Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

3. VIDEO z Jízdy králů - povídání s místostarostkou Kunovic - mimo jiné o penězích

Místostarostku Kunovic Ivanu Májíčkovou jsem poprosil o zastavení a rozhovor uprostřed dne, kdy byla Jízda králů v plném proudu a ona měla na radnici i po městě plno hostů, včetně různých politiků. Zastavila se a chvíli času si udělala, za což jí i takto děkuju.

Snažil jsem se jí ptát především na finanční podporu radnice, protože k tradicím i kultuře určitě podpora radnic patří. Jak má být velká a jak velká vlastně je, to je jedno obrovské téma, které by si zasloužilo pořádnou diskusi.

Dnes je život takový, že bez podpory radnic i různých dotací by možná nepřežilo nic z oné obrovské kulturní pestrosti Slovácka. I když - kdoví. Občas slyším názory, že omezení finanční podpory by teprve ukázalo, kdo má skutečně například k lidové kultuře blízký a niterný vztah a kdo víc spoléhá na peníze. 

Pokud jde o jízdy králů, stojí hodně velké peníze, jde o stovky tisíc korun, často dávané i do doprovodných programů. Přesné částky organizátoři ještě nikdy nikde nesdělili, ani jsem nikdy jejich detailní rozpis neviděl.

Kdysi jsem chtěl o těchto dotacích udělat pořádné téma, ale bohužel jsem narazil na to, co není asi typické jen pro Slovácko. Povídejme si, usmívejme se na sebe, ale běda, když se zeptáte, kolik dotací jde na to a to, kdo tyto peníze konkrétně dostává a podobně. V té chvíli jste nepřítel, který chce pošpinit tradice či kulturu. Škoda mluvit.

 

Videoukázka s povídáním místostarostky je TADY...

 

RB