zámek do Bučovic od 18. do 20.září. Každý den můžete kromě burčáků ochutnat také muziku různých žánrů.

 

Vinobraní ve Starovicích s ochutnávkami burčáků, vín, zarážením hory a otevřenými sklepy můžete navštívit v sobotu 20.září. Začátek je ve 14 hodin.

 

Novosedelská slavnost vinobraní je připraveno také na sobotu 20.září. Historický průvod Novosedlí směrem k vinným sklepům, kde bude vinařům udělováno právo šenku, začíná ve 14:30. Ještě předtím si ale můžete poslechnout Mužáky z Březí a podívat se na vystoupení šermířské skupiny.

 

Vinařskou slavnost vinobraní připravili tak Prušánky a to v sobotu 20.září ve sklepní kolonie Nechory.

 

Kouzelnou atmosféru pravého vesnického vinobraní můžete zažít v Boleradicích v sobotu 20.září. Bude spojeno samozřejmě s ochutnávkami vín přímo ve sklepech malovinařů.Ve 14.00 hod bude dědinou procházet průvod s krojovanou mládeží a koňskými povozy, na nichž pojede cimbálová muzika. V areálu sklepů Tihelňa na vás čeká divadelní pásmo se zarážením hory v provedení Divadelního spolku bratří Mrštíků. O hudební doprovod se postará cimbálová muzika Primáš spolu s mužáckým pěveckým sborem.

 

 

Folklórní studio Buchlovice pořádá na zámku v Buchlovicích v neděli 21.září Setkání mužských sborů, které přivezou hrozny ke zpracování. Vylisovaný mošt je přidělen vinaři a ten z něj do příštího roku vyrobí víno přátelství.Uvidíte tedy klasické zpracování hroznů, může okusit i mošt, zasoutěžit si v tahání koštýřem, válení sudu, pobavit se u cimbálové muziky, okoštovat vína přátelství ročníku 2006 i letošní burčák.