Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

8 x video z vystoupení Horňácka na Ostrožsku: Svérázní moderátoři + Novovešťané + O horňáckých krojích... Plus muziky Mirka Minkse a Libora Supa... Plus Kuželov a ženy z Velké (DOPLNĚNO V ÚTERÝ)

Pravidelní čtenáři těchto stránek vědí, že se snažím mimo jiné podporovat projekt, v rámci kterého můžou lidé ze dvou sousedních mikroregionů - Ostrožska a Horňácka - poznávat vzájemně své lidové písničky, tradice, soubory, muziky, zpěváky i tanečníky. V rámci tohoto projektu se dnes odpoledne uskutečnilo už sedmé setkání, které tentokrát hostila Ostrožská Nová Ves. Postupně dám sem na stránky několik videoukázek, které jsem natočil a připíšu k nim také několik slov.

Pro některé účastníky dnešního programu mám jednu poznámku. Autor projektu a moderátor Tonda Vrba dnes divákům pověděl, že večer najdou na těchto stránkách záznam celého programu. Tonda to myslel dobře, ale věřte mi, prosím, že není v mých silách jsem dát celkem 26 bloků vystoupení - tolik jich dnes mohli diváci vidět. Každé vystoupení je třeba sestřihat a nahrát na internet, což zabere poměrně dost času. Proto vás prosím, abyste chápali, že videa se objeví na internetu postupně v průběhu dalších dnů. Tonda navíc spletl adresu mých stránek, tak třeba sem ani nikdo z diváků nedojde :)

Teď jsem  dal první dvě videa, do rána nám další dvě a poté další. Ze svých stránek ale musím rychle utíkat k psaní do MF DNES, protože do úterních novin musím nějaké texty ještě dopsat. Děkuju vám za pochopení.

Nejdůležitější ze všeho je, že pořad v Ostrožské Nové Vsi se vydařil a diváci, kterých naštěstí přišlo dost, mohli potěšit svá srdce a zároveň se dozvědět i zajímavé informace.  

RB 

 

Tady je začátek programu, na pódium přicházejí moderátoři Tonda Vrba a Martin Kuchyňka... 

 

 

 

Nejdříve patřilo pódium domácímu mužskému sboru. Můžete slyšet dvě písničky, u první bude záznam rušit trošku hluku. Ten vznikl kvůli tomu, že mikrofon někdo instaloval na pódim až při prvním vystoupení domácích - což bylo slyšet v reproduktorech. Rovněž osvětlení pódia nebylo nejlepší, zejména při stranách. Ale to jsou jen nepodstatné technické detaily, důležitější bylo to, co se odehrávalo na samotném pódiu. A já myslím, že Horňácko se prezentovalo velmi dobře.

 

 

 

A ráno se tady objeví jedna z nejcennějších části programu. Ženy z Horňácka povídaly o horňáckých krojích, které většinou diváci mohli také vidět. 

 

A tady už je video - s velmi hezkým povídáním na začátku. Povídání trošku ruší spoušť fotoaparátu, který byl kousek od kamery... 

 

 

 

 

 

 

A tady bude odpoledne video, ve kterém se dozvíte informace o muzice Libora Supa. A také ji uslyšíte ...

 

DOPLNĚNO V ÚTERÝ RÁNO:

Bohužel mi zatím nejde nahrávání videoukázek, ale určitě o ně nepřijdete. Přidávám několik dalších od Tondy Vrby: 

 

Tady je muzika Mirka Minkse s Ivanem Urbánkem. Potkal jsem je v poslední době několikrát a vždycky si je rád člověk poslechne. Na stránkách se s nimi objeví ještě další videoukázka.

 

Velmi rád vám ukazuju také muziku Libora Supa. Byť tyto stránky dělám snad už od roku 2006, tuto muziku jsem snad ještě na stránky nedával - málokde jsem je totiž potkal. V Ostrožské Nové Vsi měli velký prostor, a výborně ho využili. Jak píše Tonda, Libor Sup má mezi sebou skvělé hudebníky i zpěvák, na tomto záznamu zpívá se svým bratrem Frantou Supou, kterému patří v muzice kontry.

 

 

To ženy z velického sboru  patří ke "stálicím" mnoha a mnoha folklorních pořadů. Opět cituji Tondu: ženský sbor z Velké nad Veličkou vedený Aničkou Šajdlerovou, má hlasy perfektně secvičené a vyzpívané. Já bych snad jen dodal, že nejde jen o hlasy, u velických žen poznáte, že mají k lidové kultuře blízko také svým srdcem. 

 

 

 

Rád ukazuje také následující vystoupení, je svým způsobem originální. Na videu Tondy je totiž mimo jiné nový taneční soubor z Kuželova. Bohužel jsem zatím nezjistil, za jakých okolností vznikl a zda to znamená, že v Kuželově se narodil kromě nového ženský sboru také taneční soubor (v namž tančí dívky ze sboru). Později přidám ještě video, kde o ženském sboru uslyšíte i povídání z pódia.

 

Tady se můžete, kdo všechno v Ostrožské Nové Vsi vystoupil ...

 

 

 

Protože předpokládám, že si na tento článek s videoukázkami klikne hodně lidí z Ostrožska i Horňácka, připomínám, že se právě objevilo další číslo jejich časopisu Krajem svatého Antonínka - viz titulní strana. Časopis jsem si koupil včera na benzince mezi Ostrožskou Novou Vsí a Uherským Ostrohem. Bohužel, při dnešním zpívání v Ostrožské Nové Vsi časopis vůbec nebyl, což je velká škoda, zejména, když čtenáře časopisuz tvoří především lidé, kteří chodí na podobné programy jako byl dnes. Určitě by se tam prodalo hodně kusů.

Na prodej byl ale dnes v Ostrožské Nové Vsi nový kalendář velického dětského folklorního souboru Veličánek. Kalendář jsem si koupil a viděl, že je plný krásných fotek. Doporučuju! Jen je škoda, že nikde v kalendáři není uvedeno jméno či jména fotografů.