Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

7. HUCKÝ BOMBÓZ: podívejte se na fotky i videoukázky s vynikajícími dětskými cimbálovými muzikami ze ZUŠ - Uherský Ostroh, Veselí nad Moravou, Velká nad Veličkou, Uherské Hradiště, Kyjov

Když František Říha z Hluku jako ředitel ZUŠ v Uherském Ostrohu zakládal před sedmi lety přehlídku dětských cimbálových muzik s názvem Hucký bombóz, byl jsem z názvu trošku na rozpacích a sám jsem byl zvědaný, co vlastně z této přehlídky časem vznikne - vždyť se mi zdálo, že folklorních akcí je už habaděj. Brzy jsem si ale zvykl, že hucký bombóz je pěkný název v hluckém nářečí, postupně jsem se naučil, že je třeba psát hucký bez písmenka "L" a bombóz s dlouhým "Ó", a především, což je ze všeho nejdůležitější, jsem brzy pochopil, že pan Říha založil akci, která má svůj velký smysl a svou cennou hodnotu.

 

Potvtrdil to i letošní sedmý ročník, kdy se ukázalo, že ten, kdo chce slyšet na jednom místě několik vynikajících dětských cimbálových muzik, je nejlepší, když přijede vždy na konci dubna právě do Hluku. I letos diváci slyšeli a viděli samou kvalitu, co cimbálová muzika, to děti, jež se díky svému umění probojovaly až do národního finále nejlepších cimbálových muzik, ve kterém budou soutěžit už za týden v Mikulově. Jak řekl místostarosta Hluku Jan Šimčík - když člověk zavřel oči, ani by nepoznal, že to nehrají dospěláci, ale "jen" děti.

 

S pomocí následujících fotek a videoukázek bych vás rád provedl letošním ročníkem, nenahrál jsem úplně celý pořad, ale z každé muziky přináším několik videoukázek. Zároveň bych vám chtěl ukázat vedoucí muzik a primáše, ne každého možná znáte, a určitě si zaslouží, aby byli alespoň vzpomenuti. Samozřejmě bych byl rád, kdybych mohl napsat u všech muzik i všechny její členy, ale bohužel, naprostou většinu neznám - třeba se ale jednou podaří dát dohromady i takový seznam.  

 

Za pozornost ovšem ze všeho nejvíce stojí to, jak moc dětí navštěvuje na našem Slovácku základní umělecké školy, jak špičková je úroveň těchto škol a pedagogů, kolik například cimbálových muzik všude možně je, jak obrovský zájem o tyto školy je mezi rodiči dětí - to vše je nesmírně povzbuzující a dávající naději, že snad roste generace, která bude mít v sobě kromě hudebního sluchu, muzikantské dovednosti či pěkného hlasu, také to nejdůležitější - ušlechtilé srdce. 

 

RB

 

Než si podíváte na mé videoukázky a fotky, doporučuji fotky Štěpána Mitáčka TADY a Lukáše Baroně TADY, díky, chlapi! 

 

 

Na první fotce chci ukázat pochopitelně pana Františka Říhu, zakladatele hlucké přehlídky, dlouholetého ředitele ZUŠ v Uherském Ostrohu  a dnes už stále více "dědečka", který se kromě vyučování na "zušce" věnuje vnukům. Tady je jeden z nich, velký sympaťák, jen jsme ho museli chvilku přemlouvat, aby se usmál :)

 

 

Na první videoukázce můžete vidět začátek celé přehlídky, v hlavní roli vystupují - jak už je při této akci zvykem - hlucké čarodějnice, které vždy dokáží udělat výbornou atmosféru. Na ukázce uslyšíte také starostu i místostarostu Hluku a pana Říhu. 

 

 

 

 A tady už se chystala na pódium první cimbálová muzika, která patří pod ZUŠ v Uherském Hradišti. Na fotce vedoucí muziky, pan Pavel Štulír. Působí jako přísný pedagog, a zřejmě také přísný bude, což je ale jenom dobře. Už několikrát jsem si všiml, že při veřejných vystoupeních své žáky vždy velmi pečlivě zblízka poslouchá a oni ho na "oplátku" bedlivě pozorují... Mimochodem, dočetl jsem se, že vznik dětské muziky v Hradišti spadá do roku 1962, kdy první dětskou cimbálovou muziku vedl Jaroslav Čech, a vyhrál s ní dokonce celostátní soutěž muzik.

 

 

V Hluku se jako primáš představil Marek Pavlica, nemusím asi psát, že jeho tatínkem je veleznámý muzikant a také skladatel Jiří Pavlica.  

