Průvodce Slováckem - Slovácko na vlastní srdce

2 x VIDEO: Ještě výborné Horňácko v Ostrožské Lhotě - starší soubor Veličky + ženy z Javorníka

Dovolte mi ještě kapku lidové muziky a zpěvu, vracím se ještě do nedělní Ostrožské Lhota na úspěšný program "Ostrožsko, poznej Horňácko". Zatímco hned po programu jsem dával na stránky konec celého setkání s posledním zpíváním, nyní vám ukážu dva soubory - jeden je z Velké nad Veličkou, jde o starší skupinu souboru Velička, a druhým souborem je ženský sbor z Javorníka. Osobně (a i z toho, co jsem slyšel od diváků) si myslím, že oba soubory udělaly ve Lhotě výborný dojem a dlouho se na ně bude na Ostrožsku vzpomínat.

 

Jen připomenu, že starší Veličku jsem dával sem na stránky nedávno, bylo to z jejich vánočního pásma ve Velké nad Veličkou - často se k této nahrávce vracím, hodně se mně líbí, jsem šťastný, že jsem ji natočil - je prosím TADY...  

 

Když přijeli starší Veličané teď v neděli do Lhoty zpožděným autobusem, viděl jsem na některých chlapech i ženských, že jsou naštvaní, obával jsem se, jestli se to neprojeví i na jejich vystoupení. Ale byl jsem mile překvapený, že jsem na nich žádnou naštvanost na pódiu ani v zákulisí neviděl, naopak, udělali po skončení programu pěknou náladu v zákulisí, šak je to na ukázce, kterou jsem dával sem na web z konce pořadu.

 

TADY je tedy vystoupení starší Veličky v Ostrožské Lhotě (Jaký je začátek? "Já nemám kožúška, mám baranicu, zima mně nebude, mám slivovicu.") ... A kloubouk dolů, pánko harmonikář! A doprovod obstarali muzikanti Romana Sokola!

 

Zdálo se mě, že chlapi, kteří jsou už tak robustní, byli na malém pódiu lhotského kulturáku ještě o něco větší, ale nevadilo to, takové vystoupení Horňáků s tancem nevidíme ve Lhotě každý měsíc a bohužel ani ne každý rok. Mohla by starší Velička (ale třeba i mladší) někdy přijet do Lhoty se samostatným vystoupením, myslím, že by to byl pro diváky zážitek na velmi dlouho - zvažte to, prosím! Ještě dodám, že v první části ukázky můžete vidět fašankové pásmo se suchovskými tanci, v druhé části je "Zemanovské" pásmo s verbuňkem. Občas jsem vystoupení trošku střihl, protože jsem chtěl udělat i pár fotek...  

 

A TADY je vystoupení sympatických žen z Javorníka - i když všechny z Javorníka nejsou...

 

Na začátku můžete slyšet pár slov o sboru, potom už zní zpěv. Rád bych podotkl, abyste za tímto velmi pěkným zpíváním na pódiu viděli něco podstatnějšího než "jen" to pódium. To podstatné se skrývá v samotných písničkách a v tom, že se je podařilo takto zachránit i pro naše děti a další generace. A to díky tetičce Kománkové, která se sborem dlouho zpívala a mnohé písničky ženy naučila. Představte si tedy, jak si tyto písničky zpívaly kdysi dávno dívky a ženy v minulosti, ne někde na pódiu, ale přirozeně, ve svém životě, při práci nebo odpočinku. V zachování těchto písniček, v tom, že se dál takto zpívají a udržují, je největší hodnota těchto vystoupení. Teď už záleží jenom na dnešních dívkách a ženách, jestli tyto písničky ponesou dál ony samy nebo jejich děti.   

 

To je pro tuto chvíli všechno, snad jsem o něco málo obohatil alespoň ty z vás, kteří máte blízko k lidovým písničkám. Pokud si někdo z vás, milé čtenářky, tyto i jiné písničky, které sem na stránky už dlouho dávám, zapíše a zazpívá, a třeba i předá druhým, pak ten "sakramentský" internet jakýsi smysl má, né? :)

 

RB