Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

3. ohlédnutí za vánočními svátky - můj hudební zážitek: CM Velické Trnečky, CM Dotanca, DS Kordulka, DCM Hrozének a CM Capella v Petrově... Horňácku a Strážnicku aplaudoval zaplněný kostel

Pánové a dámy, to byl tedy potlesk. No, potlesk, on to byl aplaus, pořádně dlouhý, při kterém se diváci zvedají ze sezení, stojí a nemají se k tomu, aby se opět posadili.

Přesně tak jsem viděl to, co se kolem mě odehrávalo v neděli v podvečer, kdy v kostele sv. Václava v Petrově končil pořad s názvem Kolednice idú. Krásný pořad, ve kterém vystoupila kupa muzikantů i zpěváků, vesměs mladých i velmi mladých - o to radostnější pohled na celé to dění byl.

Budu se vám ho snažit zprostředkovat několika svými slovy, videoukázkami i fotkami, a zároveň přidám i videoukázky, které pořídil na místě rovněž Tonda Vrba. Rád bych tak potěšil ty z vás, kteří jste nebyli na místě, stejně jako bych chtěl takto povzbudit a poděkovat těm, kteří vystoupili - věřím, že budou lidem rozdávat radost ještě mnoho let. Hned také dodám, že pokud čtete mé řádky do 3. ledna 2016, máte ještě možnost celý pořad vidět v repríze, a to právě 3/1 v kostele sv. Anny v Tvarožné Lhotě - využijte tuto možnost...

Pokud bych vás měl seznámit blíže s těmi, kteří vystupovali, není to úplně jednoduché, mohli bychom ale začít mapou a lokalizací. V tom případě bychom mohli začít Základní uměleckou školu ve Velké nad Veličkou a zdejším pedagogem Petrem Hlahůlkem. Myslím, že ho můžu označit za otce CM Velické Trnečky, stejně jako za "druhého otce" primášky této muziky Lenky Jochové, která byla také autorkou pořadu. Lenka sice bydlí v Lipově, ale jak už to chodí, doma není nikdo prorokem, takže uznání sklízí na obou stranách Lipova, jak ve Velké, kteoru lze označit za domov "Trneček", tak zároveň v Hroznové Lhotě, kde doslova vzkřísila dětskou Cimbálovou muziku Hrozének. V tomto městysu se věnoval dětem Pavel Múčka, ale když před pěti či šesti lety skončil, dětem se neměl kdo věnovat - dokud se neobjevila Lenka.

Aby toho nebylo málo, Lenka je ještě vedoucí CM Dotanca, kterou primuje Josef Šťastný. Viděl jsem ho a slyšel v Petrově a předtím v Hroznové Lhotě a tipuji, že se neztratí, moc hezky zpívá a zdá se, že ho muzika i stání před cimbálem na "vedoucím postě" baví. 

Možná se vám zdá, že Lenku vzpomínám až moc často, ale při tomto "lokalizování" a putování mapou to jinak nejde, protože také u názvu CM Cappela je třeba ji vzpomenout. Tato cimbálka měla dlouho svou vedoucí v osobě Katky Mičkové z Kozojídek, známé a uznávané muzikanty, která učí na ZUŠ ve Veselí nad Moravou. Katka se ovšem rozhodla s CM Capella odejít a věnovat se hlavně dětské folk - punkové skupině Rózinky, takže Capella tak trošku "osiřela" a bude zajímavé sledoval její budoucnost. Mimochodem, CM Cappela ten primášuje Marek Potěšil, mladík z Lipova.

Zbývá nám poslední vystupující soubor a tím také poslední místo na mapě, kterým je... Kterým je Tvarožná Lhota. Tady je domov Dětského souboru Kordulka, který vede Markéta Kolaříková. A abyste to neměli tak jednoduché, tato vedoucí nemá trvalé bydliště v této Lhotě, ale jinde - ve Strážnici. 

 

Už soupis takové "hromady" vystupujících mě lákal dozvědět se, jak to všechno půjde dohromady a co Lenka s dalšími spolupracovníky vymyslí. Výsledek můžete vidět na videoukázkách, jejichž počet tady na stránkách bude postupně narůstat, včetně mého videorozhovoru s Lenkou. Všichnni účinkující předvedli parádní výkon, diváci neměli čas se nudit nebo pozorovat hodinky, protože úpravy některých písní byly zajímavé, hlavy zpěváků moc dobré a sled střídajících se muzik nápaditý. Však se přesvědčte...