 

 

Tady už si můžete poslechnout samotnou CM ZUŠ Uherské Hradiště... 

 

 

 

 

 

 

 

Nyní jsme u další muziky, která se v Hluku představila, CM při ZUŠ ve Velké nad Veličkou. ... Na fotce vidíte primáše Šimona Kománka, který byl v těžké situaci - musel odpovídat sám, protože vedoucí, pan učitel Martin Slovák, do Hluku nepřijel.  

 

 

A tady si poslechněte šikovné Veličany... 

 

 

 

 

 

A toto je moc šikovná muzikantka, skladatelka i učitelka Katka Mičková, která vede CM  z Veselí nad Moravou. Kromě toho vede i holky, která mají skupinu Rózinky - i ty se v Hluku představily a měly velký úspěch.

 

 

A velkého potlesku se dočkal i primáš veselské cimbálovky Karel Soviš, jehož taťka pochází z Hluku. Karel je nejen výborný muzikant, ale také zpěvák a verbíř. 

 

 

A tady už jsou videoukázky... 

 

 

 

 

 

A tady už jsou Kyjovjáci se vždy velmi dobře naladěným vedoucím, Petrem Petrů, který je i ředitelem ZUŠ v Kyjově. Vždycky s úsměvem pozoruji, jak tento chlapík dokáže během hraní své děcka povzbuzovat, takže i tady na videoukázkách můžete několikrát slyšet, jak na děcka volá: "Muzika!!!"  :) 

 

A tento klučina se šibalským úsměvem se jmenuje Mikuláš Aray, primáš kyjovské muziky... 

 

 

A videoukázky ... 

 

 

 

 

 

 

A jsme doma  na Ostrožsku, ředitel ZUŠ v Uherském Ostrohu a zároveň vedoucí cimbálovky, která nese už léta název Pramének - Radim Havlíček.  Vedoucí se mi fotili těžko, nejsou zvyklí vystupovat na veřejnosti, vždy řekli rychle pár slov u mikrofonu a už se dívali, jak zmizet. Je ale skvělé, že "čarodějnice" vždy zvou na pódium vedoucí i primáše, samozřejmě schopnost mluvit má každý jinou... 

 

 

A další velmi šikovný mladý primáš, Jan Pavelka z Blatnice pod Svatým Antonínkem... 

 

 

A krásné hudba i zpěv na videoukázkách... 

 

 

 

 

 

  

 

Že je setkání v Hluku ze všeho nejvíce přátelským a srdečným setkáním ukazuje i tato fotka, zachytil jsem na ní pana Říhu a pana Petrů z Kyjova...

 

 

A ještě jedna videoukázka, úplný konec 7. Huckého bombózu, děkování od pana Františka Říhy muzikám, vedoucím, městu Hluk, divákům a v neposlední řadě rodičům a dalším příbuzným, kteří pomáhají s výchovou dětí. Pěkná slova na závěr... 

 

 

 

Tato videoukázka není moje, je to velmi hezké video, které zachycuje postup hlucké cimbálové muziky do národního finále, Hlučané tentokrát na Huckém bombózu nevystupovali, takže je můžete vidět tady...

 

 

Pro zajímavost ještě jedna videoukázka, tuto jsem natočil na Huckém bombózu už v roce 2010, je na ní shodou náhod tehdejší muzika při ZUŠ v Uherském Ostrohu.. Jinak na internetu můžete najít řadu videoukázek dětských cimbálových muzik, které jsem natočil v minulosti právě při Huckém bombózu...

Snad má nějaký smysl, že je nahrávám a dávám na internet, i když o tom stále více pochybuju - člověk je ale tvor pochybující, a myslím, že mnozí lidé často přemýšlejí nad tím, jestli to, co dělají, je zrovna to, čemu by měli věnovat svůj čas... Moje žena má o mé činnosti a aktivitách pro rodné Slovácko naprosto jasno, já aspoň pochybuju :)

 

 

 

DOPLNĚNO DODATEČNĚ:

 

I když jsem dal nemálo videoukázek z minulých ročníků  už dříve na internet, některé mi zůstaly v archívu - tak se je pokusím postupně dám na toto místo...

 

Tady je například zahájení 5. ročníku v roce 2013...

 

 

A takto začala hrát své první číslo v roce 2013 domácí muzika při ZUŠ Hluk, což je pobočka ZUŠ v Uherském Ostrohu. Vedoucí muziky - Kačka Říhová. A muzikantky se oblekly pěkně stylově po čarodějnicku, protože Hucký bombóz je pokaždé 30. dubna, tedy na pálení čarodějnic.