 

Osobně jsem střídal focení s natáčením, proto dám zřejmě do jednoho sestřihu ukázky ze všech vystoupení. Bez krácení přidám ještě píseň Kolednice idú, podle které byl pojmenovaný i celý pořad. Interpretkami byly Velické Trnečky, které lze označit za horňácký "zázrak". Aniž bych chtěl kluky v kapele nějak opomenout, protože jsou důležitou součástí této muziky, nejzajímavější je většinová přítomnost dívek - u žádné jiné muziky na Horňácku toto nenajdete. Nemluvě o tom, že muzika má primášku, což prý mnozí chlapi - muzukanti na Horňácku ještě před několika málo lety považovali za naprosto vyloučené. No, dodal bych, že to podle mě odráží i "svět Horňácka", kde si ženy, lidově řečeno, "moc vyskakovat nemožú"...  S úsměvem si přejme, aby rovnoprávnost dorazila i do tohoto kraja :)    

 

Upřímně řečeno i napsáno, mě příliš nezajímají ani nebaví soubory či muziky typu Ondráš, Sluk, Broln a podobní profíci, nic proti nim nemám, ale mnohem a mnohem víc mě zajímají "vesničtí" muzikanti, zpěváci a vedoucí souborů, jejich existence je podle mě pro život Slovácka mnohem důležitější, zejména, pokud se ještě k tomu všemu podílí na vesnickém životě a vychovávají k muzice a rodnému kraji své děti či děti v souborech a muzikách. To považuji za naprosto zásadní a proto si myslím, že stát či samospráva by měla především toto podporovat.

 

Když z jakýchkoliv důvodů ubude profesionální muzikant v nějakém profesionálním souboru, jak moc se to takového souboru dotkne? Dovolím si odpověď, že vůbec nebo minimálně, až na naprosté výjimky... Ale co když z nějakého důvodu ubude někde v městečku nebo na vesnici paní učitelka či pan učitel, který umí vychovávat děti, a třeba i k muzice? A co když ubude vedoucí souboru, vedoucí muziky? Často se hledá náhrada přetěžko nebo marně. A víme, že to neplatí jen v případě muziky.

 

Z toho pohledu moc a moc držím palce i těm, kteří vystupovali v Petrově a po Novém roce se ještě představí v Tvarožné Lhotě. Teď existují, vystupují, sklízejí aplaus, rozdávají radost a těší srdce i duše mnoha lidí. Ale co bude za rok, za pět, deset, dvacet? Co bude v Lipově, Velké nad Veličkou, Hroznové Lhotě, Tvarožné Lhotě, Petrově, Kozojídkách a mnohde jinde? Vždyť víme, jak mnohé z toho, co dělá Slovácko Slováckerm je křehké, kolik toho stojí mnohdy na několika jednotlivcích a jak málo může scházet tomu, že kulturní bohatství nahradí pusto pustá poušť.

 

Radujme se z úspěchu v Petrově, stejně jako z úspěchu jiných muzikantů či zpěváků, protože takový úspěch povzbuzuje účinkující v dalším úsilí a ukazuje také ostatním, jak nesmírně důležitá je lidová písnička, lidová kultura, spolkový život, výchova dětí. Buďme si toho vědomi a nezapomínejme na to.

 

RB  

 

Ps. Možná dám ještě některé videoukázky až po koncertě v Tvarožné Lhotě, nerad bych ubral účinkujícím diváky, i když garantuji, že bezprostřední zážitek z místa nikdy nemůže nahradit video!!! 

 

 

 

 ... několik mých fotek z Petrova, přidám ještě další

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Tady jsem nahrál písničku, podle které se jmenoval celý pořad ...

 

 

... a ještě jednou jsem zachytil Velické Trnečky, tady možná nejlépe vynikají krásné hlasy této muziky  

 

 

Tady jsem si s Lenkou povídal po skončení koncertu... Před náš rozhovor jsem dal ještě konec koncertu, aby lidé vnímali atmosféru, jaké v Petrově byla a slyšeli poděkování Lenky i domácích Petrovjanů... Obraz je při povídání trošku neostrý, za což se omlouvám, nezaostřil jsem kameru dobře - ale poslechněte si Lenku, stojí za poslech... Mimo jiné mluví o náročnosti, s jakou se na koncert všichni připravovali...

 

 

A tady videozáznamy Tondy ....